SZÓRAKA FESZT: Gyermeknek lenni jó, még akkor is, ha felnőtt vagy
A több mint 40 éves múlttal rendelkező kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely szombaton megrendezte első önálló, saját szervezésű fesztiválját. A megújulás jegyében, hagyományteremtő szándékkal létrejött rendkívül színes esemény fő helyszíne a Szóraka udvara volt, színpaddal, a színpadon különleges előadásokkal, játékokkal, önműködő bábszínházzal, étellel, itallal, de az intézmény belső tereit is megtöltötte a vidám gyerekzsivaj. Reggeltől, estig.
Negyven év nagyon nagy idő, sok víz lefolyt a Duna-Tisza közén élő emberek homlokán az évtizedek során. Az egykori gyerekekből mára szülők, nagyszülők lettek, a technika, a technológia, a lehetőségek és a társas kapcsolatok nagyon sokat változtak, a játék és annak szerepe is folyamatosan alakul. A Szórakaténuszban mégis évtizedek óta (és a tervek szerint még újabb évtizedeken keresztül) sikerül bevonni a játékba kicsiket és nagyokat. Ha már egyszer Ludens a Homo. De hogyan és mitől működik ez?
- Vannak olyan programjaink, amik negyven éve töretlenül működnek, ugyanúgy megmozgatják a kicsiket ma, mint 30-40 évvel ezelőtt. Ilyen például az Aprók tánca. Emellett pedig törekszünk arra, hogy újabb és újabb programelemeket hozzunk be a múzeum életébe koncertekkel, bábelőadásokkal, illetve igyekszünk a kiállítást is egyre korszerűbbé, interaktívabbá tenni, hogy a mai kor gyermekeihez is szóljon – mesélt a tervekről a vezető.
De ebben az elidegenedő világban, ahol az emberek virtuálisan találkoznak, online játszanak, filmeket streamelnek, házhoz rendelnek, amit csak lehet, hogyan lehet egy ilyen játékos, évtizedes gyökerekkel rendelkező intézményt működtetni. Bognár Gabriellának erre is megvan a válasza:
Elhangzott, a SZÓRAKA FESZT-et hagyományteremtő szándékkal szervezték, úgy érzik, az ősz eleji időpont megfelelő lesz a jövőben is. A nagy, nyári fesztiválok, rendezvények lezajlottak, de az idő még kiválóan alkalmas arra, hogy a fantasztikus adottságú és hangulatú udvaron szervezzenek színes és izgalmas programokat.
- A programok összeállítás során próbáltunk arra fókuszálni, hogy megszólítsuk Kecskemét családjait, a legkisebb gyermekektől egészen a felnőttekig. Egyértelmű volt, hogy a bábelőadások nem maradhatnak ki a programból, hiszen a Szórakaténusz kínálatának mindig is fontos szelete volt, illetve próbáltunk újításokat is behozni a szervezés során. Egy új elem volt, hogy játékos jógás foglalkozással indítottuk a napot, melynek kiemelkedő eseménye volt a Budapestről érkező Paár Julcsi és zenekarának táncos, zenés interaktív előadása délután – mesélt a színes programokról Eigner Csenge, a Szórakaténusz közművelődési munkatársa.
Csenge kiemelte, a szervezés során arra törekedtek, hogy ne csak a gyermekeket és a családokat szólítsák meg programjaikkal, hanem a felnőtteket is.
- A fesztivál alapgondolata, hogy játszani mindenki szeret boldogan, örömmel. Azt gondolom, hogy a felnőttek számára is nagyon fontos az, hogy visszatérjenek egy ilyen felszabadult, gyermeki, játékos állapotba. Ebben segített a játékos önismereti workshop felnőtteknek, este pedig szintén nekik szólt a zenés, irodalmi est, melyen Weöres Sándor „A teljesség felé" című műve alapján.
És így lesz teljes a kör. A gyermekből felnőtt lesz, aki szülőként, nagyszülőként tovább adhatja a játék örömét, szeretetét. De ahhoz, hogy ez már kis korban beépüljön, szükség van egy olyan családra, melynek felnőtt tagjai hajlandóak időnként elővenni gyermeki énjüket, és lubickolni egy olyan világban, ami nem süllyedt el, csak partja olykor a köd homályába vész. A Szórakaténusz és az ott dolgozó lelkes szakemberek pedig azon munkálkodnak évtizedek óta, hogy ez a part, ez a különleges világ időnként, pont, amikor szüksége van testnek és léleknek, előbukkanjon. És akkor mindenki feledje a mindennapok nyűgét, baját, és elöntse a tiszta, gyermeki boldogság és a vele járó nyugalom.