Letartóztatták Till Tamás gyilkosát

2024. 12. 14., 10:51
A Kecskeméti Médiacentrum stábja a folyosón várta a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírájának mai döntését Till Tamás gyilkosának letartóztatásáról. A férfi 24 évvel ezelőtt – még 16 évesen - egy ácskapoccsal végzett a 11 éves fiúval. Miután bevallotta szörnyű tettét, annak elévülése miatt szabadon távozott a rendőrségről. Csütörtökön azonban elfogták, az ügyészség indítványozta letartóztatását, ma délelőtt pedig döntöttek egy hónapos letartóztatásáról.

Frissítés!

12 órakor küldte el közleményét az üggyel kapcsolatban a Kecskeméti Járásbíróság:

Egy hónapra rendelték el F. János letartóztatását

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség indítványára a Kecskeméti Járásbíróság nyomozás bírája a mai napon egy hónapra elrendelte a Till Tamás sérelmére elkövetett minősített emberöléssel gyanúsítható férfi letartóztatását. 
Helyesnek bizonyult az az ügyészi álláspont, hogy a büntetőeljárást le kell folytatni és a büntetőjogi felelősség megállapításához a vizsgálatot el kell végezni. 

A bíróság döntését az ügyész tudomásul vette, a védő és a gyanúsított fellebbezést jelentett be ellene.

December 10-én tartott sajtótájékoztatót a rendőrség arról, hogy 24 év elteltével kiderült, ki ölte meg az idén nyárig eltűntként keresett Till Tamást. F. János bevallotta a gyilkosságot. Ő volt az, aki a nyáron az ügyészségen barátja és korábbi munkaadója ellen vallott, miszerint ők voltak Till Tamás gyilkosai. Majd végül november 28-án a kihallgatásán beismerte a tettét, és részletes vallomást tett. Ebből kiderült, hogy valóban az esztergályosnál dolgozott, dohányzás közben találkozott össze a kerékpáros Till Tamással, majd segítséget kért tőle. A fiú követte őt a fészerhez, ahol F. megtámadta, és a helyszínen megölte.

Ácskapoccsal addig verte a kisfiút, amíg élt, majd fóliával letakarta, mert tudta, hogy betonozás lesz az épületben.

F. János a rendőrség szerint megbánást tanúsított, mostanra már családos, vállalkozó ember lett belőle. A rendőrségről szabadon távozott, ugyanis F. János 16 éves volt a bűncselekmény elkövetésekor, azaz még nem töltötte be a 18. életévét, ebből kifolyólag 2015-re elévült az ügy. A héten azonban újabb fordulat történt az ügyben.

Ahogyan korábban írtuk, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség aljas indokból, különös kegyetlenséggel, tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette miatt indítványozza a Till Tamás megölésével gyanúsítható férfi letartóztatását.

A Till Tamás sérelmére 2000. május 28-án elkövetett minősített emberölés bűntette miatt indult nyomozás eredményeként a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság azonosította a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személyt. A férfit a törvényességi felügyeletet ellátó Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség felhívására a nyomozó hatóság még csütörtökön előállította, őrizetbe vette és gyanúsítottként hallgatta ki, majd előterjesztést tett a letartóztatására.

Az ügyészség a kiemelt tárgyi súlyú, élet elleni bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személlyel szemben – a jelenlétének biztosítása érdekében – a legszigorúbb kényszerintézkedés, letartóztatás elrendelésére tett indítványt, amelyről a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírája ma (szombat) délelőtt döntött. Egy hónapra rendelte el F. János letartóztatását.

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség álláspontja a büntethetőség elévülése kapcsán a következő.

Mind az elkövetéskori, mind a jelenleg hatályos Btk. kizárja a büntethetőség elévülését a minősített emberölés esetében. Az elévülés kizártsága tehát a bűncselekményhez kapcsolódik – a hatályos törvényben az életfogytiglani szabadságvesztéssel fenyegetettsége miatt –, nem pedig az elkövetőhöz. A fiatalkorú terheltek esetében a Btk. a büntethetőség elévülési határidejének számításával összefüggésben tartalmaz speciális szabályokat. Figyelemmel azonban arra, hogy a minősített emberölés elévülését a törvény kizárja,  elévülési határidő számítása ebben az esetben fogalmilag kizárt, így a speciális rendelkezések sem alkalmazhatók e tekintetben. Az tehát, hogy a megalapozott gyanú szerint a gyanúsított fiatalkorúként követte el a bűncselekményt, a büntethetőség elévülése szempontjából nem bír jelentőséggel. A fiatalkorúakra vonatkozó kedvezőbb szabályokat kizárólag a kiszabható büntetés mértékének meghatározása során kell figyelembe venni.

Kapcsolódó cikk