Mestereket avattak az iparkamarában

2024. 12. 12., 19:32
Mesteravató ünnepségre került sor csütörtökön a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában. Idén négy szakmában 36 fő tett sikeres vizsgát, a mesterleveleket ünnepélyes keretek közt vehették át.
Fotó: Bogdándi Ferenc
A galéria 70 képet tartalmaz

A Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola 9. és 10. osztályos szakgimnazistáinak előadásával vette kezdetét csütörtökön a mesteravató ünnepség a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában. A képzési és kimeneti követelmények alapján, a több hónapig tartó elméleti és gyakorlati képzést követően 4 szakmában 36 fő tett sikeres vizsgát a kamarai mestervizsgabizottságok előtt. Ördög Dóra szakképzési igazgató elmondta, a mestervizsgáztatás a gazdaságot képviselő iparkamarák törvényben meghatározott feladata, kompetenciája, amelyet kiemelt feladatként kezelnek. A mestervizsga a szakemberek szakmai fejlődési folyamatában jelentős mérő, értékelő és minősítő szintet hivatott képviselni.

A kamarának az egyik legfontosabb tevékenysége, az egyik leglátványosabb is talán, mint ahogy ezeken az eseményeken, a rendezvényeken látjuk már meglett szakemberekkel kell egy ilyen mesterképzést, mint a mostaniak elindítani. Ők már tudják, hogy mire van szükségük, mit szeretnének elérni és igazándiból szakmájuk csúcsára érnek ilyenkor. Ők már érett szakemberek és azt mindannyian jól tudjuk, a hétköznapi emberek is, hogy a jó szakemberekre nagy szükség van. Sajnos mögöttünk van egy rövidke egy időszak, amikor nem becsülték meg eléggé a szakemberek munkáját. Most a hiány miatt fölértékelődött a munkájuk, viszont közbejött egy óriási technikai fejlődés, ami minden szakmaterületre érvényes. Az alapanyagok, technológiák, munkamódszerek rengeteget változtak és ehhez tanulniuk, képezniük kellett magukat, erre a kamara egy nagyon jó színteret biztosít. Legfőképpen természetesen a mesterképzéssel, de egyéb tanfolyamokkal is
— mondta el Tasi László, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari alelnöke.

Tasi László ünnepi köszöntőjében kifejtette, nagy hiány van jó szakemberekből az országban.

Az ő tudásukat is tovább kell adni és a pedagógiai képzéssel, ami a mesterképzésnek része, erre is jogosultságot szereznek. Ők is tanulókat fognak tartani, képezni és tovább adják a mesterségbeli tudásukat a legjobb szándékuk szerint. Ez mindig is így volt. Mi idősebb mesterek örömmel látjuk, hogy a mostani generáció egy középgeneráció, akiket most oklevéllel elláttunk és nagyon felhívjuk a figyelmüket, hogy becsüljék meg ezeket a képesítéseket, a díszes mesterlevelet, a műhelyük és a munkájuk falán. Minden megrendelő megnézi és eleve bizalmat ad, mert ez egy olyan cím, amit ápolni kell és azt a színvonalat ami mögötte van, meg kell tartani.
— tette hozzá az alelnök.

A mesterlevelek átadása előtt egy másik rangos esemény is helyett kapott. Két aranykoszorús mestert avattak. Fazekas István több évtizeddel ezelőtt egy egyszerű büfét országos hírű étteremmé fejlesztett Tiszakécskén. Az évek során három különböző stílusú vendéglátóhelyet alakított ki, mindegyiket a minőség, az innováció és a hagyományok jegyében. Nemcsak szakmai példaképként áll a kollégái előtt, de mesterként is. Jelenleg a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara helyi és országos küldötte. Vargáné Balázs Mária, a magyar fodrászat egyik meghatározó alakja. A kecskeméti mestert mindig foglalkoztatta az, hogy a szakképzés megfelelő színvonalú szakembereket adjon, ő a fodrász mestervizsgabizottság elnöke az iparkamarában. Az aranykoszorús mester elismerést Tasi László, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari alelnöke adta át számukra.

Fantasztikus, szívmelengető és tényleg nagyon köszönöm mind a szakmának és a kamarának, hogy észrevették azt, hogy valóban mindent megteszek a szakmáért és a fejlődésért, az utánpótlásért és a szakmaiságért. Én továbbra is nagyon igyekszem ennek a címnek a méltó képviselője lenni
— mondta Vargáné Balázs Mária, aranykoszorús mester.

Vargáné Balázs Mária, Aranykoszorús mester

A szakmai életút tekintetében első körben ugye jöttek a tanulói évek. Már akkor elkezdtem fodrászversenyekre járni, majd utána ezt 10 évig folytattam és később az egész pályafutásom során mindig figyeltem arra, mire van szükségem, hol mit tudok fejleszteni. Amikor üzletet nyitottam, akkor az üzlet menedzselésébe, fejlesztésébe kellett beletanulni, a szakmai pedig, az mindig megvolt. Utána kapcsolódtam már az oktatáshoz, a tanulóképzéshez is, majd a vizsgáztatásokhoz – bekapcsolódtam a mesterképzésbe. Fontosnak éreztem a saját fejlődésemet is olyan szinten, hogy nemcsak szakmailag. Főiskolára, egyetemre jelentkeztem, ahol az andragógia szakot tanultam oktatásszervezőként. Az utóbbi években inkább a szakmai klub az, ami a munkám mellett kiteljesít. Itt tényleg az a célunk, hogy a szakmát összetartsuk, fejlesszük. Nagyon sok fodrásznak ne kelljen utazni, nagyon neves és szakmailag elismert oktatókat hívunk a rendezvényeinkre.

A szakmai életút tekintetében első körben ugye jöttek a tanulói évek. Már akkor elkezdtem fodrászversenyekre járni, majd utána ezt 10 évig folytattam és később az egész pályafutásom során mindig figyeltem arra, mire van szükségem, hol mit tudok fejleszteni. Amikor üzletet nyitottam, akkor az üzlet menedzselésébe, fejlesztésébe kellett beletanulni, a szakmai pedig, az mindig megvolt. Utána kapcsolódtam már az oktatáshoz, a tanulóképzéshez is, majd a vizsgáztatásokhoz – bekapcsolódtam a mesterképzésbe. Fontosnak éreztem a saját fejlődésemet is olyan szinten, hogy nemcsak szakmailag. Főiskolára, egyetemre jelentkeztem, ahol az andragógia szakot tanultam oktatásszervezőként. Az utóbbi években inkább a szakmai klub az, ami a munkám mellett kiteljesít. Itt tényleg az a célunk, hogy a szakmát összetartsuk, fejlesszük. Nagyon sok fodrásznak ne kelljen utazni, nagyon neves és szakmailag elismert oktatókat hívunk a rendezvényeinkre.A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara minden segítséget megad. Négy évvel ezelőtt elkezdtük a Fodrász klubot például, ahol szeretettel várjuk a szakmai oktatókat, fodrászokat és rendívül jó szakmai képzéseket tudtunk szervezni. Egyrészt ugye tanulási, fejlődési lehetőség, másrészt pedig kollégákkal való kapcsolattartás, amit nagyon fontosnak tartok. Azt veszem észre, hogy a fodrászoknál nem konkurenciák vannak, hanem szakmai összetartás és ezt mi próbáljuk is erősíteni.
— tette hozzá Vargáné Balázs Mária.

Az aranykoszorús mester cím átadása után kezdődött a mesteravatás. Mint elhangzott, a bádogos mestervizsgát évek óta nem tudták megrendezni az országban, most azonban 17 fő mestert avattak.

Az ország minden pontjáról érkeztek a szakemberek, mert itt, Kecskeméten tudott a kamara ilyen lehetőséget biztosítani. 2024-ben kozmetikusok, bádogosok, festő, mázoló és tapétázók, speciális lábápolók tettek tanúbizonyságot magas szintű szakmai tudásukról mestervizsga keretében. Az oklevelek átadása után a mesterek fogadalomtételével zárult az ünnepi esemény.