Bemutatták a Muraközy János emlékére szerkesztett könyvet

A Muraközy 200 emlékév alkalmából megszületett, közel 100 oldalas könyvet, dr. Fogarasi Zsuzsanna, a Ráday Múzeum igazgatónője szerkesztette, aki önálló fejezetet is írt a kiadványba. Tanulmányában Muraközy Jánosnak, a kecskeméti nemesi-polgári értelmiség kiemelkedő képviselőjének tevékenységét, annak nehezen magyarázható visszhangtalanságát elemzi.
Bíró Éva, a Kecskeméti Református Egyházközség Levéltárának vezetője a Muraközyek fellelhető levéltári anyagát dolgozta fel a legkorábbi említésektől kezdődően, kitekintéssel a szélesebb család egyéb tagjainak életútjára is.
Kovács Hajnalka grafikusművész, a Ráday Múzeum múzeumpedagógusa azokat az eseményeket foglalta össze, amelyek a Muraközy életmű interpretációjában történtek azt követően, hogy a hagyaték 2018-ban Ráday Múzeumba került. A kulcsra zárt szoba titkai című állandó kiállítás kapcsán a hagyományos tárlatvezetések mellett a szerző ír azokról a változatos foglalkozástípusokról és programokról, amelyekkel az életmű üzenetét az eltelt évek alatt eljuttatták a különböző életkorú és érdeklődésű csoportokhoz.

Szolláth Katalin grafikusművész, aki már középiskolában elköteleződött a Muraközy hagyaték kutatása mellett, és Muraközy János festészetéből írta a diplomadolgozatát is, továbbá a 200 éves évfordulós rendezvényeken is aktív szerepet vállalt, tanulmányában bemutatja és elemzi a ma fellelhető és a Ráday gyűjteményben látható képanyagot.

Önálló fejezettel szerepel a kiadványban Vihart Anna DLA, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének adjunktusa, aki a Muraközy műveket szakavatott módon megtisztította és helyreállította a sok jó szándékú, de időnként szakszerűtlen beavatkozás nyomait. A könyvterv és a tipográfia Zalatnai Pál színvonalas munkáját dicséri. A Muraközy János 1824-1892 című, alacsony példányszámban megjelent munka a Ráday Múzeumban szerezhető be.

A könyvbemutató végén a jelenlévők koszorút helyeztek el az Ókollégium falán, Muraközy János emléktáblájánál.