Álmodtak egy világot…
Edda musicalt próbálnak a bolyaisok
Szombat van. Az iskola alulájában szól az Edda, a padok tetején nyitott szövegkönyvek, gimnazisták farmerben vagy melegítőben, középen táncosok. Csupa lelkes és odaszánt fiatal. Felkészítő tanáruk Répási Angéla és Gór-Hainfart Márta, akik már több hasonló horderejű produkcióra készítették fel sikerrel az iskola színjátszós csapatát.
Ez a musical azonban mégis más, mint az eddigiek.
Nemcsak azért, mert ízig-vérig hazai alkotás, hanem mert a szerzőpáros – apa és leánya – valódi ismerői a darab zenéinek, amelyekre a történet épül. Az ötlet, hogy az Edda-dalokból mai fiatalok által előadott musical legyen, két és fél éve fogalmazódott meg az amúgy „civilben” építész Hoffmann Pál fejében, aki Répási Angéla és a bolyais színjátszók régi ismerőseként vetette fel az ötletét.
Álmodtam egy világot. Ez a címe a musicalnek is, melynek története, szövegkönyve Hoffmann Liza és édesapja közös munkája. Liza még gyerekként hallgatta azokat a számokat, amelyeknek ezzel a történettel most újfajta – és egyben örök érvényű - értelmezést adott.
Amikor kész lett a teljes anyag, a szerző felvette a kapcsolatot az Edda frontemberével, aki az első pillanattól kezdve közvetlen és támogató volt.
Amíg egy ilyen musical színpadra kerül, rengeteg próba telik el, rengeteg munkával, tanulással, ötleteléssel. Még a koreográfiák kitalálása is külön tudomány, ezért is végezte ezt egy igazi profi táncos, a tizedikes Matuska Villő, akinek mellesleg remek énekhangja is van. De ugyanilyen tehetség a már végzős Kovács-Sebestyén Patrik, aki színésznek készül. – Már az összes Edda-albumot végighallgattam, szinte minden dal tetszett. Van néhány közülük, amelyben kifejezettem megtaláltam önmagam – meséli.
A főbb szerepekben még Krékity Zsombor, Márton Maja, Virág Dániel, Biri Dorottya Szonja, Varga Dániel, Hizsnyik Fanni. Utóbbi három visszatérő, egykori bolyais diák. A szereplők csapatához – felkérésre - csatlakozott a gimnáziumból két lelkes tanár is: Szőke-Tóth Zsolt és Dominek Zsolt.
A szombati próba lassan a végéhez ér, de zárásképp egy dal közös eléneklését kérték a szereplők. Így a Bolyai aulájában ismét szól az Edda, tizenévesek fújják, hangosan, átéléssel, kívülről. Nem egyet. Egymás után ötöt, ezek közül három nem is szerepel a darabban. De ismerik. Szeretik. Valahogy a bőrük alá bújt a szöveg és a zene…
Fejes Maja