Névadóját ünnepelte a Kodály Iskola

KÖZLEMÉNY
2023. 12. 15., 09:44
Ünnepi kórushangversenyt rendeztek névadójuk tiszteletére a Kodály Iskolában. A csütörtök esti koncerten előbb röviden megemlékeztek Kodály Zoltánról, azután az intézmény öt kórusának dalcsokraiban gyönyörködhettek a Nemesszeghy Márta-termet zsúfolásig megtöltő zeneszeretők.
A galéria 9 képet tartalmaz

Névadójuk előtt tisztelgett csütörtök este a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola. Az ünnepi eseményen – melyet hagyományosan Kodály Zoltán születésnapján vagy egy ahhoz közeli időpontban rendeznek – Balogné Papp Boglárka köszöntötte a megjelenteket. A Magyar Örökség-díjas intézmény vezetője szólt arról, hogy bő hét évtizeddel ezelőtt, amikor az ország első ének-zenei iskolájaként Kecskeméten elindult az első évfolyam, a legfőbb iránymutató Kodály Zoltán szavai voltak: „zene nélkül nincs teljes ember!” Az ÉZI pedagógiai programjának mottója – „…zenével nemcsak zenét tanulunk” – azóta is kifejezi művészetközpontú nevelő-oktató tevékenységüket.

Ünnepi beszédében Balogné Papp Boglárka visszaemlékezett a Kecskeméten született nagy zenetudós, zenepedagógus életművére és annak mélyreható hatásaira is. „Kodály Zoltán élete és munkássága a zene iránti szenvedélyről, az oktatás iránti elkötelezettségről és a magyar kultúra iránti mély tiszteletről szól. Az általa alkotott művek nem csupán zenei remekek, hanem olyan örökség is, amely generációk számára szolgál inspirációval és tanulsággal. Iskolánk 73 év óta viseli Kodály Zoltán nevét – a múltja erőt ad, a jövő pedig csak rajtunk múlik. Büszkék vagyunk, hogy iskolánk az ő nevét viselheti, az ő szellemi hagyatékával taníthatjuk a mindennapokban gyermekeinket. Ha itt lenne köztünk, örömmel tapasztalná, hogy ez az iskola – néha göröngyös, nehéz utakon –, de az általa megszabott úton jár. S ahogy minden évben, most is fejet hajtunk előtte, és tisztelgünk az iskolánk múltja, Kodály emberi és művész nagysága előtt, aki mindig inspirál és aki ennyi idő után is töretlenül egy biztos tájékozódási pont azok életében, akik szellemi hagyatékával azonosulnak és dolgoznak.”

Az ünnepi gondolatok után az intézmény öt kórusa lépett színpadra. Először a Kodály Iskola Vegyeskara énekelt (zongorán közreműködött és vezényelt Arató Ákos), azután a Durányik László vezette Miraculum Gyermekkar (zongorán közreműködött Lestákné Valasek Szilvia) dalcsokrát hallgathatták meg az iskola alapítójáról, Nemesszeghy Lajosné Szentkirályi Mártáról elnevezett teremben helyet foglaló zeneszeretők.

Az est utolsó részében az Antanténusz Gyermekkórus (vezényelt Szegedi Ildikó, zongorán dr. Feketéné Rodler Anett, orgonán Gerhát Domonkos 11. osztályos gimnáziumi diák működött közre) és a Durányik László által irányított Fiú Vegyeskar és az Aurin Leánykar (zongorán Lestákné Valasek Szilvia működött közre, szólót énekelt Balogh Lili, Tóth Brigitta és Kerekes Viola) előadásában számos magával ragadó, az adventi hangulathoz is jól illeszkedő kórusműben gyönyörködhettek a megjelentek. Különösen felemelő perceket élhetett át a széksorokat teljesen megtöltő közönség egy román kolinda dallam, illetve Karai József karácsonyi énekei hallatán, melyeket az antanténuszos gyerekek szólaltattak meg, de egy afrikai zulu énekkel zajos sikert arattak a Fiú Vegyeskar tagjai is. Szintén vastapsot kapott az ünnepi hangverseny utolsó darabja, Kocsár Miklós: Psallite Deo (Énekelj Istenünknek) című kórusműve az aurinos lányok előadásában.

Varga Géza