Szakmai zsűri alakult a köztéri alkotások kihelyezésének véleményezésére

2025. 05. 15., 20:36
Szakmai zsűri alakult a köztéri művek kihelyezésének véleményezésére Kecskeméten. A zsűri tagjai között alkotók, építészek is szerepelnek. Ezzel kapcsolatban volt vendégünk Bán János, Kecskemét kultúrájáért felelős alpolgármestere és Öveges László főépítész Kiemelő című magazinunkban.

Eddig a közgyűlés döntött a köztéri alkotások kihelyezéséről, előzetesen két szakmai bizottság javaslata alapján. Az előmunkálatok során kikérték a főépítész véleményét is. A közgyűlés döntéseinek megkönnyítése érdekében elindult egy kezdeményezés egy szakmai grémium létrehozására, amely alkotó művészekből, építészekből áll. Többek között erről beszélt Öveges László főépítész és Bán János alpolgármester Kiemelő című magazinunkban.

Hét taggal alakult meg a szakmai bizottság. A Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek, az Építész Kamara, a Mérnöki Kamara ad egy-egy delegáltat, hivatalból tagja a főépítész és a főkertész, a városvezetést Bán János alpolgármester képviseli, a hivatal munkája pedig a jegyzőn keresztül érvényesülhet a testületben. Bán János elmondta, hogy néhány nappal ezelőtt megtartotta alakuló megbeszélését a bizottság, és konkrét terveket is megvizsgáltak már.

– Kell egyfajta közmegegyezés és én mélyen hiszek abban, hogy egy ilyen kollektív szakembereket, alkotó művészeket is integráló zsűri létre tud hozni egy olyan közös véleményt, ami segít minket abban, hogy minél kevesebb negatív megítélés alá essenek olyan alkotások, amelyek kikerülnek a köztereinkre
— emelte ki az alpolgármester.

A beszélgetés során szó volt arról is, hogy városunkban számos jelentős alkotó él, mint például Balanyi Károly tűzzománcművész, grafikusművész. Ő vetette fel, hogy ezek közül az alkotások közül válasszák ki a legjellemzőbbet és ő a tűzzománc eszközével felidézi újra. Nem lemásolja, hanem átlényegíti és ezt a kicsinyített alkotást helyezzék el oda, ahol vélhetően a művész festőállványa állt.

– 1910-ben egy olyan nagyszerű alkotóműhely jött létre, a Kecskeméti Alkotóműhely, a Nagybányai Művésztelep, utána a kecskeméti, majd a szentendrei, ahol a magyar művészettörténet és festészet kiemelkedő alkotói voltak jelen és őket megihlette ez a város. A város ma is álló, meglévő, jelentős építészeti és közterületi részeit festették meg.
—mondta el Öveges László főépítész.

Amikor tehát majd az új alkotás elé állunk, ott állhatunk ahol a művész állt, láthatjuk a képet és egyben visszarepülünk 100 évet.