Jubileumi évet nyit a Barátok temploma

2025. 02. 10., 14:51
Jubileumi évnyitó szentmisén emlékeznek meg kedden délután a Szent Miklós-templomban. Kecskemét legrégebbi templomáról az első fönnmaradt említés 550 éve született. Az ünnepi mise másik apropója a Lourdes-i jelenések emléknapja, február 11, valamint a betegek világnapja. Az esemény kapcsán a templom plébánosát, Márton Arnold atyát kérdeztük.

A kecskeméti Szent Miklós-templom nem csak Kecskemét, de az egyházmegye legrégibb temploma is. Márton Arnold atya számára, aki 2024 augusztusa óta a templom kinevezett templomigazgató, s egyben a templom történetének is lelkes kutatója, érezhetően fontos minden kis részlete, még a falak mögé is benéz. (Ráadásul Gyergyószentmiklósról származik, így - mondja mosolyogva - öröm számára, hogy ily módon "Szentmiklóstól Szent Miklósig" jutott.) Mint felidézi, az eddig ismeretes kutatások alapján egy dátum maradt fönn, ez az első írásos említés éve, az 1475-ös év. A templom maga ugyan sokkal régebbi, a történészi kutatások még folynak a témában.

A kerek évforduló megünneplésére február 11-én, kedden délután 16 órakor szentmisét mutat be Finta József atya, a Nagytemplom főplébánosa a Barátok templomában. Az ünnep egyúttal kapcsolódás a szentév tematikájához is, ami idén „A remény zarándokai” mottót viseli. Arról szól, hogy ebben a világban mi az, amiben a remény zarándokai lehetünk. „Visszatekintünk az elődökre, hogy erőt merítsünk a múltból és a lelki megújulás időszaka is ez, mint a világegyházban” – emeli ki Arnold atya.  

A kérdést illetően, hogy miért éppen február 11-én, a Lourdes-i Szűzanya emléknapját választotta, elmondja, hogy a lourdes-i barlang olyan Kecskemét szívében, mint egy kis oázis.

„Mióta idejöttem, látom, hogy rengetegen fordulnak meg itt imádkozni, leteszik a lelki nehézségeiket az Úr Jézus, a Szűzanya előtt. Hogyha már adva van egy kis kegyelmi hely a városban, akkor kapcsoljuk össze az ő ünnepével. A Szűzanya ünnepei mindig közel állnak az emberekhez. Ez is egyfajta Mária-kegyhely. A Szűzanya az, aki végigkíséri az életünket – ahogyan a barlang felirata is jelzi: „Mária által Jézushoz” – az édesanya által lehet a legkönnyebben az ő szent Fiához közelebb kerülni.”

A keddi ünnepi szentmise végén a lourdes-i emléknap és a betegek világnapja alkalmából a betegek szentségét is kiszolgáltatják. Arnold atya hangsúlyozza, hogy helytelen ezt a szentséget pusztán utolsó kenetként értelmezni: „A betegek szentségét a 65 év fölöttiek vehetik föl minden évben egyszer, vagy pedig azok, akik súlyos betegségben szenvednek. Ahogyan az összes szentség, ez is megerősítő szentség, találkozási lehetőség Istennel, kegyelmével. Vannak, akik például műtét előtt veszik föl.”

A jubileumi év alkalmából a keddi megnyitón túl további programokat is tervez a plébánia: minden hónapnak lesz egy lelki és kulturális tartalma. A legközelebbi alkalom március 16-23-30-án egy háromnapos nagyböjti lelkigyakorlat a 11.30-as misék keretein belül.

Április 12-én lesz nagyböjti léleksímogató, mely más lesz, mint az eddigi koncertek, inkább a szentségimádás, a befeléfordulás, a közös imádság kap teret. Májusban pedig zarándoklat indul Máriaradnára, az Alföld egyik legnagyobb Mária-kegyhelyére hálát adni az elmúlt 550 évért.

A július a ferences hagyományok fölelevenítésének jegyében fog telni. A templomnak még nincs Szent Antal ereklyéje, de már folyamatban van, hogy kap egy Szent Antal és egy Szent Ferenc ereklyét a ferencesek segítségével.

Nem véletlen a Barátok elnevezés – fűzi hozzá a Arnold atya – kettős értelemben sem, hiszen a templom mindenki számára nyitott. "Itt érződik Isten jelenléte, hogy összeköt bennünket. Mióta itt vagyok, egyre jobban tapasztalom, hogy aki ide bejön, az mindig megilletődik – nem is a művészi szépség, hanem a több száz éves imádság, ami szétkoptatta ezeket a küszöböket, és ez fontos."