Madárábrázolás a játékokban-Játékkészítők kiállítása nyílt a Népi Iparművészeti Gyűjteményben

2024. 11. 24., 08:06
Különleges rendezvényre várták az érdeklődőket szombaton a Népi Iparművészeti Gyűjteményben. Az egész napos eseménysorozat középpontjában a madarak álltak, egészen pontosan azok ábrázolása a játékokban.
Fotó: Hájas Barnabás
A galéria 13 képet tartalmaz

A Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteménye adott otthont szombaton egy különleges eseménysorozatnak. A rendezvény a madárábrázolás témáján keresztül járta körbe napjaink játékkészítő kultúráját. A konferenciát megelőzően pályázatot is hirdettek a játékkészítők számára.

A szombaton nyílt kiállítás a pályázatra beérkezett legjobb alkotásokból válogatott. Az alkotások február 28-ig látogathatók a múzeumban. A legkiemelkedőbb művek díjazásban részesültek, beleértve a közönségdíjat és a NESZ Népi és Kézműves Játék Szakmai Bizottság különdíjat. Az esemény különlegessége, hogy idén először adták át a Czár János, Népművészet Mestere játékkészítő emlékére alapított díjat, melyet a résztvevők szavazatai alapján egy alkotó vehetett át.

A szakmai napot reggel 10 órától 15 óráig tartották, és lehetőséget biztosított a szakemberek közötti személyes találkozásokra, tapasztalatcserére, valamint szakmai továbbképzésre. A rendezvény köszöntői és előadásai betekintést adtak a játékok művészeti és pedagógiai fontosságába.

A rendezvény első részében Szabó Kocsis Zsuzsanna, a Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményének vezetője, Berei Andrea, a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület elnöke, és Gémesné Deák Júlia, a NESZ Népi és Kézműves Játék Szakmai Bizottságának elnöke köszöntötte a résztvevőket. A megnyitó beszédet Kolozsvári István, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöke tartotta.

A szakmai előadások során Kalmár Ágnes, a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely nyugalmazott igazgatója "Karácsonyi falu, nógrádi vásárfia, gondűző sárkánysíp – Mese és valóság a mindennapok művészetében" címmel tartott előadást. Ezt követően Sevella Zsuzsanna Gránátalma-díjas játékkészítő és játékpedagógus "Hogyan válhat egy ötletből játék?" témában osztotta meg tapasztalatait.

A nap folyamán a Ládafia Bábszínház is szórakoztatta a közönséget egy különleges előadással, amely a gravitáció, légellenállás és súrlódás fogalmát játékos formában mutatta be a "Cirkusz" című produkcióban.

A rendezvény zárásaként Dr. Györgyi Erzsébet, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke tartotta meg a kiállítás megnyitóját, majd az eredményhirdetés és díjátadás következett. A rendezvény kiemelt célja volt a népművészeti és kézműves játékok népszerűsítése, a hagyományos mesterségek értékeinek megőrzése és átadása a következő generációk számára.