Kadétok tisztították meg a Noszlopy Gáspár park emlékhelyét a közös megemlékezéshez

2024. 03. 13., 17:29
Megtisztult és megszépült a Noszlopy Gáspár-szobor környezete. A park rendbetételét most is, immár harmadik alkalommal a Gáspár András Technikum kadétjai végezték el, hogy méltó legyen a mai megemlékezéshez.
Fotó: Harkai György
A galéria 46 képet tartalmaz

Szorgos kadétok dolgoztak azon ma reggel nyolc órakor, hogy az egy órával későbbi megemlékezéshez megfelelő legyen a helyszín a Noszlopy Gáspár parkban. A Gáspár András Technikum tanulói szemetet szedtek, gereblyéztek, szegélyt takarítottak, sövényt nyírtak, igazítottak és a tér emlékműveit is letakarították.

Zilahi Kálmán úr és a református egyház kezdeményezésére idén már sokadik alkalommal vagyunk jelen itt a parkban. A Gáspár András Technikum kadétjaival március 15-re emlékezve igyekszünk olyan környezetet teremteni, ahol meghitten tudunk emlékezni a nemzeti ünnepre
— mondta Gáldonyi Sándor őrnagy, a Kecskeméti Toborzóiroda vezetője.

A diákok tulajdonképpen már harmadik alkalommal fogadták örökbe a szebb napokat is látott parkot. Most is gondoskodtak arról, hogy méltó legyen a megemlékezés, így új nemzetiszínű szalag is került Noszlopy Gáspár szobrára.

Az ünnepi rendezvényhez többek között a Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola elsős évfolyama is csatlakozott.

Pászti András önkormányzati képviselő, az Esélyteremtési Bizottság elnöke beszédében úgy fogalmazott, hazaszerető és példamutató dolognak tartja ezt az összefogást.

Azt tudjuk, hogy mikor Kossuth itt járt Kecskeméten, nagyon sok család három napon belül elindult megvédeni a hazánkat. Nagyon büszkék lehetünk a kecskemétiekre, hiszen sok olyan hősies ember volt, aki ’48 után bujdokolt, majd visszatért Kecskemétre. Azt mondhatjuk, hogy gyakorlatilag ők alkották újra a várost
— mondta Pászti András.

Ezután Székelyné Kőrösi Ilona történészt hallgathatták meg az egybegyűltek, aki többek között Noszlopy Gáspár és Kecskemét kapcsolatáról, a Ferenc József ellen tervezett merényletről, a város korabeli felépítéséről és Noszlopy szoboráról is megosztott érdekes információkat hallgatóival.

Mint elhangzott, 1848/49 idején mintegy 16 ezer lakosa volt a városnak, a '48-as emlékkő pedig arról tanúskodik, hogy négyezer hős kecskeméti honvéd vett részt a harcokban.