Karkötőket fűztek a méhnyakrákban szenvedő nőknek

2024. 01. 25., 20:43
A héten tartják az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet, melyet Magyarországon a Mályvavirág Alapítvány koordinál 11 éve. 200 településen tartanak különböző programokat, melyhez Kecskeméten a Rákóczi Nőgyógyászati Rendelő is csatlakozott több eseménnyel.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 30 képet tartalmaz

Magyarországon 11 éve a Mályvavirág Alapítvány koordinálja az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet, melyhez Kecskeméten a Rákóczi Nőgyógyászati Rendelő több eseménnyel is csatlakozott.

– A programnak két alappillére van: az egyik a prevenció, a másik a már megbetegedett nőket támogatása a rehabilitációban. Útmutatást nyújtunk számukra abban, hogyan tudják javítani az életminőségüket - nyilatkozta Szabóné Gehér Éva, a Rákóczi Nőgyógyászati Rendelő asszisztense.

Az egyik prevenciós eseményt ma tartották a Széchenyivárosi Közösségi Házban. A földszinti teremben sok nő gyűlt össze azért, hogy gyöngyből készült karkötőket fűzzenek ajándékba.

– A rendelő megvásárolta a gyöngyöket, a Mályvavirág Alapítvány pedig vállalta, hogy a daganattal érintett nők kapnak egy-egy karkötőt. Eljuttatjuk az alapítványhoz, ők pedig szétosztják az ország különböző kórházai között - mesélte Szabóné Gehér Éva.

A karkötő azonban több, mint ékszer, olyan jelentéssel bír, mely segíti a daganatos betegek lelki gyógyulását. – Azt jelenti, hogy együtt érzünk velünk, hogy a szeretetünk körbeöleli őket - árulta el Éva.

A holisztikus szemlélet elkerülhetetlen, ha a daganatos megbetegedésekről beszélünk. Dr. Kovács Fatime mentálhigiénés szakember minden programon jelen van, hogy beszélgessen a résztvevőkkel a nőgyógyászati betegséget lelki hátteréről is.

– Azok a nők, akik daganatos betegséggel küzdenek, nagyon sok fizikális, lelki és mentális fájdalmon, szomorúságon és stresszen mennek keresztül. Ezzel a gyöngyfűzéssel mi, nők azt szeretnénk közvetíteni feléjük, hogy mindig van remény, hogy soha sem szabad feladni. Mi, akik most itt együtt vagyunk egy kicsit, mint a nők a fonóban, beszélgetünk, beletesszük a kreativitásunkat is a munkába. A végén áldást mondunk, hogy vigye a jó érzést, a jó gondolatot azoknak, akik nehézséggel küzdenek
— hangsúlyozta dr. Kovács Fatime, mentálhigiénés szakember, holisztikus terapeuta.

A mai volt a második állomása a programsorozatnak, hétfőn a CédrusNet közösségének tartott előadást dr. Seregély Attila szülész-nőgyógyász, daganatsebész szakorvos, aki jövő héten az Egészségügyi Szakiskola hallgatóinak ad felvilágosítást a HPV-ről. Végezetül a főorvos február 5-én tart egy nyílt programot a Széchenyivárosi Közösségi Házban az érdeklődőknek a prevencióról, a nőgyógyászati rákszűrések fonotsságáról.