Radnai Zoltán kiállítása a Katona József Színházban

2023. 11. 02., 18:59
A képző- és iparművészet kiemelkedő alakjának kiállítása nyílt meg a mai napon a Kecskeméti Nemzeti bárjában. Radnai Zoltán zománcképeinek alakja egytől-egyig nő, vagyis maga a Múzsa.
Fotó: Tóth Enikő
A galéria 35 képet tartalmaz

Radnai Zoltán képző- és iparművész kiállítása nyílt meg a mai napon a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház bárjában. A művész számos alkotását felsorakoztatta a közönség előtt, munkáit egytől-egyig precíz, aprólékos megmunkálás jellemzi. Radnai Zoltán a szakmai jártasság minőségi fokát jelentő ékszer- és rekeszzománc technikát alkalmazza képein. Múzsa című kiállításában folytonosan megjelenő alak nő, vagyis maga A múzsa.

A megnyitón a Nemzeti Dobogó - a színház drámaműhelyének két tagja adta elő saját szerzeményét.

Itt van az alkotó múzsája, a nő. Radnai Zoltán irigylésre méltóan szabad ember, alkotásai a szabadságot manifesztálják. Szinte látni ahogy elindít egy mozdulatot, abbahagyja, és az üveg, a fém, a papír, a vászon megőrzi még a fél gondolatait is, és érezzük hogy jön a következő. Mert mindegyik kép a továbblépést ösztönzi
— mondta köszöntőjében dr. Tuza Béla, aki elmondta, Radnai Zoltán képei sugallják mindazt, ami maga az élet.

Radnai Zoltán munkáira az ékszerek finom cizelláltsága jellemző. Főbb motívumai: dús növényi vegetációból kibontakozó madonna-arcok, a Nap, a Hold, a csillagok, víz, ég, természet. Szimbolizmusából egyfajta visszafogott természetes bujaság sugárzik a szecesszió jegyében. Témaköreiben megtalálható a monda, rege, mesevilág, természeti képek, de egyházi munkák tervezése, kivitelezése is megtalálható szerteágazó tevékenységében.

Radnai 1978 óta foglalkozik tűzzománccal, e műfaj technikai ismereteit pedig a Kecskeméti Zománcgyár laboratóriumi környezetében sajátította el. 1991-től napjainkig szabad szellemi foglalkozású képző- és iparművész, aki saját tűzzománc műtermeiben dolgozik, alkot. A zománckép-készítés a képzőművészet egyik legnehezebb ága, hiszen nem elég a rajzi biztonság, a művészi látásmód, de alapos anyagismeretre is szükség van. Az alkotó több magasrangú kiállítást tudhat maga mögött, többek között megjelent már Berlinben, Dorbinban, Rüsselsheimben és Moszkvában is.

Radnai Zoltán 

1960-ban Budapesten született, tanulmányait Kecskeméten végezte, mestere Palkó József festőművész volt. A Désy Hubert Művészeti Szabadiskola 6 éves kurzusában tanult, művészeti ismereteit ezenkívül szabadiskolán, művésztelepeken szerezte. Radnai Zoltán a művészetek szinte minden ágában jártas, 1976-1980-ig játszóházi pedagógus, 1980-tól gyermek és felnőtt tűzzománc körök tanára volt.

A kiállítás megtekinthető a Katona József Nemzeti Színház bárjában nyitvatartási időben, 2024. február 24-ig.