Szülők és gyermekek bensőséges hangulatú koncertje

2024. 03. 20., 21:25
Jóízű családi muzsikálásnak lehettek tanúi mindazok, akik szerda kora este az M. Bodon Pál Zeneiskola dísztermében szervezett hangversenyre ellátogattak. A családi kamarakoncerten testvérek, szülők-gyermekek és unokatestvérek léptek pódiumra. Előadásukban rövid, könnyen eljátszható, vidám darabok csendültek fel.

Egyesek némi elfogódottsággal, kisebb izgalommal, mások mosolyogva, magabiztos léptekkel mentek föl a színpadra, hogy azután pár perccel később már mindenki fölszabadultan, vidáman hajoljon meg a lelkes közönség tapsát fogadva, s térjen vissza a széksorokba. Ez a jelenetsor jellemezte a szerda kora esti koncertet. Nem a véletlennek köszönhetően alakult ki egyfajta meghittséget sugárzó, családias hangulat, hiszen az M. Bodon Pál Zeneiskola hangversenytermében ezúttal nem komoly tét miatt szólaltak meg a hangszerek, a cél most az együtt muzsikálás örömének átélése volt.

– Iskolánkban korábban szép hagyomány volt az anyák napi hangverseny – mondta a Hírös.hu kérdésére Miklósné Faragó Csilla, az M. Bodon Pál AMI intézményvezetője –, melyet átvettem a Palotás József igazgatónk által létrehozott rendezvényekből. Ezek a koncertek mindig is bensőséges hangulatúak voltak, pedig vegyes fellépők alkották a műsort. Mivel az évek teltével egyre több testvérpár tanult iskolánkban, és egyre erősödött az igény a közös kamarazenélésre, ezért 2016-ban már családi összeállításokból álló hangversenyt szerveztünk. A következő évben át kellett gondolnunk az anyák napi koncertet, hiszen más iskolák is számos programot rendeztek ebben az időszakban, emiatt rendkívül elfoglaltak voltak a gyerekek. S hogy ne váljon teherré a családok számára, inkább elhagytuk az anyák napi koncertet, és 2017 februárjában első ízben családi kamarakoncertre hívtuk meg a diákjainkat és rokonaikat. Később áttértünk a tavaszi időszakra, így idén is márciusban szerveztük meg az immár hagyományos hangversenyt.

– Ebben a tanévben 110 testvérpár tanul iskolánkban – erről már Orosz Lilla intézményvezető-helyettes beszélt a koncert első perceiben, miután köszöntötte a megjelenteket –, ez 239 növendéket jelent, hiszen például két olyan család is akad, ahol mind a négy gyermek hozzánk jár zenét tanulni.

Az est háziasszonya ezt követően felkonferálta az első műsorszámot, és elkezdődött a gyerekek által érezhetően már nagyon várt hangverseny. A következő szűk órában 16 zenemű hangzott el – magyar és orosz népdalok mellett többek között Bach, Sosztakovics, Glinka, Papp Lajos és Leonard Cohen kompozíciói –, többségüket testvérpárok, unokatestvérek szólaltatták meg. S mivel az utóbbi időben egyre több szülő is felbátorodott és örömmel lép fel a gyermekével együtt, ennek köszönhetően szerdán öt szülő-gyermek produkciónak is tapsolhatott a közönség.

– Úgy gondolom, a mai rohanó világban nagyon fontos a családdal együtt töltött minőségi idő – foglalta össze a kamaraest lényegét Miklósné Faragó Csilla –, ezért is tartom nagyon meghatározó eseménynek ezeket a koncerteket, hiszen a zene eleve közelebb hozza az embereket egymáshoz. Ebben az esetben együtt gyakoroltak, egymásra hangolódtak a családtagok, s ezáltal érzelmileg, lelkileg is gazdagodtak.

Varga Géza