Isten áldását kérték Dunavecsén az idei búzára
Isten áldását kérték Dunavecse határában az idei búzára. Több ezer éves hagyományt elevenítettek fel vasárnap délután a Dunavecsei Római Katolikus Egyházközség, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezete, a Bács-Kiskun Megyei Gazdakörök és a Gazdaszövetkezetek Szövetsége által szervezett vármegyei búzaszentelő ünnepségen, amely egyben a Magyarok Kenyere Bács-Kiskun vármegyei programsorozat nyitórendezvénye is volt a település határában.
Sok népi hagyomány és hiedelem fűződik a búzaszenteléshez, ám mindegyik középpontjában a bő termés áll. Ezek közül idézett fel egyet Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke.
– Úgy tartják, ha Szent Márk napjára a vetésben el tud bújni a varjú, akkor jó termés lesz. Bár a tavasz nem volt kegyes hozzánk, de a gabonatáblák szépek, a varjú el tud bújni a vetésben, a jobbakban még az őz is. Így bízunk a jó termésben, mert a jó termésre idén nagyon nagy szükségünk lesz. És szüksége lesz azoknak a rászorulóknak is, akik itthon és a Kárpát-medence más, a magyarok lakta tájain immár évek óta részesülnek a magyar gazdák, többek között a mi vármegyénk gazdáinak nagylelkű felajánlásaiból – mondta Gáspár Ferenc. Hozzátette, megyénkben a tavalyi évben 15 ezer kilogramm búza gyűlt össze, amelyből 10.560 kilogramm liszt készült a cégek és magánszemélyek jóvoltából. Emellett több mit 2 millió forint pénzadomány és egyéb természetbeni adomány gyűlt össze.
A nagy mennyiségű adományt jótékony célra fordítják minden évben.
A mezőgazdaság fontosságát már az Ószövetségi időkben is felismerték – erről már Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke, a térség országgyűlési képviselője beszélt az ünnepségen.
A Magyarok Kenyere program 2010-ben Pécsről indult, mára már az egész Kárpát-medencében segítséget nyújt a rászorulóknak.
2018-ban a MAGOSZ átvette a program lebonyolításának jogát és a Magyarok Kenyere Alapítványt is. A program minden évben búzaszenteléssel kezdődik, ezután hatalmas és nagyon szép búzaösszeöntő rendezvényeknek lehetünk szemtanúi, majd minden évben az adományozó ünnepséggel zárul a program. 2019-től kiemelt cél a Kárpát-medencei magyarok mellett a nyugati, tengeren túli szórvány magyarság, a teljes diaszpóra bevonása az adományozásba – hangsúlyozta Nagyné Legény Ildikó, a MAGOSZ Országos Gazdasszony Tagozat elnöke.
Az ünnepség után papi felvezetéssel körbejárták a búzatáblát és áldást osztottak a négy égtáj felé a bő termés reményében.