Többmilliós gépek nyomában, avagy a köddé vált támogatás esete
Az egyik lajosmizsei raktárból loptak el 2022. augusztus 15-én ismeretlen elkövetők egy 65 tételből álló, útépítéshez használt ipari gépparkot. A nyomozás során az ellopott gépek tulajdonosa úgy nyilatkozott a rendőröknek, hogy azokra korábban támogatást vett fel és az értéke 166 millió forint.
A Bács-Kiskun megyei nyomozók a kamerafelvételeket elemezték, melyen látható, hogy egy ismeretlen kamionra pakolják az ipari gépeket.
Az adatgyűjtések és a helyszínen rögzített nyomok alapján a vármegyei rendőrök a főkapitányság „Hírös kommandósaival” idén február 22-én megjelentek Monoron és Üllőn. Előbbi helyszínen 2 férfit fogtak el. Az Üllőn elfogott férfi a jelenlegi adataink szerint a lopás kitalálója volt. A bűncselekménnyel gyanúsítható férfiak beismerő vallomást tettek, és az egyik gyanúsított azt is megmutatta, hogy keresett pótkocsi egy üllői nyilvános parkolóban áll, amiben az ellopott gépek találhatóak. A raktérben a 65 gépből 45-öt találtak meg. További két gépet a későbbiekben még lefoglaltak a nyomozók. A kirendelt szakértő véleménye szerint az ellopott 65 gép összértéke 28,5 millió forint.
A monori elfogások során őrizetbe vett férfiak bűnügyi felügyelet alatt állnak. Az Üllőn elfogott férfit őrizetbe vették és kezdeményezték letartóztatását, amit az illetékes járásbíróság el is rendelt. A nyomozás során további két üllői férfit is kihallgattak gyanúsítottként a rendőrök, akik a gyanú szerint felpakolták az ellopott gépeket a kamionra.
Június 15-én a lefoglalt 47 terméket a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai visszaadták a sértettnek Kecskeméten.
Az átadást követően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói és járőrei elfogták a sértettet. Az elfogásról és az általuk indított büntetőeljárásról az alábbiakban olvasható a NAV közleménye:
Köddé vált támogatás
Visszakapta ellopott gépeit egy vállalkozó – mégsem lehet felhőtlen az öröme. A rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közös fellépésének eredményeként kiderítette, hogy a támogatásból vásárolt építőipari eszközök a valóságban jóval értéktelenebbek voltak, mint azt a pályázaton részt vevő cég a támogatónak megjelölt. A vállalkozó a pénz nagy részét zsebre tette.
Európai uniós költségvetésből kapott támogatást évekkel ezelőtt az a cég, amely túlárazva vásárolt munkagépeket építkezésekhez. Az eszközök valós értékét a vállalkozó nem közölte a támogatást nyújtóval, így megtévesztő magatartása miatt sokkal több pénz ütötte a markát, mint ami valójában járt volna. A NAV pénzügyi nyomozói a rendőrséggel együttműködve fedték fel az ügy rejtelmeit.
A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság nyomozása során visszaszerezte azoknak az építéshez használható munkagépeknek mintegy kétharmadát, amelyeket tavaly nyáron loptak el egy telephelyről.
A rendőrségi eljárás során kiderült, hogy az ellopott munkagépek már a beszerzésük idején jóval kevesebbet értek, mint amit a támogatásban részesülő cég megjelölt. A munkagépeket megvásárló vállalkozás a gépeket olyan banki kölcsönből tudta fedezni, amely az Európai Unióból származó, vissza nem térítendő pénzösszeget is tartalmazott.
A NAV budapesti nyomozói költségvetési csalás bűncselekmény miatt folytatnak eljárást. Megalapozott gyanú van arra, hogy a munkagépekre vissza nem térítendő támogatást is tartalmazó, összesen 148 millió forintot kérelmező cég képviselője megtévesztette a kölcsönt nyújtó bankot, ezzel okozott vagyoni hátrányt az európai uniós költségvetésben.
A pénzügyőr nyomozók a rendőrség által visszaszerzett munkagépeket lefoglalták és gyanúsítottként hallgatták ki a munkagépeket vásárló, és a gépek rendőrség általi visszaszolgáltatására megérkező tulajdonost. Amennyiben bűnössége beigazolódik, tettéért akár nyolc év letöltendő büntetést is kaphat.