Örömmel és hittel énekelték: Dicsőség a magasságban Istennek

A hangverseny elején a Kecskeméti Református Egyházközség és a fellépő együttesek nevében Fodor Attila, a Grádics Kórus tagja köszöntötte az Újkollégium dísztermét csaknem teljesen megtöltő zeneszeretőket. Ezt követően a Novum Kamarazenekar (művészeti vezetőjük Gyalus Erika) előadásában Henry Purcell: The Virtuous Wife (Az erényes feleség) című szvitjét hallgathatták meg a jelenlévők. A nyolctételes mű osztatlan sikert aratott, a közönség nemcsak a darab végén jutalmazta az előadókat hangos ovációval, de tetszésük önkéntelen kifejezéseként tapsuk a szvit önálló részei között is többször felcsattant.
Az est folytatásában Fodor Attila a megjelenteknek bemutatta a 2013-ban alakult Grádics Kórust, emellett az együttes közös munkájába is bepillantást engedett számukra. „A kórus szereti, ha a próbákon Isten is megszólal, ezért mindig azzal szoktuk kezdeni ezeket az alkalmakat, hogy a beéneklés után figyelmesen hallgatjuk, Isten mit tartogat számunkra az ő Igéjéből. Szeretnénk, ha ennek most itt önök is részesei lennének, kérem, hogy pár percre vegyenek részt a Grádics Kórus mindennapjaiban” – mondta, majd egy hálaadó zsoltárt olvasott fel, a 100. zsoltárt: „Ujjongjatok az Úrnak, országok, mind, örömmel szolgáljatok neki, lépjetek színe elé vigadozva…”
Ezt követően az énekkar és a Novum Kamarazenekar közös múltját idézte föl – az első, 2013-as fellépésüket, amelyen előadásukban ugyanez a műsor hangzott el –, majd együttes imádságra hívta meg a jelenlévőket. „Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség a jóakaratú embereknek…” – mondta mély átérzéssel a fohász után felcsendülő zenemű szövegét.
A meghitt percek után Vivaldi népszerű kompozíciója, a Gloria hangzott el. A szólistákkal kibővültNovum Kamarazenekart és a Kecskeméti Református Egyházközség Grádics Kórusát Jámbor Zsolt vezényelte, közreműködött Szabó-Földes Mónika (oboa), Pallagi Gábor (trombita) és Révész László (orgona), valamint a Grádics Kórus tagjai: Tary Timótné (szoprán) és Jámborné Márkus Emőke (alt). Az előadáson nemcsak az azt megelőző sok-sok közös próba, a darab méltó megszólaltatása érdekében végzett temérdek munka érződött, hanem az is, hogy az előadók mélységesen átélve, őszinte hittel tolmácsolják Vivaldi közismert művét. A 14 csodálatos tétel hallgatása közben kialakult hangulatot a Kecskeméti Református Egyházközség közösségi oldalán megjelent bejegyzés hűen fogalmazta meg: „A zene ereje, a közös éneklés és az Újkollégium dísztermének atmoszférája mélyen megérintette a jelenlévőket. A hangzás, az imádság és az ünnep különös egységbe fonódott, és katartikus élménnyé formálta az estét”.
Varga Géza