A planetáriumok és bemutató csillagvizsgálók szakértői tanácskoztak Kecskeméten

2023. 11. 13., 14:10
Közel 60 szakember érkezett ma (hétfő) a Kecskeméti Planetáriumba, hiszen az intézmény adott otthont a XII. Planetáriumok és bemutató csillagvizsgálók szerepe az oktatásban elnevezésű workshopnak. A rendezvény középpontjában a fiatalok megszólítása állt.
Fotó: Puskás Barbara
A galéria 11 képet tartalmaz

Hagyomány, hogy minden évben más város ad otthont a Planetáriumok és bemutató csillagvizsgálók szerepe az oktatásban elnevezésű workshopnak. Idén a 40 éves Kecskeméti Planetárium rendezhette meg a jeles eseményt, amelyre az ország szakemberei, planetáriumok, valamint csillagvizsgálók munkatársai, vezetői érkeztek.

- A legfontosabb, hogy tudjunk egymásról, hogy kapcsolatokat építsünk egymás között, műsorokat, ötleteket cseréljünk, bemutassuk egymásnak, hogy ki mit csinált, kinek milyen módszerei vannak. Leginkább ez a célja ennek a konferenciának, de egy picit szeretnénk felhívni a szakma és a szakmán túli érdeklődők figyelmét is, hogy a mai zajos világban mennyire fontos a tudományos ismeretek hiteles közvetítése
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Szűcs László, a Kecskeméti Planetárium igazgatója.

A programot 2012-ben szervezték meg első alkalommal, azzal a céllal, hogy az országban lévő összes planetáriumot és csillagvizsgálót összefogják, oktatási szempontból, hiszen a lényeg főleg a fiatal korosztály tanítása.

- 2012-től egyre több és több digitális planetárium nyílott meg az országban. Abban az évben is kettő is megkezdte működését a miénkkel vagyis a pécsivel együtt, ezért arra gondoltuk, hogy kezdjünk el új technikákat, többek között a digitális technikát is megmutatni az érdeklődőknek
— mondta Gyenizse Péter, a Zsolnay Kulturális Negyed Planetáriumának előadója, a Pécsi Tudományegyetem oktatója.

A rendezvényen elsőként Szűcs László a Kecskeméti Planetárium igazgatója mutatta be az intézmény elindulását, valamint azt, hogy miként változott az évek alatt. Az előadás kitért arra is, hogy milyen jövőbeni terveik vannak. Végezetül pedig bemutatta a Csillagmese, igazmese programjukat, amellyel az óvodás és alsó tagozatos diákok mutatják be a bolygókat és csillagokat. A hétfői szakmai napon megemlékeztek arról is, 100 éve működnek a világban Planetáriumok, amelyekből napjainkban már 5-7 ezer létezik. Magyarországon egy Utazó Planetárium is működik, amely iskolákba és óvodákba is eljut országszerte.

- Az Utazó Planetárium egy nagyon érdekes dolog. Hátizsákban elviszünk egy szép nagy zsákot és felfújjuk a kupolát, ez 5-7 méter átmérőjű. Az iskolák tornatermében szoktuk elhelyezni és a gyerekeknek 45 percenként jöhetnek és vetített műsorokat nézhetnek meg
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Forgács Balázs, az Utazó Planetárium ügyvezetője.

A vasárnap kezdődött és ma (hétfőn) zárult rendezvényen 10-10 előadó mutatta be planetáriumok működését, módszereit, valamint az elért sikereiket és terveiket.