Az emberi közelség az őzek életének szerves részévé vált. Ezek az állatok könnyen alkalmazkodnak, nem ijednek meg az autók hangjától sem már. Ez pedig veszélyes helyzeteket teremt, amikor a patások vándorlásuk során átkelnek az utakon. A témában Tarjányi Antalt, a Kecskeméti Vadaskert állatgondozóját kérdeztük.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 12 képet tartalmaz
Egyre többször szaladnak ki az utakra őzek, szarvasok balesetet okozva. Legutóbb kedden történt ilyen eset, amikor Kiskunfélegyháza közelében, az 5-ös főúton több őz rohant az autók elé. Tarjányi Antal, a Kecskeméti Vadaskert állatgondozója szerint ez a jelenség egy hosszú múltra visszatekintő folyamat része, az állatok csupán alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz.
– Az őznek nagyon különleges viselkedése, szaporodása és életmódja van, hiszen a tavaszi időszakban, főleg a bakok territoriális viselkedést mutatnak. Az őzbakok területet foglalnak, ilyenkor esetleg megváltozik a viselkedésük. Július, augusztus közepe az üzekedés időszaka, a párzási időszak, jellemzően a vadütközések száma megnövekszik, hiszen az állatok elveszítik ítélőképességüket a szaporodási ciklusban. Ebben az időszakban ezek az állatok úgynevezett rudlikban, kisebb-nagyobb csapatokba verődnek össze, ez időjárástól is függhet. Nem gondolnám, hogy ez adja a megnövekedett ütközéseknek a számát. Inkább arra gondolok, hogy mi emberek egyre nagyobb életteret bitorlunk el az állatoktól, ahol eddig ők éltek, tartózkodtak. Utak, lakóházak épülnek… az őzeknek elég jó az alkalmazkodóképességük, felveszik velünk a ritmust, megállnak az autóutak mellett, hozzászoknak a zajokhoz, emberi dolgokhoz. A hozzászokás miatt lehet az, hogy többet találkozhatunk velük az utakon.
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Tarjányi Antal, a Kecskeméti Vadaskert állatgondozója.
”
A táplálkozás miatti vándorlásukat keresztezhetik az utak, leginkább emiatt kelnek át az autóúton. A melegebb időjárásban pedig megindul a növényzet növekedése is, ezért nagyobb területet járnak be az őzek.
– Az őz egy elég pákosztos és válogatós állat, és sok mindenhez hozzáfér. A lehetőleg minél diverzebb, minél különlegesebb környezetet szereti, tehát innen is csíp egy kicsit, onnan is csíp egy kicsit, és mindig a legfrissebb hajtásokat szereti elfogyasztani, szereti a változatos környezetet. Ez egy nagyon jó időszak a vadak szempontjából, hiszen nincsen az a klasszikus, fagyos tél, most is tavaszias időjárás van. Szinte mindenhol talál magának táplálékot. Lehet, hogy épp az út másik oldalán van egy olyan facsoport, aminek a hajtásai, vagy az alatta lévő aljnövényzet, vagy a mezőgazdasági kultúra jobb, s akkor kicsit átlép, vándorol. Főleg az esteli, hajnali órákban, olyankor aktívabbak
— fejti ki az állatgondozó.
”
"Aki nyitott szemmel autózik, nem sofőr és oldalra néz, az biztos, hogy látta már, ahogy a mezőgazdasági kultúrákon, az utak mellett lévő területeken, facsoportoknál, utat szegélyező fasoroknál állnak, az út mellett közvetlen. A forgalmat, a zajt megszokják, ott táplálkoznak az árokban, a náddal, aljnövényzettel fedett területeken. Az egész napjukat eltöltik. Van olyan ismerősöm, aki kint él külterületen, és mondta, hogy este a tanya ablaka alá bemennek az őzek, odafekszenek. Az emberi közelség számukra megszokható" - teszi hozzá.
Fontos, hogy ebben az időszakban csapatokba állnak össze az őzek, tehát ha egyet megpillantunk az út közelében, akkor arra kell számítanunk, hogy nincs egyedül. A gidák a sutával együtt mozognak, tehát minimum 2-3 fős egy ilyen kiscsapat.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom