Hogyan lehetne visszaszorítani az állatkínzást?

2025. 01. 15., 18:50
Január elején egy újabb kegyetlen állatkínzás került nyilvánosságra, melynek során az elkövető kocsija után kötött egy kutyát, végig vonszolta az utcán, majd a közeli erdőben egy fához kikötözve sorsára hagyta az állatot. Az ügyben folyik a nyomozás. A legutóbbi hasonló eset elkövetője, mely során az állat nem élte túl az állatkínzást, tíz hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Húsz éve került büntető törvénykönyvbe az állatkínzás, de állatvédők szerint nincs elég visszatartó ereje.

Jánoshalmán egy ismeretlen elkövető kocsi után kötött egy kutyát január 4-én, majd végig vonszolta az állatot az egyik utcán. Ezután az utca végén lévő nyárfás erdőben kikötötte, és étlen-szomjan magára hagyta.

Az esetről bejelentést tettek a rendőrségre. A gyanúsítottat nem sokkal később már állatkínzás miatt hallgatták ki a nyomozók. Az eljárás során kiderült, hogy a férfi a saját kutyáját kötötte a kocsija mögé, mert haragudott az állatra.

Néhány éve történt hasonló eset, ahol egy balotaszállási asszony a tanyájáról elszökött komondor kutyáját úgy büntette meg, hogy az autó mögött vontatta. A kutya belehalt sérülésibe, az állatkínzót pedig tíz hónap felfüggesztett börtönre ítélte a Csongrádi Járásbíróság. Letöltendő börtönbüntetést nem szabtak ki állatkínzásért 2004 óta, mióta az állatkínzás bekerült a büntető törvénykönyve, így nincs visszatartó ereje – tartják állatvédők és ezen a véleményen van Szabó Attila, a kecskeméti Argos Állatvédő Egyesület elnöke is, aki számos ügyről tud beszámolni. Az állatkínzásos esetek mintegy fele azonban a nyomozás szakaszában megszüntetésre kerül.

A témával bővebben a KTV szerda esti Kiemelő c. műsorában foglalkozunk.