120 éves zongorát kapott a Neumann Egyetem CAMPUS-a
Kovács Márk Zoltán játszhatott elsőként egy polkát azon a Dehmal-zongorán, amely ma a Neumann János Egyetem CAMPUS-ára érkezett.
„Zene nélkül nincsen teljes ember” – Kodály Zoltán híres idézetével köszöntötte Gaál József alpolgármester az egybegyűlteket a zongora átadó ünnepségén. Mint elhangzott, több mint 120 évnyi történelem költözött a CAMPUS falai közé a különleges hangszerrel. A Dehmal Károly által készített zongorában csak a húrok húzóereje önmagában 18 tonna. Ami azonban igazán különlegessé teszi, az a belső technikája, ami miatt jóval lágyabban lehet rajta játszani, könnyebb lenyomni a billentyűit.
– Egy új épületben vagyunk, ahol egy 120 éves zongora került elhelyezésre, ami teljes mértékben illeszkedik ebbe az atmoszférába. Nagyon örülünk neki – mondta dr. Kovács Zsolt Ferenc, az egyetem tudományos rektorhelyettese az ünnepségen.
A zongorát két, az értékek megőrzése iránt elhivatott férfi, Kovács László Zsolt és dr. Kócsó Sándor találta meg Tiszaalpáron. A hangszer a Győri család hagyatékából került a helyi bencés apácarendhez, ahonnan már hangolva szállították a Neumann János Egyetemre.
– Magyar egyetemre magyar hangszer kerüljön. Ez egy rég elfeledett hangszer, ami fantasztikusan nagy díjakkal rendelkezik. 1895-ben és 1900-ban a párizsi világkiállításon aranyérmet szerzett és magyar millenniumi érdemkeresztet, valamint nápolyi érdemkeresztet is kapott, tehát a korszak legszebb hangú hangszere lehetett – mesélt a zongora történetéről Kovács László Zsolt agrármérnök.
Valószínűleg aki mától leül a zongorához, bele sem gondol, milyen nagy múltú hangszeren játszhat. Ami azonban biztos, mostantól bárki kedvére koptathatja a billentyűket, a CAMPUS-ban időzők legnagyobb örömére.