Komolyzenei programajánló – 2024. június

2024. 05. 31., 11:13
A 20 éves Lakó Sándor Kamarazenekar ünnepi hangversenye a piarista gimnázium dísztermében, a Trianonra emlékező és emlékeztető alkalom a hetényegyházi kettős keresztnél, a 120 éve született kiváló karnagynő, Andor Ilona munkásságát méltató előadás a Katona József Könyvtárban, a Kodály Zoltán Vegyeskar sétáló koncertje az arborétumban és a Miraculum-Aurin kóruscsalád évadzáró koncertje a Kodály Iskolában – június hónapban többek között ezek a programok várják Kecskeméten a zeneszeretőket.

Alakulásuk 20 éves jubileumát hangversenysorozattal ünnepli a Lakó Sándor Kamarazenekar. Az első koncertet a piarista gimnázium dísztermében tartják meg 2024. június 1-jén. A zenekari hangversenyen az együttes tagjainak kedvelt művei hangoznak fel. Az elsősorban barokk és klasszikus szerzők mellett Érsek Lajos – a zenekar hegedűse – kompozícióit is megszólaltatják. A felcsendülő darabok között az eltelt 20 év fotóiból láthatnak összeállítást, illetve hallhatnak rövid megemlékezést az érdeklődők, akikre a hangverseny végén kisebb meglepetés is vár – árulta el érdeklődésünkre Kulcsár Erika, a kamarazenekar művészeti vezetője.

Lakó Sándor Kamarazenekar további jubileumi koncertjei.

Az együttes az ünnepi hangversenysorozatot 2024. július 27-én Budapesten, a Budavári Nagyboldogasszony-templomban – ismertebb nevén a Mátyás-templomban – folytatja a Hágai Magyar Kórussal közösen. 2024. szeptember 21-én az Ars Sacra Fesztivál keretein belül énekes és hangszeres szólistákkal közös koncertet szerveznek Kecskeméten. Az utolsó jubileumi hangversenyt, a 95 éves Kecskeméti Vég Mihály Énekkarral való közös fellépést 2024. október 5-én tartják a református templomban.

2024. június 2-án, vasárnap 11 óra 30 perctől a hetényegyházi Kalmár tanya melletti kettős keresztnél Trianonra emlékező és emlékeztető programot rendeznek. Ahogy a szervezők a meghívóban fogalmaztak: „hívjuk, várjuk honfitársainkat […] hogy tárogatószóval, verssel, énekkel, imával fejezzük ki Kárpátok-koszorúzta hazánk és magyar nemzetünk szétszakítása, a kisebbségi sorsra ítélt testvéreink szenvedései keltette érzéseinket, gondolatainkat”. A verses-zenés műsorban Komlósdi Sára és Pencz Janka előadásában moldvai bujdosó énekek csendülnek fel, míg Szabó Sándor tárogatóművész irredenta dallamokat szólaltat meg. A program résztvevői ünnepi gondolatokat is hallhatnak, többek között Szappanos Tibor, a hetényegyházi Jézus Szíve templom plébánosa szól majd az emlékezőkhöz. Lesz közös éneklés Herédi Katalin és Szabó Zsuzsanna vezetésével: az egybegyűltek az Isten áldja a magyart! kezdetű éneket és a Székely himnuszt is közösen éneklik majd el.

„Nem hal meg az, ki milliókra költi dús élte kincsét...” Arany János gondolatát választotta június 7-i programjának mottójául a Katona József Könyvtár és a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportja, amelyen a 120 éve született Andor Ilonára, a XX. század kiemelkedő karnagyára, a kodályi és bartóki kórusművészet példát és mértéket adó megalapozójára emlékeznek. Az est során B. Horváth Andrea zenetanár, KÓTA Életműdíjas karnagy, szakíró, az MKT társelnöke, az MMA köztestületi tagja, az Andor Ilona Baráti Társaság elnöke, a Kodály Kamarakórus karnagya tart majd előadást a megyei könyvtár nagytermében, közreműködik az Andor Ilona Baráti Társaság Kodály Kamarakórusa. Az előadás előtt, 15 órától megemlékezés és koszorúzás lesz Andor Ilona emléktáblájánál (Kecskemét, Andor Ilona utca.)

Különleges hangversenyre, a Kecskeméti Arborétumba várja az érdeklődőket 2024. június 8-án 18 órától a Kodály Zoltán Vegyeskar. „Szerettünk volna egy rendhagyó évadzáró koncertet szervezni” – mondta kérdésünkre Zöldi-Kovácsné Korompai Mónika, az énekkar karnagya. – „Mivel többször voltunk már kis közösségi összejövetelen a Kecskeméti Arborétumban, sőt a Mária kápolnában egyszer énekeltünk is, így felvetődött, hogy mi lenne, ha egy sétáló koncertet tartanánk ezen a gyönyörű helyszínen. Az arborétum vezetője, Vörösváczky Mónika is üdvözölte az elképzelést, és a Mária kápolna fenntartója, a piarista templom plébánosa, Nyeste Pál is szabad utat engedett a koncertnek. Vendégünk a Szent Miklós Kórus lesz. Karnagyukkal, Horváthné Erdélyi Zsuzsannával ebben az évben harmadik alkalommal szervezzük meg az adventi ökumenikus kórustalálkozót. Ez a kapcsolat adta a gondolatot, hogy az évadzáró koncerten mind a két kórus külön és együtt is énekeljen. Egyházi kórusművekkel kezdjük a műsort a Mária kápolnában és a lourdes-i barlang előtt, majd a természetben folytatjuk egy-egy helyen megállva. Hangulatos műveket választottunk a reneszánsztól napjaink kórusművészetéig.”

Az immár hagyományos évadzáró koncertjét június 16-án rendezi meg a Miraculum-Aurin kóruscsalád. A Kecskeméti Kodály Iskola dísztermében Durányik László vezetésével a Miraculum Gyermekkórus, az Aurin Leánykar, az Aurin Nőikar és az Aurin Vegyeskar lép majd fel, zongorán Lestákné Valasek Szilvia, orgonán Révész László kíséri az együtteseket. A négy kórus az elmúlt évadban is számos sikert aratott itthon és külföldön egyaránt, vélhetően szép estével örvendeztetik majd meg a zeneszeretőket.

A Kecskeméti Evangélikus Egyházközség Glória Énekkara – karnagyuk Oroszné Tornyai Lilla – és a Református Kollégium Grádics Kórusa – karnagyuk Jámbor Zsolt – hálaadó hangversenyt tart 2024. június 22-én 19 órai kezdettel az evangélikus templomban. Az est során többek között Thomas Tallis, Antonio Vivaldi, Edward Elgar, Liszt Ferenc és Osváth Viktor művei hangoznak majd el, míg a két kórus Sofie Lithenius: Esti könyörgés című darabját szólaltatja meg közösen. A Múzeumok Éjszakája  keretében szervezett hangversenyen Vass-Eysen Ákos és Gerhát Domonkos (orgona), valamint Gerhát Balázs (hegedű) működik közre.

2024-ben Lengyelországgal kettős közös évfordulót ünneplünk: 800 éve született Árpád-házi Szent Kinga, Lengyelország és Litvánia védőszentje és 650 éve született Szent Hedvig, I. Lajos magyar király lánya, később Lengyelország királynője. Ehhez kapcsolódóan – szintén június 22-én – koncertezik Kecskeméten Roman Perucki, a Gdanski Oliwa Székesegyház orgonaművésze, a Gdanski Zeneakadémia orgonaprofesszora. A Barátok templomában 19 órakor kezdődő koncerten – amelyen adományaikkal a résztvevők a piarista templom új orgonájának beépítését támogathatják – a neves lengyel orgonista előadásában hazája zeneszerzőinek műveit hallhatja majd a nagyérdemű, az est során hegedűn Maria Perucka működik majd közre.

Vatikán elismerését is elnyerte.

Roman Perucki 1961 márciusában Gdańskban született. Előbb műszaki pályára készült, azután tanulmányait szülővárosának zeneművészeti intézményeiben orgona szakon folytatta, 1985-ben szerzett diplomát a Gdański Zeneakadémián Leon Bator professzor orgonaosztályában. 1985 óta alma materében tanít, 1997 óta az intézmény professzora, egy időben az egyetem művészeti ügyekért felelős rektorhelyettesi feladatait is ellátta. Több mint 2500 hangversenyt adott világszerte, Európa valamennyi országában, Ausztráliában, az Egyesült Államokban, Japánban, Kanadában, Kínában, Mexikóban és Oroszországban is játszott már. Mesterkurzusokat tartott Franciaországban, Lengyelországban, Portugáliában, Mexikóban és Oroszországban. A Balti Filharmónia igazgatója, a Musica Sacra Egyesület elnöke, számos nemzetközi orgonaverseny zsűrijének tagja. Több állami kulturális kitüntetést kapott a Lengyel Kulturális Minisztériumtól és Gdańsk városától, és elnyerte a legmagasabb vatikáni kitüntetést, a „Pro ecclesiae et pontifice”-t is.

Június utolsó napjaiban, 2024. június 26. és július 1. között nemzetközi mesterkurzust tart a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar a világhírű finn karmester, Jorma Panula vezetésével. „Immár harmadszorra köszönthetjük Kecskeméten a legendás finn maestrót – mondta Hollókői Huba, a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője –, akinek növendékeit évtizedek óta a világ vezető karmesterei között tartják számon.” Idén kilenc fiatal dirigens érkezik a Hírös Agórába, ahol egy héten keresztül dolgozhatnak a Kecskeméti Szimfonikus Zenekarral. A mesterkurzus záróhangversenye július elsején lesz, amelyen a három kontinensről érkező résztvevők vezényelnek majd.

A következő hetekben a kecskeméti muzsikusok közül többen az ország más településein is fellépnek. Június 8-án Budapesten a Kórusok éjszakáján a dr. Kiss Katalin vezette Ars Nova Énekegyüttes, Závori Erika irányításával a Scherzo Vegyeskar, valamint a Kodály Intézet kamaraformációja, a Tulipán énekeiben gyönyörködhetnek majd a zeneszeretők. Két rendezvényen játszik június második felében Szabó Sándor: június 15-én 17 órai kezdettel a ballószögi katolikus templomban szervezett jótékonysági hangversenyen lép fel – az est bevételét a hetényegyházi templom orgonájának felújítására fordítják –, illetve május 23-án a dunapataji köztemetőben, a vörös terror áldozataira emlékező rendezvényen tárogatózik. Júniusban a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar is elhagyja a hírös várost, 2024. június 30-án 18 órától a dunavecsei református templomban játszik majd az együttes. „Örömünkre szolgál – mondta Hollókői Huba karnagy –, hogy Dunavecse önkormányzata úgy gondolta, a várossá válásuk 20 éves jubileumát a vármegye szimfonikus zenekarának koncertjével ünneplik!” Az est során Beethoven, Mendelssohn, Sibelius és Johann Strauss népszerű művei csendülnek majd fel.

Júniusi komolyzenei események:

2024. június 1. – 17.00 óra – Piarista gimnázium díszterme – A Lakó Sándor Kamarazenekar koncertje

2024. június 2. – 11.30 óra – Hetényegyházi kettős kereszt – Emlékezés Trianonra

2024. június 7. – 16.30 óra – Katona József Könyvtár –  Emlékezés Andor Ilonára

2024. június 8. – 18.00 óra – Kecskeméti Arborétum – A Kodály Zoltán Vegyeskar évadzáró hangversenye

2024. június 16. – 18.00 óra – Kecskeméti Kodály Iskola – A Miraculum-Aurin kóruscsalád évadzáró koncertje

2024. június 22. – 19.00 óra –  Evangélikus templom –  Hálaadó hangverseny

2024. június 22. – 19.00 óra –  Barátok temploma –  Roman Perucki hangversenye