Bán Mór és a Hunyadi - A holló felemelkedése című filmsorozat volt a téma a Kultkaszinóban

2024. 10. 17., 11:25
Jövő héten Cannes-ban tartják a készülő Hunyadi televíziós sorozat világpremier előtti vetítését. Ebből az alkalomból beszélgetett szerdán a kecskeméti Kultkaszinóban a filmsorozat alapjául szolgáló regényfolyam írójával, Bán Mórral dr. Kollarik Tamás filmes szakember.
Fotó: Tóth Enikő
A galéria 33 képet tartalmaz

A Hunyadi-sorozatot hazánkban senkinek sem kell bemutatni, eddig elkészült tucatnyi kötetét ma már a kortárs hazai történelmiregény-irodalom zászlóshajójaként tartják számon.

A sikerszéria kezdeteiről, a történelmi kutatómunkáról, a főszereplő Hunyadi Jánosról és koráról kérdezték szerda este a Hírös Agóra Kultkaszinóban az írót, Bán Mórt, vagyis Bán Jánost, Kecskemét újonnan megválasztott, kultúráért felelős alpolgármesterét. A moderátor szerepét ezúttal dr. Kollarik Tamás kitüntetett producer, filmrendező, egyetemi oktató látta el.

Bán János beszélt a filmhez vezető, kudarccal és váratlan fordulatokkal tarkított 15 éves útról, a regényfolyam születésének motivációiról – Az elhatározás valamikor a kétezres évek elején született meg – mondta az író. – Gondoltam, milyen jó lenne, ha létezne a magyar történelemnek egy olyan regénysorozata, amely nem csak egy könyvvel, hanem folytatólagosan, akár hosszú évekre „odaszegezi” az olvasókat ehhez a világhoz, bemutatja a hősi karaktereket, azért, hogy megérthessük a saját múltunkat, saját történelmünket, másrészt, hogy erőt tudjunk meríteni azokból a személyiségekből, amelyek a kort fémjelezték – fogalmazott.

A szerző kitért arra is, hogy a fentiek megvalósítása során az első probléma korszak kiválasztásánál jelentkezett, hiszen a magyar történelem rendkívül gazdag, bármely korból lehetett volna meríteni. Mint mondta, az Árpádok története, a honfoglalás vagy a ’48-as szabadságharc, de bármely más lehetséges téma helyett végül azért döntött a Hunyadiak mellett, mert ebben a korszakban minden tanulság benne van, ami a magyarok történetére annyira jellemző. Ráadául adott egy katona hősünk, Hunyadi János, aki, mint egy mesehős, a semmiből jött, hiszen személyének és családjának korai történetéről semmit nem tudunk. Az író szerint legalább 13 elmélet létezik a származásával kapcsolatban.

Bán kifejtette azt is: épp a fentiek miatt minden környékbeli nép a magáénak szeretné tudni ezt a hőst, holott a származása irreleváns: a lényeg az, hogy minden cselekedetében, gondolkodásában, szívvel-lélekkel a magyar nemzetet szolgálta, katolikus főúrként a Magyar Királyság területét védte a török ellen. Ez biztosan magyarrá teszi, bármilyen közegben ringott is bölcsője.

A beszélgetés során kitértek Hunyadi János kivételes hadvezéri tehetségére, hőstetteire, érdemeire abban, hogy az oszmánok pörölyeként biztonságos fejlődési lehetőséget biztosított a nyugat számára a korban zajló nagy volumenű prosperitáshoz. A szerző a lakkosságszámok alakulásának tendenciáival érzékeltette, a törökkor hogyan hatott hazánkra, és ezzel párhuzamosan miként gyarapodott Nyugat-Európa. Amíg Hunyadi János idejében Magyarország és Aglia népességét egyformán 4 millió fő körül jegyzik, addig a török kiűzéséhez elérve ez a szám hazánban megfeleződik, Angliában pedig ötszörösére növekszik. De Hunyadi korában még sikerül féken tartani a hazai ottomán pusztítást, a nyugat kapujának számító Nándorfehérvár török bevételét az 1456-os nagyszabású magyar győzelemmel például évtizedekre el tudta odázni Hunyadi János.

Arról is szó esett pódiumbeszélgetésen, hogy a hatalmas nándorfehérvári győzelem tiszteletére a pápa által elrendelt dél harangszó milyen elementáris szerepet játszott a film létrejöttében. Történt ugyanis, hogy Robert Lantos magyar származású kanadai producer, mikor megkapta a forgatókönyvet magyarul, jelezte, hogy ő nagyon régen használta anyanyelvét, nem fogja megérteni. Majd, amikor küzdelmek árán mégis átjutott az első 50 oldalon, megelevenedett előtte a nyelv, a nagyívű történet, s amikor azt is megtudta belőle, hogy az egész világon Hunyadi és Nándorfehérvár miatt harangoznak délben, az egyenlő lett a meggyőződéssel: ez a történet filmes feldolgozásért kiált.

A beszélgetés apropójául pedig egy fontos mérföldkő szolgált: a Bán Mór több százezer példányban elkelt regényfolyamából készült televíziós sorozat világpremier előtti vetítését jövő héten tartják Cannes-ban.

A MIPCOM nevű tévés seregszemle – mondhatjuk – a világhír előszobája, hiszen a legnagyobb nemzetközi tévés eseményként tartják számon, melynek égisze alatt a szakma neves forgalmazói, producerei stúdióvezetői találkoznak, s ismerkednek meg az újdonságokkal. Például a HUNYADI – A Holló felemelkedése című, magyar–német–olasz–kanadai koprodukcióban készült tízrészes szériával, mely már most minden idők legnagyobb költségvetésű magyar mozgóképes produkciójaként szerepel.

A Hunyadi János törökverő hadvezér életéről szóló eposzi léptékű, tömeg- és akciójelenetekben bővelkedő – több száz színészt és kaszkadőrt mozgósító – filmsorozat legfrissebb előzetesét bemutatták a beszélgetés során, s már a Youtube-on is megtekinthető:

A Hunyadi-sorozatot a tervek szerint Magyarországon 2025 első negyedévében mutatja be a TV2.