Vásárhelyi zenei tábor kodályos muzsikusokkal
Kecskemét(iek) a nagyvilágban
„Dacára minden nehézségnek, támogatóink és a kurzusainkra jelentkező gyermekeik, illetve családjaik jóvoltából ismét együtt lehetünk, hogy nyolc napon keresztül együtt élhessük át a zenélés, a zenehallgatás és az együvé tartozás örömét itt, Hódmezővásárhelyen, ahol ezúttal 32. alkalommal gyűlünk össze mi, zenetanárok, művészek ás a zenészpálya felé törekvő tanítványok egymás és reményeink szerint az Önök örömére” – e szavakkal köszöntötte a zenebarátokat Dratsay Ákos, a XXXII. Augusztusi Zenei Napok művészeti vezetője a rendezvény programfüzetében.
A már több mint három évtizedes múltra visszatekintő zenei hétre közel 70 tehetség – általános iskola felső tagozatos, középiskolás és egyetemista fiatal – érkezett szerte az országból, Kecskemétről is sokan, több mint tízen vettek részt rajta, többségük a Kodály Iskolából, de az M. Bodon Pál AMI-ból is volt egy diák. Az eredetileg fuvolások számára meghirdetett tábor mára kinőtte magát, idén a zongoristákat, klarinétosokat, hegedűsöket, csellistákat, ütőhangszereseket és a magánénekben fejlődni vágyókat is várták a szaktanárok, továbbá a zeneszerzésre is hangsúlyt fektettek. A fiatalokat neves művésztanárok tanították. Közöttük is szép számban voltak kecskemétiek, a tábort szervező Dratsay Ákos fuvolaművész mellett Révész László orgonaművész-tanár, Bozsóki Gergely okleveles gitártanár, Agócs Márta gordonkaművész-tanár, Pulius Emese fuvolaművész-tanár, Madarász Éva zongoraművész-tanár, Dudásné Szécsi Edit Magdolna énekművész tanár, magánének tanár és Beszéné Éliás Katalin Mária zongoratanár, kamaraművész segítette az ott folyó munkát. Érdekesség, hogy a fuvolakurzus oktatói – Sziroczák-Bán Annamária, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium tanára, Pásztor Nóra, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának művésztanára, Jóföldi Anett, a Budapesti Fesztiválzenekar fuvolistája és Gárdai Viktória fuvolaművész, a Pannon Filharmonikusok szólamvezetője – korábban valamennyien a Kecskeméti Kodály Iskola növendékei voltak,
A vásárhelyi fesztivál nyitóhangversenyét a közelmúltban elhunyt fuvolaművész, Berényi Bea emlékére rendezték meg. A Kecskeméti Kodály Iskolában közel négy évtizeden át tanító kiváló művésztanár a tábor alapítója és pedagógusa volt. Tavaly nyáron, miközben betegségével harcolt, még aktívan részt vett a közös munkában, a zeneszeretők gyönyörködhettek játékában és csodálhatták növendékeinek produkcióit, amelyek a legapróbb részletre is figyelő tanári munkáról árulkodtak. Ezen a hangversenyen a darabok és az előadók többsége szoros kapcsolatban álltak a művésznővel. „A kezdetektől társam volt a zenei tábor szervezésében, a tanításban és a pódiumon, valamint egész életemben 40 éven át. Az esemény elképzelhetetlen volt nélküle. Ő volt a kurzus háziasszonya, aki a tanítás és a növendékkoncertek szervezésével a zenei tábor zökkenőmentes lebonyolítását biztosította” – emlékezett meg róla férje, Dratsay Ákos.
A zenei napok folytatásában is gondoltak a szervezők a nagyközönségre, szinte minden nap valamilyen koncertre invitálták a zeneszeretőket. Az egyiken a művésztanárok játékában gyönyörködhetett a nagyérdemű, a másikon az idén kerek születésnapjukat ünneplő zeneszerzők művei hangzottak el, „Mester és tanítványai” címmel is szerveztek egy zongoraestet, de négy alkalommal a zenei tábor növendékei is megmutathatták tudásukat. A programgazdag hét záróhangversenyén a legjobbnak ígérkező produkciók csokorba gyűjtésével adtak keresztmetszetet a kurzus műhelyeiben folyt munkáról.
– Szakmailag nagyon jól sikerült a tábor – mondta visszatekintve Dratsay Ákos.– A gyerekek mindig magas szinvonalon játszanak a koncerteken, de idén talán minden eddigit túlszárnyaltak. Én magam is egészen el voltam varázsolva, amikor a játékukat hallgattam, akár a tanárokról legyen szó – világszínvonalat képviselnek, olyan kiváló művészek ők –, ami meg a diákok produkcióit illeti, a zárókoncerten nyújtott produkciójukat hallva senki sem akarta elhinni, hogy valójában hány évesek.