Ötszögletű Minierdőt hoznak létre Kecskeméten, a Széchenyivárosban

2024. 09. 27., 09:20
Idén őszre különleges faültetést - egy Miyawaki erdőt - tervez Kecskeméten, a Széchenyivárosban Zöldítő Civil Társaság. A 2024 nyarán létrejött közösség jelenleg mintegy húsz tagot számlál, a környezetvédelem és környezeti nevelés területén tevékenykedik Kecskeméten és vonzáskörzetében. Mivel a zöldfelület növelése, a szemléletformálás, az éghajlatváltozás elleni figyelemfelhívó akciók megvalósítása a legfőbb céljuk, japán mintára létrehozzák Kecskemét első Miyawaki erdejét.

Biodiverz növénytársulás kis alapterületen

Az Ötszögletú Minierdő lesz Kecskemét legelső Miyawaki erdeje. De mi is az a Miyawaki?

Ezt a városi erdőtípust Akira Miyawaki, japán botanikus (1928-2021) fejlesztette ki a távol-keleti szigetországban történt megfigyelései alapján. Lényege, hogy ugyanazon elvek alapján kis területen, akár 30-50 négyzetméteren fák (és cserjék) sűrű elültetésével biodiverz társulásokat hoznak létre, amely tisztítja a városok levegőjét, árnyékot biztosít, párásít és ezáltal hűti a környezetét, valamint rovaroknak, énekesmadaraknak és kisemlősöknek nyújt otthont, menedéket. Mindezt akár lakótelepen, betonrengetegben is.

Összefogásra hívjuk a fákat szerető kecskemétieket!

Az idei forró, aszályos nyár és ősz cselekvésre hív mindenkit! A Zöldítő Civil Társaság tagjai a 10 millió Fa Alapítvány segítségével önkéntes munkával álltak neki a minierdő megtervezésének. A 10 millió Fa budapesti és bajai közössége ugyanis az elmúlt három évben összesen 17 hűsítő, párásító, porfogó városi Miyawaki erdőt telepített cégek és magánszemélyek felajánlásai révén, így ők már sok gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek.

Nagyon örülnének, ha a kecskeméti Ötszögletú Minierdő is közösségi összefogás eredményeként születhetne meg, ezért szeretnénk kérni önkénteseik, követőik, minden fákat szerető kecskeméti és a helyi cégek, vállalkozások anyagi hozzájárulását, hogy az álom valóra válhasson.

Mihez kérnek támogatást?

A Széchenyiváros egyik legforróbb részére tervezett, 100 fából és 20 cserjéből álló faközösséghez legalább 3 millió forintot kell összegyűjteni. A költségek legnagyobb részét a talajelőkészítés teszi ki, ennek keretében legalább 60 centiméter mélyen kicserélik a talajt termőföld, komposzt és szalma keverékére.

A költségek másik meghatározó hányadát a minierdő 3 éves fenntartása, folyamatos gondozása adja, hogy a fák minél intenzívebben növekedjenek. Ezeken kívül a tervezés, a facsemeték vásárlása és a folyamatos mulcsolás jelent még kiadást.

A minierdő telepítését 2024. november végén közösségi ültetés során valósítják meg, ehhez várjuk jelenleg a megfelelő engedélyeket.

Azok nevét, akik egy facsemete árával beszállnak a minierdőbe, fel fogják írni a fára kötött szalagra (hozzájárulás esetén).

Ide kattintva lehet a Zöldítő Civil Társaság támogatni a minierdő létrehozásában!

A Társaság Facebook oldala itt elérhető!