Kecskemét és a Neumann János Egyetem idén áprilisban egy hétre szó szerint a tudományos világ közepévé válik

Regional Science Association International (RSAI) Világkongresszus – Kecskemét, 2024. április 8-11.

2024. 03. 20., 13:19
A Nemzetközi Regionális Tudományi Társaság (RSAI) Kecskeméten rendezendő 14. Világkongresszusára eddig a világ 50 országából több mint 390 előadó regisztrált. A legtöbb szakmai résztvevő – a hazai szakembereken túl – Kínából érkezik majd, de erős a mezőnyben Olaszország, Románia, Japán, az Egyesült Államok, Spanyolország, Brazília és Törökország is.

Valóban globális részvételről beszélhetünk, hiszen képviselteti magát Északés Dél-Amerika, Afrika, az arab világ, Európa, Ázsia, India, Ausztrália és még a Csendes-óceáni-szigetek is. A résztvevők közül egyetemi szakemberek globálisan összesen a világ 173 egyeteméről érkeznek majd – a világ TOP 10 egyeteméből 5, a TOP 20-ból pedig 11 intézmény képviselteti magát 2024 áprilisában a Neumann János Egyetemen. Az év kiemelkedő kecskeméti tudományos programja, az RSAI 14. Világkongresszusának mottója: „Fenntartható regionális gazdasági növekedés: globális kihívások és új regionális fejlődési pályák”. A regionális tudomány a modern tértudomány, ami azt vizsgálja, hogy a tér milyen szerepet játszik a legkülönbözőbb gazdasági, társadalmi, hatalmi- irányítási folyamatokban.

A regionális tudomány alaptétele, hogy nincs két egyforma település vagy régió, és ebből adódóan a területi különbségek a legtermészetesebb jelenségek. A régiók sokaságában megfigyelhető gazdasági és társadalom jelenségek területi egyenlőtlenségeket okoznak. Ez figyelhető meg a háztartások, a vállalkozások vagy épp a kormányzati intézmények döntéseiben is. Az egyenlőtlenségek, az elmaradott régiók kialakulása és tartós megléte, illetve a gazdag régiók-városok kiemelkedése legtöbbször hosszan tartó, tartós folyamatok eredményei. Ezek a folyamatok kvantifikálhatók, modellszerűen leírhatók, előre jelezhetők. Az elmaradottság felszámolása, a kirívó területi különbségek csökkentése nem megy magától, de a siker érdekében mindennap kell tenni. A területi egyenlőtlenségeket létrehozó folyamatok összetettek: gazdasági, szociológiai, antropológiai, demográfiai, társadalomföldrajzi, geopolitikai és más folyamatokról van szó.

Ezért e folyamatok számos diszciplína tudáskészletével magyarázhatóak. E szempontból (a regionális tudomány) hasonlítható a környezetkutatáshoz, mely számos természet- és társadalomtudományi vizsgálatot kíván. A rendezvény résztvevői a konferencia során megismerkednek majd a város nevezetességeivel, megtapasztalják vendégszeretetét, részt vesznek különböző kulturális programokban. Világszerte hírét viszik majd a városnak, az itt lakók szellemiségének. A gazdasági, társadalomtudományi, politikai és technológiai változások konkrét helyi gyakorlati hatásait vizsgáló megközelítés által a dinamikusan fejlődő Kecskemét és régiója a jövőben sokat profitálhat a tudományt képviselő szakértők áprilisi látogatásából.

A nemzetközi figyelem és a kiépülő kapcsolatok révén a város mint egy különleges gazdasági együttműködési és vezetési modellt képviselő település társadalmi és tudományos fókuszt, gazdasági partnerségeket – és akár további befektetéseket is elérhet. Kecskemét mint egy gyorsan fejlődő város és régió általában véve is előnyhöz juthat elismert nemzetközi rendezvények házigazdai szerepében, de a regionális tudomány tekintetében a téma kifejezetten sok konkrét lehetőséget rejt magában, hiszen a regionális tudomány közel nyolc évtizedes múltra tekint vissza. Az RSAI szakértő tagjainak száma világszerte több mint 4000. Hálózatuk az egész világot befonja. A konferenciát az RSAI és az ERSA (Európai Regionális Tudományi Társaság) magyar szekciója, a Magyar Regionális Tudományi Társaság közösen szervezi, házigazdája a Neumann János Egyetem, a helyi szervezőbizottság dr. Kárpáti József és dr. Forman Balázs egyetemi docensek társelnökletével működik.