In memoriam – Dr. Békés József
Dr. Békés József Mecsekszabolcson, a később Pécshez csatolt Baranya megyei községben született 1946-ban. Édesapja bányamérnök, édesanyja népi iparművész volt. Iskoláit szülőhelyén és Pécsett, a Nagy Lajos Gimnáziumban végezte. Tanulmányait később Budapesten, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen folytatta, ahol középiskolai történelemtanári diplomát szerzett. Fő irányultsága mellett két szemesztert latin és török szakon is végzett, mindez nagyban elősegítette későbbi történészi munkáját. Az egyetemen kiváló professzorok tanították, így például Sinkovics István, Szabad György, Káldy-Nagy Gyula és Ligeti Lajos, akikre mindig büszkén emlékezett vissza. Az Eötvös Collégiumban töltött évek is meghatározták szellemiségét. Doktori disszertációját történeti segédtudományokból készítette. Levéltári anyagot gyűjtött a Vatikáni Levéltárban, valamint Isztambulban, a Beyazit Könyvtárban. Mindkét esetben a 16. századi magyar diplomáciatörténeti forrásokat kutatta.
Történészi és tanári pályafutása több évtizeden át tartott. Dolgozott Pécsett, a könyvtárban, Budapesten, a Szent István-bazilikában és a Fővárosi Levéltárban, Szentendrén, a megyei könyvtárban, valamint az Országos Széchényi Könyvtárban. Utóbbi helyen ő állította össze Pest megye 1794 és 1975 közötti sajtóbibliográfiáját, munkája 1977-ben jelent meg önálló kötetben. Kecskemétre is ebben az évben költözött. Először egy tanyasi iskolában, Kisfáiban tanított történelmet és magyart. 1987-ben kutatói állást kínáltak neki a Pécsi Levéltárban, ő azonban nem fogadta el, inkább a hírös városban maradt. 1988-tól a Németh László Gimnázium tanára volt, emellett a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán egy speciális szemináriumot is vezetett. Közben elsajátította a török nyelvet és az arab írásmódot. Később magántanulóknak adott nyelvleckéket, továbbá rendhagyó történelemórákat tartott a Kecskeméti Katona József Múzeumban, illetve a levéltárban. Idővel a török történelem avatott szakértőjévé vált. Tanulmányait többek között a Honismeret, a Magyar Hírlap és a Petőfi Népe közölte, emellett számtalan előadást tartott a török hódoltság idején történtekről, és Kecskemét török kori írásait is összegyűjtötte. A magyar nyelvű történetírás kezdeteit összegző munkája 2007-ben jelent meg. Szakmai pályafutását néhány évvel ezelőtt Søren Kierkegaard dán filozófust idézve ekként összegezte: „Az életet csak hátratekintve lehet megérteni, de élni előre nézve kell.”
Békés tanár úr hamvasztás utáni búcsúztatását 2024. november 29-én, pénteken 13.30 órakor Kecskeméten, a Barátok templomában tartják. A gyászoló család tájékoztatása szerint a sokak által tisztelt pedagógus és történész végső nyughelye Pécsett lesz.