Komolyzenei programajánló – 2024. május

2024. 05. 02., 18:34
Cziffra György-emlékhangverseny és a kecskeméti szimfonikusok izgalmasnak ígérkező koncertje a Hírös Agórában, kórusünnep a Nyitott Városháza programsorozat keretében a hírös város nemrég felújított ékszerdobozában, Bősze Ádám zenetörténész előadása a nők zenetörténetben betöltött szerepéről a Katona József Könyvtárban, „Orgonák éjszakája” a főtér nevezetes épületeiben, valamint a közelmúltban elhunyt fuvolaművész-tanárra, Berényi Beára emlékező koncert a Kecskeméti Kodály Iskolában – május hónapban többek között ezek a programok várják Kecskeméten a zeneszeretőket.

A tavasz legszebb és legcsodálatosabb – egyesek szerint a legderűsebb – hónapja a kecskeméti zeneszeretők örömére nívós koncertekkel indul: május 2-án és 3-án a Hírös Agórában két nagyszerű hangversenyt rendeznek. Csütörtök este a Filharmónia Magyarország Kodály-bérletének utolsó alkalmán a Keller Quartet játékában gyönyörködhet a nagyérdemű, A világhírű együttes Mozart, Sosztakovics és Dvořák vonósnégyeseit szólaltatja meg. Az est különlegessége, hogy partnerük ezúttal nem egy hangszeres szólista lesz, hanem a prózai világból ismert Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, Kautzky Armand.

A valaha élt, egyik legnagyobb magyar zongoraművész, Cziffra György életéről és munkásságáról 2024 novemberében, a Magyar Zene Házában vándorkiállítás nyílik. A tárlat felvezető eseményeként szervezett emlékkoncert-sorozat első alkalmát május 3-án Kecskeméten tartják meg. A zene szabadsága címmel meghirdetett hangverseny látogatói a zongoristazseni művészetének sokoldalúságát ismerhetik meg Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra Fesztivál művészeti vezetője és vendégművészei interpretálásában. A hangversenyen a klasszikus zenész Cziffrát Miklósa Erika Kossuth-díjas koloratúrszoprán operaénekessel, az 50-es évek pesti lokálhangulatát pedig Gubik Petra Junior Prima díjas színésznő énekesnővel idézik fel. A szabad zenei improvizációkhoz csatlakozik az est során Sárközy Lajos Liszt-díjas hegedűművész, cigányprímás és zenekara.

Hagyományos tanári hangversenyét május 6-án rendezi meg az M. Bodon Pál Zeneiskola. Az est az intézmény női oktatóiból alakult alkalmi kórus énekével kezdődik, illetve az „ÁZI Tanári Jazz Band” műsorával zárul. A két produkció között többek között Kodály Zoltán, Farkas Ferenc, Kovács Béla és John Rutter műveit játsszák majd az iskola pedagógusai. És még az ÁZI-nál maradva: szokásos nyílt napjaikra május hónap derekán várják az érdeklődő szülőket és gyermekeiket, akiknek 16-án és 17-én 14 órától lesz lehetőségük megismerkedni az M. Bodon Pál AMI-ban folyó munkával. A hangszersimogatóval egybekötött program mindkét nap 17 órakor Mesezene-koncerttel ér véget.

Május 10-én a Kecskeméti Kodály Iskolában a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara hegedű szakos növendékeinek produkcióját hallgathatja meg a közönség. Gálig Csanád az ÉZI-ben tanult, utána tanulmányait Debrecenben folytatta, fél év múlva klasszikus hegedű előadó-művészet szakon diplomázik. Kovács Marietta a cívisvárosban volt szakgimnazista, országos 2. helyezést is elért, jelenleg a BA-diplomakoncertjére készül. Kolcsár Borbála is a diplomája megszerzése előtt áll, ő gyergyószárhegyi lány, tanára szerint szintén nagyszerűen hegedül. Mindhárman dr. Ittzés Tamás egyetemi docens – a hírös városban főbohémként is ismert hegedűs – növendékei, előadásukban Mendelssohn, Bach, Sibelius és Glazunov darabjai csendülnek fel. A hangversenyen a hegedűsöket Berkay Özkan kíséri majd, az ifjú török zongorista 15 éve diplomázott Debrecenben, most a Zeneakadémia Doktori Iskolájában tanul, s mellette tanít.

Május 11-én a hírös városba költözik a Bartók Rádió! A komolyzenei csatorna „ArTRIUM 2024” című tavaszi kortárszenei hangversenysorozatának első estjét a Kecskeméti Kodály Iskolában rögzítik. A Durányik László vezette Miraculum Gyermekkórus, az Aurin Leánykar és az Aurin Vegyeskar többek között Kocsár Miklós, Tóth Péter és Orbán György műveit énekli majd.

Május második hétvégéjén Kecskeméten is „Muzsikál az erdő”. 11-én, szombaton a Nyíri-erdőben, a Vackor Vár Erdei Iskolában és környezetében több érdekes program mellett a kisvadászháznál erdei klasszikus zenei koncert is lesz – fellép az In Medias Brass rézfúvós kvintett, művészeti vezető: Bazsinka József –, míg a millenniumi hársfakörben a Talamba ütőegyüttes – művészeti vezető: Zombor Levente – várja az érdeklődőket. Másnap, vasárnap érdemes kilátogatni Lakitelek-Tőserdőre, ahol a Holt-Tisza partján is szép zene szól majd: délelőtt 10:30-tól a Csiribiri Kórus énekel Szűcs Magdaléna vezetésével, délután meg fél négy órától erdei koncert lesz a faóriások alatt, az Összetartás domborműnél, ahol a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar Kamarazenekara (művészeti vezető: Hollókői Huba) játszik majd népszerű dallamokat.

A Kecskeméti Kodály Iskolában közel négy évtizeden át tanító fuvolaművész, Berényi Bea a közelmúltban elhunyt. Férje, Dratsay Ákos és lányuk, Dratsay Dóra úgy döntött, hogy emlékére a jövőben minden év májusában – szerettük ebben a hónapban született – jótékonysági hangversenyt szerveznek. A május 15-i első, hagyományteremtő koncerten – amelyet az intézmény Nemesszeghy Márta termében tartanak meg – a tervek szerint a Kodály Zoltán- és Artisjus-díjas művész-tanárnő családtagjai, korábbi tanítványai és kollégái, valamint az ÉZI jelenlegi diákjai és tanárai lépnek fel. Gluck, Bach, Mozart, Wolf Péter, Horusitzky Zoltán és Fernando Obradors műveit többek között Rónaszéki Tamás, Hargitai Imre, Bozsóki Gergely, Pulius Emese, Révész László, Ludmány Emil és Szabó Laura szólaltatja majd meg. Dratsay Ákos és Dóra úgy döntött, hogy egy ösztöndíjat is alapítanak, amely révén minden évben egy kodályos szakgimnáziumi fuvolás növendék tanulmányait segítik. A mostani hangverseny bevétele is ezt a célt fogja szolgálni.

Rendkívül izgalmasnak ígérkező, önálló koncertet tart május 17-én a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar. A Planéták című hangversenyre közösségi oldalán a Hírös Agóra így hívta fel a zeneszeretők figyelmét: „Nem először láthatunk monumentális szuperprodukciót szimfonikus zenészekkel, külföldi művészekkel és az Aurin kórussal a Hírös Agórában. A két évvel ezelőtti Tavaszi Fesztiválon libabőrös élményben lehetett része a közönségnek, amikor száznál is több művész kápráztatott el bennünket. Most újfent hasonlót élhetünk át a Planéták című nagykoncerten a Kecskeméti Szimfonikus Zenekarral, Szabó Ildikó csellistával, Leo McFall vezénylésével és az Aurin kórussal, akik a közelmúltban nemzetközi elismerésben részesültek Barcelonában.” A hangversenyen két fiatal, de máris világhírű vendégművész tolmácsolásában az angol zeneirodalom klasszikusai – Edward Elgar Csellóversenye és Gustav Holst: A Bolygók című zenekari szvitje – csendülnek fel. Az est szólistája Szabó Ildikó (cselló) lesz, közreműködik az Aurin Leánykar (karnagy: Durányik László), a kecskeméti szimfonikusokat Leo McFall vezényli.

Az est vendégművészei

Szabó Ildikót Starker János 2007-ben úgy jellemezte, hogy olyan rendkívüli tehetséggel rendelkezik, mely a világkarrier lehetőségét hordozza magában. Azóta méltán váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a magyar művésznő 16 nemzetközi versenyen nyert díjat, köztük a 2014-es Pablo Casals Csellóversenyen, ahol csak neki nyolc díjat ítéltek oda. „Egy vérbeli előadó, akinek van mondanivalója, és ezt szívesen osztja meg a közönséggel” – így vallott róla Fischer Iván, aki több alkalommal is felkérte szólistának a Budapesti Fesztiválzenekarral. Ezenkívül fellépett már a Concerto Budapesttel, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, a Magdeburgi Filharmóniával, a Hamburgi Szimfonikusokkal és a Chamber Orchestra of Europe-pal is. Leo McFall kiemelkedően tehetséges fiatal angol karmester, a Thesszaloniki Állami Szimfonikus Zenekar vezető karmestere és a Symphonieorchester Vorarlberg vezető karmestere. Erős kapcsolat fűzi az Alma Mahler Kammerorchesterhez is, amely a legjobb európai zenekarok fiatal zenészeiből áll. Számos neves zenekarral lépett fel, többek között a BBC Filharmonikusokkal, a Hannover Banddel és a Dortmundi Filharmonikusokkal. Emilie Mayer korai szimfóniáiról készült felvétele elnyerte a 2021-es Opus Klassik-díjat a 18. századi szimfonikus zene legjobb felvételéért, és szerepelt a New York Times „2020 legjobb klasszikus felvételei” listáján. 

A Filharmónia Magyarország missziójának tekinti, hogy minden korosztály számára elérhetővé tegye és közel vigye a klasszikus és a kortárs zenét. Ezt a célt szolgálja az Orgonák éjszakája elnevezésű programsorozatuk is, amely ennek a nem mindennapi hangszernek a sokoldalúságát és izgalmasságát hivatott bemutatni, sokszor kimozdítva az orgonát a megszokott környezetéből. 2019 óta minden évben a közönség igazán rendhagyó módon találkozhat orgonazenével, felejthetetlen élményt nyújtva ezzel azoknak, akik ismerik és kedvelik a hangszert, de azoknak is, akik véletlenszerűen találkoznak vele. Május 18-án orgonaszó csendül majd fel Kecskeméten is, méghozzá egymás után három helyszínen, így egy séta keretében három orgonakoncerten vehetnek részt az érdeklődők. 19 órakor a Városháza dísztermében Mali Katalin (orgona) és az Ars Nova Énekegyüttes (vezényel: Kiss Katalin), 20 órakor a Barátok templomában Pedro Gomes (orgona), 21 órakor pedig a Nagytemplomban Stephan Pollhammer (orgona) és Gyivicsán György (harsona) lép majd fel.

Pünkösdvasárnap a Barátok templomában – az esti szentmise előtt – rövid hangversenyt ad Horváthné Erdélyi Zsuzsanna vezetésével a Szent Miklós Kórus. A koncerten az ünnepkörhöz kapcsolódó dallamok hangzanak majd el. Az alkalmon Holló Artúr (ének) és Fehérvári Gábor (orgona) működik közre.

Pünkösdi koncertjét Yuto Yamaguchi irányításával a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus május 24-én tartja meg. A Szent Miklós-templomban a hírös város patinás együttese előadásában – az énekkar 1961-ben, azaz több mint hat évtizeddel ezelőtt alakult meg – többek között a Budapesten, a februári Kórusok Téli Éjszakáján elhangzott és nagy sikert aratott műveket hallgathatja majd meg a kecskeméti nagyérdemű.

Májusban is lesz komolyzenei rendezvény a Katona József Könyvtárban. A hónap utolsó szombatján, 25-én Bősze Ádám zenetörténész tart előadást Hölgyválasz? A nők szerepe a zenetörténetben címmel. A népszerű műsorvezető korábban a zenetörténet legérdekesebb bűntényeiről és a nagy zeneszerzők szerelmi életéről beszélt, vélhetően mostani témája is sokak érdeklődését kiváltja.

Május utolsó napjaiban, május 27. és június 1. között a „Nyitott Városháza” címmel meghirdetett rendezvénysorozatra várják az érdeklődőket, amelyet a tavalyi, felújítást követő nyitóesemény folytatásának szánják a szervezők. A nyitónapon kecskeméti kórusok koncertjét rendezik meg, a tervek szerint a hangversenyen a Kecskeméti Énekes Kör, az Ars Nova Énekegyüttes, a Kecskeméti Fesztivál Kórus, a Scherzo Vegyeskar és az Aurin Leánykar is fellép. A dr. Kiss Katalin vezette Ars Nova a rendezvénysorozat egy másik programján is énekel, május 31-én a „StArs Nova” címet kapott koncerten az Octovoice Énekegyüttes és Kálmán Tamás partnerei lesznek a Városházán.

A Filharmónia „A három szoprán” című produkcióját is májusban láthatja, hallhatja majd a kecskeméti nagyérdemű. A The Voice című televíziós zenei tehetségkutató műsor zsűritagja és a produkcióban megismert két énekes – Miklósa Erika, Kovács Alíz és Szakács Erika – koncertjét a „Nyitott Városháza” rendezvénysorozat keretében tartják meg május 29-én. Az est során fellép Túri-Nagy János orgonaművész is.

Élő barokk címmel öt alkalomból álló koncertsorozatot indított márciusban a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar és a Kecskeméti Énekes Kör. A bérlet második alkalmát május 31-én este 19 órai kezdettel rendezik meg az evangélikus templomban. Az AL SANTO SEPOLCRO elnevezést kapott hangversenyen Johann Sebastian Bach d-moll oboa-hegedű concertója és h-moll szvitje, valamint Antonio Vivaldi három szimfóniája hangzik majd el. Az est közreműködői Dratsay Ákos (fuvola), Földes Mónika (oboa) és Juhász Ágnes (hegedű) lesznek. A szimfonikusokat Hollókői Huba dirigálja.

A következő hetekben a kecskeméti muzsikusok közül többen az ország más városaiban is fellépnek. Erdei Péter Liszt-, Kodály- és Bartók–Pásztory-díjas karnagy május 4-én a Budapest Music Centerben a Kodály Kórus Debrecen kortárs sorozatának első állomásán dirigál majd. A Kecskeméti Kodály Iskola ütőhangszeres művésztanára, Palotás Gábor országjáró körútra indul, az áprilisban bemutatott új, Vibes & Wires című szólósorozatát Makón, Cegléden, Kisújszálláson és Kunszentmártonban is meghallgathatják a zeneszeretők. Gerhátné Papp Rita zongora- és csembalóművész is fellép az ország több városában. A Kodály Iskola tanára a Capella Savaria együttes tagjaként – Vashegyi György vezényletével, a Purcell kórus közreműködésével – három Händel-koncert előadója lesz: 22-én Pécsett, a Kodály Központban, 23-án Budapesten, a Zeneakadémián és 25-én Szombathelyen, a Bartók Teremben. Az ÉZI orgonaművész-tanára, Révész László az Orgonák éjszakáján Soltvadkerten és Csólyospáloson játszik majd. Két hangversenyben lesz májusban érdekelt Szabó Sándor. Május 4-én Pogány Sándor-emléknapot tartanak Jakabszálláson, ahol kecskeméti és Kecskemét környéki tárogatósok emlékeznek meg a régi tárogatósról, május 25-én pedig a MEDrigál Kórus Recsken énekel a Mátrai Visszhangok Kórustalálkozón.

májusi komolyzenei események:

2024. május 2. – 19.00 óra – Hírös Agóra – A Keller Quartet hangversenye (Kodály-bérlet)

2024. május 3. – 18.00 óra – Hírös Agóra – A zene szabadsága – Cziffra-emlékkoncert Balázs Jánossal

2024. május 6. – 18.00 óra – M. Bodon Pál Zeneiskola –  Tanári koncert

2024. május 10. – 17.00 óra – Kecskeméti Kodály Iskola – A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara hegedű szakos növendékeinek hangversenye

2024. május 11. – 18.00 óra – Kecskeméti Kodály Iskola – „ArTRIUM 2024” – a Bartók Rádió koncertje

2024. május 11–12. – Nyíri erdő és Lakitelek-Tőserdő – „Muzsikál az erdő”

2024. május 15. – 18.00 óra – Kecskeméti Kodály Iskola – Emlékhangverseny Berényi Bea tiszteletére

2024. május 16–17. – 14.00–18.00 óra –  M. Bodon Pál Zeneiskola –  Nyílt nap és Mesezene-koncert

2024. május 17. – 19.00 óra – Hírös Agóra – Planéták – A Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertje

2024. május 18. – 19.00 – 22.00 óra – Városháza, Barátok temploma és Nagytemplom – Orgonák éjszakája

2024. május 19. – 17.30 óra – Barátok temploma – A Szent Miklós Kórus pünkösdi koncertje

2024. május 24. – 18.30 óra – Barátok temploma – AKecskeméti Cantus Nobilis Kórus pünkösdi koncertje

2024. május 25. – 16.00 óra – Katona József Könyvtár – Bősze Ádám zenetörténész előadása

2024. május 27. – Városháza – „Nyitott Városháza” – Kecskeméti kórusok koncertje

2024. május 29. – 19.00 óra – Városháza – „Nyitott Városháza”  – „A három szoprán”

2024. május 31. – 19.00 óra – Evangélikus templom – „Élő Barokk 2.” –  A Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertje

2024. május 31. – 20.00 óra – Városháza – „Nyitott Városháza” – „StArs Nova”