Levéltárünnepet tartottak a Cifrapalotában

2024. 10. 07., 13:36
Levéltárosok gyűltek össze hétfőn a Cifrapalota Pávás termében, itt rendezték meg ugyanis a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Vármegyei Levéltárának XXIII. Levéltári Napját. A konferencián nem csak az intézmény múltját és jelenét járták körül, de a nagy levéltáros elődöket is bemutatták a résztvevőknek.
A galéria 12 képet tartalmaz

Több megyéből is érkeztek résztvevők a Levéltári ünnep című konferenciára, amelyet a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Vármegyei Levéltára rendezett a Cifrapalotában. Tavaly ünnepelték a Nemzeti Levéltár 300 éves évfordulóját, amelyre egy kiadvány is készült. Ekkor merült fel, hogy az országos intézmény tagintézményeinek történetét is érdemes lenne feldolgozni. Ez volt a célja a megyei levéltár XXIII. Levéltári Napjának, amely a Levéltárünnep címet kapta.

A megnyitón dr. Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese köszöntötte a megjelenteket. Hangsúlyozta, milyen fontos is, hogy együtt ünnepeljék a szakmát, és mutassák meg a világnak, milyen értékes munkát végeznek a levéltárosok.

A konferencia szakmai programja Gyenesei József előadásával kezdődött. A Bács-Kiskun Vármegyei Levéltár igazgatója az intézmény múltját és jelenét mutatta be. Mint elmondta, bár levéltárunk alig 75 esztendős, az archaizálás, azaz az írott örökség átvétele és megőrzése ennél sokkal nagyobb múltra tekinthet vissza.

Gyenesei József a kecskeméti levéltár és elődjeinek kálváriáját korabeli levelek, az igazgatók helyzetjelentései alapján vázolta fel egészen napjainkig. Előadásának utolsó részében beszélt arról a 2022-ben felmerült tervről, miszerint a Lórántffy Zsuzsanna utca 1. szám alatti egykori csecsemőgondozó épületét megkapja a levéltár. – Bízzunk benne, hogy ez minél hamarabb eljön – zárta előadását Gyenesei József.

A konferencián a félegyházi levéltár történetéről, a nagy megyei levéltárosokról is elhangzott előadás, de szó volt a levéltári pusztulásokról, valamint a fejlesztési tervekről is.