Városi díszbemutatóval ünnepelte Kecskemét a debütáló Hunyadi-sorozatot

2025. 03. 07., 11:47
Soha nem látott magyar produkcióról ír az országos sajtó a szombaton adásba kerülő, tízrészes Hunyadi-tévésorozattal kapcsolatban. Az értékelés a produkció költségvetésének nagysága mellett nyilván az alkotás jelentőségét is mutatja. S talán nincs olyan kecskeméti, aki ne tudná, hogy ez a siker – hiszen a megjelenés ténye már önmagában siker – városunkból eredeztethető. „Ez a történet Kecskemétről indult, a regények itt születtek Kecskeméten…” – hangsúlyozta a lokálpatrióta Bán Mór, a filmsorozat alapjául szolgáló népszerű regényciklus szerzője a premier előtti vetítésen, melyet a szerdai országos díszbemutatót követően csütörtök este tartottak az Otthon moziban.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 32 képet tartalmaz

Szerdán a hazai sajtó a fő hírek között foglalkozott azzal, hogy országos szakmai és politikai potentátok számára premier előtti vetítésen mutatták be a budapesti Művészetek Palotájában a most szombaton a TV2-n debütáló Hunyadi-tévésorozatot. A majd’ 26 milliárdból készült, 10 részes széria minden idők legnagyobb költségvetésű magyar filmes vállalkozása, melyet novemberben a tévés műfaj cannes-i seregszemléjén rendezett bemutatón nemzetközi szakmai elismerés kísért.

Kecskemét volt az egyetlen vidéki helyszín

A most szerdai eseményt követő írások legfontosabb megállapításai szerint is összességében rendkívüli alkotást, eddig soha nem látott magyar produkciót tett le az asztalra a nemzetközi alkotógárda. A magyar, kanadai, német, osztrák, török, szerb és olasz színészek, producerek, írók, rendezők stb. jelentős része azonban honfitársunk vagy épp innen származott el. Utóbbiak sorában kiemelendő a főproducer, a kanadai Robert Lantos vagy a szintén kanadai-magyar George Mihalka, aki a forgatókönyvírók munkáját fogta össze a gyártás során.

Mihalka, illetve az egyik producer, Krskó Tibor személyesen is megjelent az országos díszbemutatót követő csütörtök esti kecskeméti vetítésen, mely az egyetlen vidéki, premier előtti bemutató helyszínét adta. Az Otthon mozi díszvendégeiként a színpadon néhány mondat erejéig társul szegődtek a sorozat alapját adó regényciklus szerzőjéhez, a művét Bán Mór néven publikáló Bán Jánoshoz. Ő, az egész történet ötletgazdája-szerzője meghatottan köszönte meg – a kutatással, írással, filmelőkészítéssel együtt – három évtizedes kemény munkát, a projekt révbe érését mindenkinek, aki valamiképp tolta az ügy szekerét. Egy pillanatra a hangja is elcsuklott, amikor külön kiemelte családját, szeretteit. Elmondta, felemelő érzés ennyi idő távlatából elérni a bemutatóhoz.

– Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer majd elkészül egy olyan filmes adaptáció, amely – most már nem csak a reményeim, hanem tapasztalataim szerint is – nemzetközi színvonalon idézi meg Hunyadi János életét. Azért örülök a kecskeméti premier előtti vetítésnek, mert ez a történet nem csak innen indult, hanem ennek a történetnek itt van a szíve, a lelke. Az első kötet ajánlásában Kecskemét makacs népének ajánlottam ezt a sorozatot, mert úgy éreztem, hogy valamilyen módon megidézi azt a lelkiséget, amit a város képvisel
— mondta szerző.

Bán János meghatott szavai után „felgördült függöny”. A film erős, allegorikus hatású főcímmel nyit, a madártávlati képsor a végvidékek hegységeibe filmes grafikával formázott-faragott karaktereket, pillanatokat, érzéseket mutat. Alatta hősies-patetikus zene, a hegyszobrok közötti síkon tengernyi ármádia támad, kik előtt szimbolikusan áttörhetetlen fal robban ki a földből, szimbolizálva a Hunyadi vezette magyarság makacs, bátor pajzsát a haza és persze a mögötte húzódó kultúrák védelmében.

A nyitány élményét a sorozat két része követte, mely látványban, karakterekben, cselekményben is folytatása a fentebb vázolt érzelemvilágnak. De a többit olvasóinkra, a nézőkre bízzuk, mindenképpen érdemes március 8-án este nyolckor a TV2 műsorát választani, ott minden kiderül.

A film alapját képező könyvsorozat

A házigazda Danyi Judit, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház színművésze a rendezvényen elmondott néhány fontos tényt a film megszületésének előzményeiről és az annak alapot adó könyvsorozatról. Eszerint a tízből az első kötet 2008-ban jelent meg, az eddig 13 tagú sorozat részei összesen több mint félmillió példányban keltek el, s lassan lezárul ez az eposzi léptékű sorozat. (Bán Mór korábban előrevetítette, hogy a továbbiakban Hunyadi Mátyás és Corvin János történetét is könyvsorozatban dolgozná fel – a szerk.)  A megfilmesítés ötlete nagyon korán megszületett, s hosszas előkészítés, sikereket és részleges kudarcokat, útkeresést követően jutott el a filmes adaptáció elkészítéséig, a forgatókönyvírásban Bán János is segédkezet nyújtott a filmes szakembereknek.

300 kilométerről is érkeztek vendégek

A díszbemutató vendégeit Bán János ezen a helyszínen is a szakma, a barátok, a városvezetés köreiből invitálta, de a Kecskeméti Médiacentrum nyereményjátéknak köszönhetően szimbolikusan a városi polgárságot is vendégül látta az eseményen. S mivel online játékot hirdettünk, egy érdekes jelentkező nevét is kisorsoltuk: Csiffáry Erzsébet a közel 300 kilométerre lévő Rajkáról érkezett a vetítésre. Hatalmas rajongója a sorozatnak, s nem gondolta, hogy esélye lehet bejutni az Otthon moziba. Nagy örömére nem így lett… Ráadásul aznap ünnepelte születésnapját, ami külön boldogsággal töltötte el.

Erzsébet (balra) és édesanyja Bán Jánossal

A vetítés után Erzsébet elmondta, nagyon tetszett neki a film, hiszen látja, hogy az alkotók kimondottan sokat dolgoztak a történeti hűségen, a kor látványos ábrázolásán.

– A színészeket is annyira eltalálták a karakterekhez, és erőteljes élmény, hogy a különböző nemzetek karakterei a saját nyelvükön szólalnak meg. Hunyadi pedig egy hatalmas, inspiráló egyéniség, meggyőződésem, hogy ha ő nem lett volna, akkor Nyugat nem ott tartana, ahol most tart. Ez a film pedig és a könyv, amit Bán János írt, méltón megemlékezik róla.