Eljárást indított a környezetvédelmi hatóság a Kadafalván terjengő bűz miatt
Hónapok óta téma Kadafalván az ipari park felől időnként terjengő szúrós szag. Ahogyan korábbi cikkünkben írtuk, a Facebook egyik városrészi csoportjában merült fel a probléma. Sokan jelezték a poszt kapcsán, hogy főként az esti órákban érzik a fojtogató bűzt, emiatt már szellőztetni se mernek.
Leviczky Cirillhez is érkezett megkeresés az ügyben, rögtön intézkedett is a lakosság megnyugtatása érdekében. A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályához fordult az ügyben. Képviselőként kérte az ügy kivizsgálását.
Mi is megkerestük kérdéseinkkel a hatóságot. Szeptember 12-én arról tájékoztattak minket, hogy a Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályhoz addig az időpontig négy bejelentés érkezett. Több helyszíni ellenőrzést folytattak le, bűzhatást az ellenőrzés időpontjaiban nem éreztek. Leviczky Cirillnek emellett jelezték azt is, hogy a lakosság is segítheti a vizsgálatokat. Azt kérték a kadafalviaktól, hogy amikor az érintettek érzik a szagokat, akkor jelezzék azt a főosztály készenléti telefonszámán a mérés hatékonysága érdekében.
A levél szerint szeptember 6-a és november 6-a közötti időszakban érkeztek bejelentések a környezetvédelmi hatósághoz, felsorolták az utcákat is, ahonnan a telefonhívásokat kapták. Ez alapján a Beretvás köz, Ballószög tanya, a Napvirág utca, a Pécsvárad utca, a Tücsök utca, a Bogár utca, a Szitakötő utca, a Tövis utca, a Harmónia utca, a Vadkörte utca, a Szöcske utca, a Vörösbegy utca és a Lepke utca lakói is érezték az ipari park irányából terjedő szúrós szagot. Volt, aki maró szagra, más fémipari tevékenységre jellemző szagra panaszkodott.
A környezetvédelmi hatóság ebben a két hónapos időszakban összesen 24 alkalommal tartott ellenőrzést Kadafalva területén és az Ipari Parkon belül, különböző napszakokban. Figyeltek arra, hogy a reggeli, a délelőtti, valamint a délutáni és esti időszakban is folytassanak mérést. Emellett továbbra is ellenőrzték, hogy megfelelnek-e az ipari parkban üzemelő gazdasági társaságok a környezetvédelmi előírásoknak. Levegőtisztaság-védelmi szempontú helyszíni ellenőrzést folytattak le minden olyan gazdasági társaságnál, amely pontforrásokat üzemeltet. A mérési jegyzőkönyvek alapján a pontforrások légszennyezőanyag kibocsátása nem haladta meg az előírt légszennyezettségi határértéket. A hatóság munkatársai a helyszíni ellenőrzések alkalmával minden esetben bejárták a bejelentéssel érintett közterületeket is. Ilyenkor általában nem, vagy csak igen enyhén volt érzékelhető zavaró szaghatás. Ezt ugyanis befolyásolja az uralkodó szélirány és az időjárás is.
November 6-án azonban az ipari parkot megközelítve a környező közterületeken „intenzív, az üzemelő technológiákra jellemző szaghatás, égett gumiszag, valamint szúrós vegyszerszag volt érezhető” – áll a hatóság tájékoztatásában. Ennek hatására, illetve a közérdekű bejelentések és az ellenőrzések eredményeként a feltételezhető jogsértéssel érintett gazdasági társaságokkal szemben levegőtisztaság-védelem tárgyában eljárást indított a kormányhivatal. Ennek eredményéről később ígértek tájékoztatást.
Levélben kerestük meg a hatóságot, hogy megtudjuk, mit is takar pontosan egy ilyen eljárás. Érdeklődésünkre az alábbi választ küldte a kormányhivatal:
„A levegőtisztaság-védelmi eljárás a bűz lehetséges forrásának/okozójának kiderítésére, és a jogsértés megalapozottsága esetén az elkövető szankcionálására/kötelezésére irányul. Az eljárás hossza 60 nap, ami 120 napig meghosszabbítható. A kivizsgálás során dönti el a hatóság a szükséges intézkedések megtételét, melynek eredményéről az eljárás végén tudunk bővebben nyilatkozni.”