Adószakmai nap az iparkamarában
Június 6-án számos adónemet érintő adótörvény-változást tartalmazó javaslatcsomag látott napvilágot. Ezek jelentős módosításokat tartalmaznak, érintve többek között az Áfát, a társasági adót, helyi iparűzési adót, de a cégek mellett a magánszemélyek számára is több változást hoznak. A változások különböző időpontokban lépnek hatályba, így az újdonságok mellett még ezzel is tisztában kell lenniük az érintetteknek.
A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara felkérésére Szabó Gábor, a NAV Dél-Alföldi Tájékoztatási Osztály szakértője elemezte a változásokat, azok lehetséges hatásait és következményeit, valamint választ adott a felmerülő kérdésekre.
A maratoni, közel 3 órás előadásra 129-en regisztráltak a vármegyéből. Közülük 117-en hallgatták online az előadást, személyesen pedig 12 fő vesz részt. Az átfogó, mindent érintő előadás elsőre valószínűleg csak a könyvelők számára volt teljes mértékben befogadható, de a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara lehetővé teszi, hogy a regisztrált résztvevők az előadás anyagát megkaphatják ppt vagy videó formájában is.
Az adószakmai nap témái:
Szabó Gábor előadásában nem csak az új elemekről és a változásokról beszélt, hanem bemutatta, hogyan változtak/változnak a szabályok, mi lehet a változtatások oka, és hogyan lehet ezekre felkészülni. Emellett súlyozta is a különböző váltotásokat, kiemelve, mi az, amire a magánszemélyeknek, vállalkozásoknak, cégvezetőknek, őstermelőknek különösen érdemes figyelni.
A magánszemélyek tekintetében egyik legjelentősebb, a 30 év alatti anyák kedvezménye, melyet törvényi szintre emeltek 2023. augusztus 1-jével annak érdekében, hogy a veszélyhelyzet végét követően is alkalmazni lehessen. A 30 év alatti anyák kedvezményére az a fiatal anya jogosult, aki a vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére, vagy magzatra tekintettel az Szja tv. szerinti családi kedvezményre jogosult. Az anya a jogosultsági hónapokban mentesül az SZJA megfizetése alól a törvényben tételesen felsorolt, az összevont adóalapba tartozó jövedelmei tekintetében. A kedvezmény legfeljebb a tárgyévet megelőző év július hónapjára a KSH által a teljes munkaidőben alkalmazásban állók tekintetében közzétett nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset mértékéig érvényesíthető. Ez 2023-ban havi 499.952 forint.
A bizalmi vagyonkezelésről is szó esett, mely hatékony megoldás a jelentős méretű családi vagyon biztonságának megteremtésére, az öröklési és házassági vagyonjogi kérdések szabályozására, továbbá a generációváltás, valamint a vagyon jövőbeni (legfeljebb 50 éves időtartamra vonatkozó) sorsának és tulajdoni viszonyainak tervezésére. Az előadó itt, amellett, hogy elemezte a változásokat, elmondta az adózás módját, felhívta a figyelmet a bizalmi vagyon kezelési szerződések nagyon pontos átolvasására, hiszen abban mindent rögzítenek a felek.
A tervezet szerint ugyanis a vagyonrendelő magánszemélynél és a magánalapítvány részére vagyont átengedő személynél értékesítésből származó bevétel keletkezik, ha a vagyonelemet a vagyonrendelésekor/átengedésekor felértékelik, vagyis az átadott vagyonelemek aktuális piaci értékét tüntetik fel (annak szerzési értéke helyett).
Az Egyéni vállalkozó szünetelésével összefüggő személyi jövedelemadó, járulék, és szociális hozzájárulási adó változásokról is szó esett, a törvényjavaslat szerint 2024. január 1-jétől a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozók a szünetelés ideje alatt befolyt bevételeknek és felmerült kiadásokat az év közbeni, általános szabályok szerint vehetnék figyelembe. A törvényben rögzítenék, hogy a szünetelés kezdő napjától az addig végzett egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel befolyt bevétel, illetve igazoltan felmerült kiadás szünetelés megkezdését megelőző napon megszerzett vállalkozói bevételnek, illetve vállalkozói költségnek minősül. Szabó Gábor itt is felhívta a figyelmet arra, hogy mire kell figyelnie a vállalkozónak, és mekkora felelősség hárul a könyvelőre.
Az SZJA-t érintő változások sokrétűek, az előadás mindent igyekezett alaposan bemutatni: a kriptoeszközök, a SZÉP kártya szabályok, mellett arról is szó esett, hogy augusztus 1-je óta a munkábajárásra adható támogatás 15Ft/km-ről 30Ft/km-re emelkedett. Fontos eleme volt ennek a témának, hogy változik az 50-50%-os családi pótlék igénylésére vonatkozó szabályzás.
Az őstermelők tárgyieszköz eladása mellett szó esett a társasági adóról és a távhőtörvényről is, de a KATA sem maradhatott ki a témák közül.
Fotók: Kovács Réka