Városi díszbemutatóval ünnepelte Kecskemét a debütáló Hunyadi-sorozatot

Szerdán a hazai sajtó a fő hírek között foglalkozott azzal, hogy országos szakmai és politikai potentátok számára premier előtti vetítésen mutatták be a budapesti Művészetek Palotájában a most szombaton a TV2-n debütáló Hunyadi-tévésorozatot. A majd’ 26 milliárdból készült, 10 részes széria minden idők legnagyobb költségvetésű magyar filmes vállalkozása, melyet novemberben a tévés műfaj cannes-i seregszemléjén rendezett bemutatón nemzetközi szakmai elismerés kísért.
Kecskemét volt az egyetlen vidéki helyszín
A most szerdai eseményt követő írások legfontosabb megállapításai szerint is összességében rendkívüli alkotást, eddig soha nem látott magyar produkciót tett le az asztalra a nemzetközi alkotógárda. A magyar, kanadai, német, osztrák, török, szerb és olasz színészek, producerek, írók, rendezők stb. jelentős része azonban honfitársunk vagy épp innen származott el. Utóbbiak sorában kiemelendő a főproducer, a kanadai Robert Lantos vagy a szintén kanadai-magyar George Mihalka, aki a forgatókönyvírók munkáját fogta össze a gyártás során.

Mihalka, illetve az egyik producer, Krskó Tibor személyesen is megjelent az országos díszbemutatót követő csütörtök esti kecskeméti vetítésen, mely az egyetlen vidéki, premier előtti bemutató helyszínét adta. Az Otthon mozi díszvendégeiként a színpadon néhány mondat erejéig társul szegődtek a sorozat alapját adó regényciklus szerzőjéhez, a művét Bán Mór néven publikáló Bán Jánoshoz. Ő, az egész történet ötletgazdája-szerzője meghatottan köszönte meg – a kutatással, írással, filmelőkészítéssel együtt – három évtizedes kemény munkát, a projekt révbe érését mindenkinek, aki valamiképp tolta az ügy szekerét. Egy pillanatra a hangja is elcsuklott, amikor külön kiemelte családját, szeretteit. Elmondta, felemelő érzés ennyi idő távlatából elérni a bemutatóhoz.

Bán János meghatott szavai után „felgördült függöny”. A film erős, allegorikus hatású főcímmel nyit, a madártávlati képsor a végvidékek hegységeibe filmes grafikával formázott-faragott karaktereket, pillanatokat, érzéseket mutat. Alatta hősies-patetikus zene, a hegyszobrok közötti síkon tengernyi ármádia támad, kik előtt szimbolikusan áttörhetetlen fal robban ki a földből, szimbolizálva a Hunyadi vezette magyarság makacs, bátor pajzsát a haza és persze a mögötte húzódó kultúrák védelmében.

A nyitány élményét a sorozat két része követte, mely látványban, karakterekben, cselekményben is folytatása a fentebb vázolt érzelemvilágnak. De a többit olvasóinkra, a nézőkre bízzuk, mindenképpen érdemes március 8-án este nyolckor a TV2 műsorát választani, ott minden kiderül.
A film alapját képező könyvsorozat
300 kilométerről is érkeztek vendégek
A díszbemutató vendégeit Bán János ezen a helyszínen is a szakma, a barátok, a városvezetés köreiből invitálta, de a Kecskeméti Médiacentrum nyereményjátéknak köszönhetően szimbolikusan a városi polgárságot is vendégül látta az eseményen. S mivel online játékot hirdettünk, egy érdekes jelentkező nevét is kisorsoltuk: Csiffáry Erzsébet a közel 300 kilométerre lévő Rajkáról érkezett a vetítésre. Hatalmas rajongója a sorozatnak, s nem gondolta, hogy esélye lehet bejutni az Otthon moziba. Nagy örömére nem így lett… Ráadásul aznap ünnepelte születésnapját, ami külön boldogsággal töltötte el.

A vetítés után Erzsébet elmondta, nagyon tetszett neki a film, hiszen látja, hogy az alkotók kimondottan sokat dolgoztak a történeti hűségen, a kor látványos ábrázolásán.
– A színészeket is annyira eltalálták a karakterekhez, és erőteljes élmény, hogy a különböző nemzetek karakterei a saját nyelvükön szólalnak meg. Hunyadi pedig egy hatalmas, inspiráló egyéniség, meggyőződésem, hogy ha ő nem lett volna, akkor Nyugat nem ott tartana, ahol most tart. Ez a film pedig és a könyv, amit Bán János írt, méltón megemlékezik róla.