Fenntarthatósági szakemberképzés indít az Iparkamara

KÖZLEMÉNY
2024. 02. 28., 07:13
A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara fenntarthatósági szakemberképzést indít minden olyan, a környezetét és szakmáját tudatosan építő vállalkozónak, aki a már érzékelt klímaváltozást figyelembe véve tervezi végezni tevékenységét, jövőbeni fejlesztéseit és beruházásait.

Magyarország a klímaváltozás okán az egyik leginkább érintett égövben van, ezért jelentős lokális éghajlatváltozás megy végbe. Az előrejelzések szerint

  • 2050-ig nyáron 1,4-2,6 Celsius-fokos, ősszel 1,6-2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés várható, amely legnagyobb mértékben az ország keleti és déli területein lesz tapasztalható.
  • Nyáron a csökkenő vízmennyiség mellett egyre hosszabb ideig nem számíthatunk majd csapadékra. A nyári meleg és a szárazság eredménye a felszíni vizek átlaghőmérsékletének lassú növekedése lesz.
  • A nyári napok száma az évi 66-ról 2050-ig 21-23 nappal fog nőni. A hőségnapok száma 2050-ig 3,6-10 nappal növekszik.


Az éghajlatváltozás közvetlen módon befolyással lesz az épületekre, 
egyéb infrastruktúrákra és azok környezetére, közvetett módon pedig hatással lesz a termelési tényezőkre, termékekre, alapanyagokra, keresletre, és egyes iparágakban, például az élelmiszeriparban a minőségre is. Amennyiben ezen információkat a fejlesztések során a vállalkozások figyelembe veszik, elkerülhetik a nem várt károkat, illetve helyes alkalmazkodás esetén még piaci előnyhöz is juthatnak. Az alkalmazkodás pedig az éghajlatváltozás hatásai ellen való megfelelő felkészülést és az előrelátást is jelenti.

A képzés résztvevői   

  • Reális képet kapnak a klímaváltozás aktuális helyzetéről,
  • Megértik azt, hogy a zöldgazdaság elveinek használatával hogyan és miért járulnak hozzá a globális klímaváltozás által okozott hatások lassításhoz és a kibocsátások csökkentéséhez,
  • Megismerik azokat a környezetvédelmi szempontokat, amelyeket a munkájuk során az alapanyag kiválasztásától és hulladékká válásig figyelembe kell venniük,
  • Tudásuk a gyakorlati elvek és módszerek megismerése mellett kiterjed a szabályozásokra is, és megadja a felkészüléshez szükséges források elérésének módját,
  • Megismerik a törvény által előírt kötelezettségek megvalósításához alapot adó CSRD fenntarthatósági keretrendszert,
  • Megismerik a fenntarthatósági jelentésírás megvalósításához szükséges humán, gazdasági és műszaki erőforrásokat,
  • Kis- és középvállalatként megismerik a nagyvállalatok elvárásait a beszállítóikkal szemben,
  • Nagyvállalatként a törvényi előírások mellett felismerik annak felelősségét, hogy mekkora hatásuk van az általuk működtetett beszállítói rendszerrel való fenntartható együttműködésben.

A fenntarthatósági szakemberképzés óraszáma: 24 óra

A képzés intenzitása: 3x8 tanóra

A képzés zárásaként + 1 óra egyedi és személyes mentorálás minden résztvevő vállalat részére.

Tananyagegységek címszavakban:

  • Fenntarthatóság alapjai, fogalma, területei, jövője, Klímaváltozás okai és hatása az éghajlatra, Klímaváltozás modellezésének módszerei, Üvegházhatású gázok és jellemzőik, Klímapolitika, Klímaváltozás hatásai, Klímapolitika, Klímareziliencia, SDG-k, Fenntartható város, Magyarország Zöldgazdasági politikája 2050-ig, Körforgásos gazdaság, Karbon lábnyom számítás, ÜHG gázok kibocsátás-csökkentésének lehetőségei, Klímakockázat elemzés, Egyéni és vállalati felelősség, Mesterséges intelligencia szerepe a fenntarthatóságban, Társadalmi válaszok a klímaváltozásra, Gyakorlati jó példák, Fenntarthatósági jelentés készítésének módszerei, Beszállítókra váró feladatok, CSRD keretrendszer, ESG törvény előírásai, Pénzügyi források eredete, Szétosztás módja, Sikeres pályázat szempontjai a fenntarthatóság jegyében.


Oktatók:
 A fenntarthatóság területén ismert és gyakorló szakemberek a környezetvédelmi, informatikai, gazdasági, társadalmi és humánpolitikai területekről.

A képzés díja: A képzés ingyenes a Nemzetgazdasági Minisztérium VF/44/5/2023 projektjének támogatása alapján.

A képzés helyszínei: Kalocsa, Kiskunhalas, Baja

A képzés tervezett kezdési időpontja: 
2024 tavasza

A képzés – a 11/2020. (II.7.) Korm. rendelet alapján – Tanúsítvány kiadásával zárul.


Amennyiben a fenntarthatósági szakemberképzésre jelentkezni kíván, jelentkezését elektronikusan ide kattintva teheti meg:

JELENTKEZÉS


Felnőttképzési tevékenység engedélyszáma: E/2021/000040
Felnőttképzési tevékenység bejelentés száma: B/2021/000705