Szenvedélyünk az innováció

Interjú Andreas Nüblerrel, a Phoenix Mecano Kecskemét Kft. ügyvezető igazgatójával

2023. 11. 10., 20:12
Tavasszal vette át az idén 30 éves Phoenix Mecano Kecskemét Kft. vezetését egy ambiciózus német fiatalember, Andreas Nübler. Nem most érkezett Magyarországra, már hét éve a kecskeméti céget erősíti különböző vezető pozíciókban. Dr. Nagy Zoltán két és fél évtized után adta át neki az 500 főt foglalkoztató nagyvállalat irányítását. Az eddig elsősorban kutatás-fejlesztéssel foglalkozó 40 éves szakember nem hazudtolta meg múltját, a Phoenix Mecano új jelmondatának azt választotta: „Szenvedélyünk az innováció”. Szándékuk nem kevesebb, mint a globálisan jelen lévő Phoenix Mecano legsikeresebb egységévé tenni a kecskeméti leányvállalatot.

– Hogyan érzi magát Magyarországon, Kecskeméten?

– Nagyon jól. Hét éve érkeztem ide Kecskemétre a Phoenix Mecanóhoz. Korábban is a cégnél dolgoztam különböző németországi városokban. Eredetileg két évre terveztem idejönni Kecskemétre, mert az egyik profitcenterünk nehéz helyzetbe került, és a feladatom volt a csapattal közösen kidolgozni azokat az intézkedéseket, amelyekkel újra versenyképessé vált az üzem. A két év intenzív átszervezés után elértük a célunkat, és a tartózkodásom újra és újra meghosszabbodott. Most a vezetői megbízatással már egyértelműen hosszú távra tervezek. Dolgozom azon is, hogy elsajátítsam a magyar nyelvet. Sajnos eddig csekély sikerem volt ebben, de most újra neki szeretnék állni a tanulásnak.

– Milyen helyzetben vette át a cég vezetését?

– Dr. Nagy Zoltánnal szerencsém volt az elmúlt években együtt dolgozni, így jól ismerjük egymást. Az átadás jó hangulatban, támogató légkörben zajlott, és Zoltánnal megmaradt a jó emberi és szakmai kapcsolat a Neumann János Egyetemen való új elfoglaltságai mellett is. Ami a cég gazdasági helyzetét illeti, az elmúlt néhány évben rekord forgalmat bonyolítottunk, most viszont a bizonytalan gazdasági környezet miatt sok vevőnk kivár a rendeléssel. Az ingadozás azonban mindig is jellemző a gazdaságra, a jó éveket nehezebb időszakok követik, majd újra felfelé ívelnek a mutatók. Ezért nem csüggedünk, inkább kihívásként éljük meg ezt az időszakot, és előre megyünk, fejlesztünk. A következő 2-3 évben több millió eurós nagyságrendben tervezünk beruházni annak érdekében, hogy tovább növeljük versenyképességünket. A kecskeméti üzem már eddig is a legnagyobb Phoenix Mecano-egységek közé tartozott a világon. Ezt a pozíciónkat szeretnénk megerősíteni, és az élre törni.

– Melyek a fejlesztés fő területei?

– A magas energiaárak miatt belevágtunk egy jelentős napelempark-telepítésbe, ami idén áprilisban le is zárult. Ma elmondhatjuk, hogy villanyáram-fogyasztásunk mintegy 30 százalékát már ebből a megújuló forrásból tudjuk fedezni. Ez óriási előrelépés, amit a Phoenix Mecano cégcsoport környezetvédelmi díjjal is elismert: a nemzetközi leányvállalatok közül a kecskeméti üzem működik jelenleg a legfenntarthatóbb módon a világon. Az energetikai fejlesztés mellett két másik fő területet jelöltünk ki: a géppark innovációját és szakembergárdánk folyamatos továbbképzését.

– Milyen módon zajlik a képzés, mik a prioritások?

– Úgy látjuk, hogy a robotika és a mesterséges intelligencia térnyerése mellett is nagy szükség lesz a jó szakemberekre. Munkatársainkat ezért folyamatosan képezzük, akár helyi, akár nemzetközi workshopokkal, tapasztalatcserékkel, továbbképzésekkel. Ebben természetesen óriási előnyt jelent cégünk globális jelenléte Ausztráliától Ázsián át Európáig, Észak-Afrikától Dél-Amerikáig. Vezetői szinten is rendszeresek az egyeztetések, ami nagy segítség abban, hogy érzékeljük és átlássuk a világgazdasági folyamatokat, és gyorsan tudjunk rájuk reagálni. Ami a helyi szintet és az utánpótlást illeti, szoros kapcsolatban állunk a Kecskeméti Szakképzési Centrummal – elsősorban a Kandó Kálmán Technikummal –, valamint a Neumann János Egyetemmel, és duális partnerként sok diákot fogadunk gyakorlatra.

– Milyen a munkaerő létszáma, összetétele, és terveznek-e létszámbővítést?

– Jelenleg mintegy 500 alkalmazottal dolgozunk, és ez a létszám egyelőre elegendő is, inkább a szakembergárda képzettségét kívánjuk folyamatosan javítani. Biztos és kedvelt munkahelynek számítunk, ami a munkatársak átlagosan itt töltött karrieridejéből is látszik: ez meghaladja a 10 évet, ami nagyon magas értéknek számít. Kollégáink közül a legtöbben kecskemétiek vagy a környékről valók, de – főként a magasabb kvalifikációt igénylő pozíciók esetében – országos a vonzáskörünk. Kisebb számban itt élő külföldieket is alkalmazunk, jelentősebb létszámban voltak jelen például Ukrajnából, az ő túlnyomó részük azonban időközben továbbment Nyugat-Európába.

– A géppark fejlesztésében milyen terveik vannak?

 – Az elkövetkező néhány év során gépparkunkat fokozatosan modernizáljuk és új technológiákkal egészítjük ki. Ez nemcsak további termelési kapacitást teremt, hanem jelentősen növeli termelésünk hatékonyságát is. Az új gépekkel kiegészítve teljesen új piacokra juthatunk be, és megkülönböztethetjük magunkat versenytársainktól. Már ma is egyedülálló magyarországi telephelyünk vertikális gyártási palettája és technológiai sokszínűsége világméretű vállalatcsoportunkban, és ezt az előnyünket továbbra is fenn kell tartanunk és ki kell bővítenünk. Részletesen szólva, a tervek között szerepel új fröccsöntési technológiák alkalmazása a műszerdoboz-gyártásunkhoz, innovatív képernyő- és digitális nyomtatási rendszerek bevezetése a nyomtatott elektronika (fűtőtestek, érzékelők, napelemek, érintőkijelzők stb.) gyártásához, a legújabb generációs HMI (Human Machine Interface) egységek gyártása, valamint nagy pontosságú, automatizált CNC-marórendszerek alkalmazása az összetettebb megmunkálási folyamatokhoz.

– A Phoenix Mecano alapvetően gépipari és elektronikai termékek, alkatrészek gyártásával foglalkozik. Milyen iparágakba, területekre szállítanak?

– Vevői körünk nagyon sokrétű. Megtalálható benne az elektronikai ipar, a gépipar, de az egészségügy és a hadiipar is. Ez a diverzifikált vevői paletta stabillá teszi a vállalatot, hiszen ha az egyik iparág éppen válságos időszakot él át, a többi közül biztos lesznek olyanok, amelyek sikerükkel ellensúlyozzák ezt.

– 2013-ban átadták a Dél-Alföld legnagyobb raktárkapacitással rendelkező, legmodernebb magasraktárát. Hogyan látják, szükséges-e ezt tovább bővíteni a következő években?

– Valóban nagy raktárkapacitásra van szükségünk, hiszen a kecskeméti központ nemcsak az itt gyártott termékeket kezeli, hanem ide fut be, majd innen kerül továbbszállításra a romániai Nagyszebenben, valamint a különböző ázsiai országokban, Indiában, Kínában termelt Phoenix Mecano-termékek számottevő része is. A pandémia idején sok alapanyagból is be kellett táraznunk, mert az ellátási láncok akadoztak. Ahhoz, hogy gyorsan teljesíteni tudjuk a megrendeléseket, biztonsági tartalékot kellett képeznünk a nyersanyagokból. A járvány lecsengésével az ellátási láncok újra működnek, így ezt a többletkészletet fokozatosan elhasználtuk, ami jelentős raktárkapacitást szabadított fel. Így jelenleg nem szükséges a raktárak bővítése.

– A Phoenix Mecano nemcsak a kecskeméti oktatáshoz kapcsolódik a duális képzés révén, de a helyi kultúrának és sportnak is fontos mecénása. Milyen tervei vannak ezen a területen?

– Nagyon fontos számunkra a helyi társadalmi felelősségvállalás, hogy részesei legyünk a hosszú távú fenntarthatóság növelésének, és az általunk fontosnak tartott értékeket szélesebb körben is képviseljük. Az oktatásban való részvételnek hagyománya van a Phoenix Mecano Kecskemétnél, és továbbra is a jövő befektetésének tartjuk ezt. A kultúra és a sport közösségépítő szerepe pedig kiemelkedő, és hozzájárul az értékeink erősítéséhez és hagyományaink megtartásához. Különböző rendezvényeket támogatunk, és kapcsolatban állunk több intézménnyel, köztük a Kecskeméti TE futballklubbal. Magam is nagyon kedvelem a focit, és a kollégák között is van egy évek óta nagyon aktív szurkolócsapat. Követjük a KTE meccseit, és ha tehetem, ki is megyek a Széktói Stadionba szurkolni. A továbbiakban is kiemelt szerepet szeretnénk játszani a szponzoráció területén, legyen szó akár kultúráról, akár sportról.

Fotók: Banczik Róbert