Eljárást indított a környezetvédelmi hatóság a Kadafalván terjengő bűz miatt

2024. 11. 13., 18:34
Valami bűzlik Kadafalván. Nyár vége óta panaszkodnak a városrész lakói arra, hogy az ipari park felől gyanús szagokat hoz a szél. A problémát jelezte a kormányhivatal illetékes osztálya felé Leviczky Cirill, a körzet képviselője, azóta folyamatosak voltak a bejelentések, hogy kiderüljön a szag forrása. A környezetvédelmi hatóság két hónap alatt 24 alkalommal tartott ellenőrzést, most pedig eljárást indítottak az ügyben.

Hónapok óta téma Kadafalván az ipari park felől időnként terjengő szúrós szag. Ahogyan korábbi cikkünkben írtuk, a Facebook egyik városrészi csoportjában merült fel a probléma. Sokan jelezték a poszt kapcsán, hogy főként az esti órákban érzik a fojtogató bűzt, emiatt már szellőztetni se mernek.

Leviczky Cirillhez is érkezett megkeresés az ügyben, rögtön intézkedett is a lakosság megnyugtatása érdekében. A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályához fordult az ügyben. Képviselőként kérte az ügy kivizsgálását.

Mi is megkerestük kérdéseinkkel a hatóságot. Szeptember 12-én arról tájékoztattak minket, hogy a Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályhoz addig az időpontig négy bejelentés érkezett. Több helyszíni ellenőrzést folytattak le, bűzhatást az ellenőrzés időpontjaiban nem éreztek. Leviczky Cirillnek emellett jelezték azt is, hogy a lakosság is segítheti a vizsgálatokat. Azt kérték a kadafalviaktól, hogy amikor az érintettek érzik a szagokat, akkor jelezzék azt a főosztály készenléti telefonszámán a mérés hatékonysága érdekében.

Két hónap telt el az első bejelentést óta, most pedig végre eredménye is lett a panaszáradatnak. Leviczky Cirill a napokban kapott tájékoztatást a környezetvédelmi hatóságtól. Ebből kiderült, hogy a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal a panaszokat közérdekű bejelentésnek minősítette és kivizsgálta.

A levél szerint szeptember 6-a és november 6-a közötti időszakban érkeztek bejelentések a környezetvédelmi hatósághoz, felsorolták az utcákat is, ahonnan a telefonhívásokat kapták. Ez alapján a Beretvás köz, Ballószög tanya, a Napvirág utca, a Pécsvárad utca, a Tücsök utca, a Bogár utca, a Szitakötő utca, a Tövis utca, a Harmónia utca, a Vadkörte utca, a Szöcske utca, a Vörösbegy utca és a Lepke utca lakói is érezték az ipari park irányából terjedő szúrós szagot. Volt, aki maró szagra, más fémipari tevékenységre jellemző szagra panaszkodott.

A környezetvédelmi hatóság ebben a két hónapos időszakban összesen 24 alkalommal tartott ellenőrzést Kadafalva területén és az Ipari Parkon belül, különböző napszakokban. Figyeltek arra, hogy a reggeli, a délelőtti, valamint a délutáni és esti időszakban is folytassanak mérést. Emellett továbbra is ellenőrzték, hogy megfelelnek-e az ipari parkban üzemelő gazdasági társaságok a környezetvédelmi előírásoknak. Levegőtisztaság-védelmi szempontú helyszíni ellenőrzést folytattak le minden olyan gazdasági társaságnál, amely pontforrásokat üzemeltet. A mérési jegyzőkönyvek alapján a pontforrások légszennyezőanyag kibocsátása nem haladta meg az előírt légszennyezettségi határértéket. A hatóság munkatársai a helyszíni ellenőrzések alkalmával minden esetben bejárták a bejelentéssel érintett közterületeket is. Ilyenkor általában nem, vagy csak igen enyhén volt érzékelhető zavaró szaghatás. Ezt ugyanis befolyásolja az uralkodó szélirány és az időjárás is.

November 6-án azonban az ipari parkot megközelítve a környező közterületeken „intenzív, az üzemelő technológiákra jellemző szaghatás, égett gumiszag, valamint szúrós vegyszerszag volt érezhető” – áll a hatóság tájékoztatásában. Ennek hatására, illetve a közérdekű bejelentések és az ellenőrzések eredményeként a feltételezhető jogsértéssel érintett gazdasági társaságokkal szemben levegőtisztaság-védelem tárgyában eljárást indított a kormányhivatal. Ennek eredményéről később ígértek tájékoztatást.

Levélben kerestük meg a hatóságot, hogy megtudjuk, mit is takar pontosan egy ilyen eljárás. Érdeklődésünkre az alábbi választ küldte a kormányhivatal:

„A levegőtisztaság-védelmi eljárás a bűz lehetséges forrásának/okozójának kiderítésére, és a jogsértés megalapozottsága esetén az elkövető szankcionálására/kötelezésére irányul. Az eljárás hossza 60 nap, ami 120 napig meghosszabbítható. A kivizsgálás során dönti el a hatóság a szükséges intézkedések megtételét, melynek eredményéről az eljárás végén tudunk bővebben nyilatkozni.”

Kapcsolódó cikk