Mindjárt elkészül a világ első 3D nyomtatott vályog szaunája
A helyszínen megtudtuk, hogy egy lótrágya réteg is kerül a falakra kívülről. Ennek a kísérleti folyamatnak az egyik érdekessége, hogy a modern építészt találkozik a régi, hagyományos technológiával. Az Ökodome csapatának úttörő fejlesztése forradalmasíthatja az építészetet, a mostani szauna valójában ugyanis egy kísérleti folyamatnak a része.
2022-ben kinyomtatták a világ első vályog tyúkólját, majd a következő lépésként egy kisebb pavilonépületet alkottak a REGIO EARTH Vályogépítészeti Fesztivál keretében. Ez a szauna tehát a projekt harmadik állomása.
Ahogyan korábban írtuk, a csapat meggyőződése, hogy az építőipar egyik kitörési pontja a 3D nyomtatás. Fejlesztésük egyik legfőbb előnye az, hogy nagyon kevés emberrel lehet üzemeltetni. Elegendő néhány munkás, aki előkeveri, majd bedobja a gépbe az anyagot, plusz egy technikus, aki felügyeli, hogy a gép hardvere és szoftvere találkozzon. Manapság világszinten nagy probléma az építőiparban a munkaerőhiány, ez a technológia erre is megoldást jelentene. Mindemellett ez egy rendkívül környezetbarát, fenntartható technológia. A vályogépítészet beépített energiaigénye rendkívül minimális, lényegében csak a szállítása jár CO2-kibocsátással. De ha a helyszínről nyerjük, még ez is kiküszöbölhető. Ádám.
Ráadásul épületbiológiai szempontból is legoptimálisabb megoldás ez a módszer. A vályogfalak ugyanis páradiffúzak, dinamikus légáramlatot biztosítanak, és még a levegőben lévő polleneket, károsanyagokat is képesek megkötni.
A témával bővebben Kiemelő című magazinunkban foglalkozunk.