Csík János tartott rendhagyó órát a Kodály Iskolában
Népzenével teltek meg ma délelőtt a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola falai. Csík János több mint 10 évvel ezelőtt alapította meg az intézményben a népzenei tanszakot és azóta tanítja ott is a gyerekeket. A rendhagyó órával a következő tanévre toborozza a diákokat.
– A néptánc és a mi esetünkben a citera tanítása nagyon népszerű. Nekem nehezebb dolgom van a vonósok és a fúvósok ügyében, ezért is tartok rendhagyó órákat. Mindig azt tapasztalom, hogy a gyerekek szeretettel nézik, hallgatják - nyilatkozta Csík János, Kossuth-díjas zenész, a Csík zenekar alapító tagja, prímása, énekese.
Pesti Lili Réka 9 évig klasszikus, 3 éve pedig népi hegedül, ő is fellépett a mai rendhagyó órán. A 11. osztályos kislány elmondta, bár sokan tanulnak népzenéta a Kodály Iskolában, legtöbben a klasszikus zenét választják, ezért fontosak az ilyen események.
– Ez a rendhagyó óra a kicsik számára sokkal élvezetesebb, könnyebb befogadni, mint egy klasszikus zenei koncertet. Sokkal inkább felkelti az érdeklődésüket. Mindenki megtalálja a maga hangszerét, vagy akár az éneket, amit választhat, ezért én nagyon praktikusnak, hasznosnak tartom - mondta Lili.
A zenészek a Kárpát-medence több tájáról hoztak dallamokat, ezzel is bemutatva, mennyire színes és változatos a magyar népzene.
– Azok a gyerekek, akik egyébként ritkábban találkoznak a népzenével, ezeken az órákon közelebb kerülhetnek egy kicsit hozzá, hallgathatják a hangszereket. Olyan együttállásokat, olyan zenekari formációkat hallhatnak, ami különleges, hisz ennyiféle népzenét a Kárpát-medencéből egy koncerten belül ritkán lehet látni, hallani - árulta el Vadas László, népzenész, a Kodály Iskola népzene tanára.
A népzenészek, tanárok és a nagyobb diákok hegedűt, furulyát, brácsát, kobzát és bőgőt szólaltattak meg a rendhagyó órán, a gyerekek tanulhattak is ezekről a hangszerekről.