Az erdő rekreációs szerepe - fókuszban a kiskunsági erdők
A KEFAG Zrt. társadalmi vizsgálata
KÖZLEMÉNY
Örömünkre szolgált, hogy arra a kérdésre, hogy valójában milyen tevékenységet végez a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. a működési területén, meglehetősen sokrétű válaszok érkeztek.
Tudvalevő, hogy Bács-Kiskun vármegye állami erdőterületei az országban a leghátrányosabb adottságokkal rendelkeznek; nagy része igen száraz, meszes, szél által összehordott, buckás felszínű homok. Ilyen körülmények között csak rátermettséggel, komoly szakértelemmel és kitartással lehet sikereket elérni.
A válaszadók is osztoztak véleményünkben, ugyanis a legtöbben a fenntartható erdőgazdálkodást, vadgazdálkodást, természetvédelmet, és a környezeti nevelést jelölték meg főbb tevékenységünknek.
A válaszadók 51%-a úgy véli, hogy az erdőterületek nagysága évről évre növekszik, ugyanakkor azok állapota folyamatosan romlik. Ez a klímaváltozás egyre inkább általunk is tapasztalható negatív hatásaival vonható összefüggésbe.
A nyarak forróak, szárazak, télen sem hullik kellő mennyiségű csapadék; a telek enyhesége miatt a rovarkárosítók áttelelnek. A szárazság következtében az egyébként is határtermőhelyen élő homoki erdők legyengülnek, így az abiotikus és biotikus károsítók is könnyeben teret nyernek, végképp lerontva erdeink egészségi állapotát. A legtöbben tisztában vannak azzal is, hogy a KEFAG Zrt. közel 60 ezer hektár területet kezel.
Összefoglalva kijelenthető tehát, hogy a válaszadók is úgy vélik, hogy az állami erdészeti társaságok munkájára szükség van ahhoz, hogy a fenntartható gazdálkodásnak köszönhetően az emberek hosszú ideig élvezhessék az erdő nyújtotta élményeket, értékeket.
Hálásan köszönjük, hogy válaszaikkal hozzájárultak vizsgálatunk sikerességéhez!
Forrás: KEFAG Zrt.
Fotók: Makra Zsuzsanna/KEFAG Zrt.
Hírszerkesztő: Nagy László