Megalakult az új kecskeméti közgyűlés
A júniusi választások eredményeként átalakult, de arányaiban lényegében nem változott a kecskeméti közgyűlés összetétele.
Az újraválasztott Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a 21 fős közgyűlésben 13 FIDESZ-KDNP-s képviselővel, vagyis magabiztos többséggel vezetheti a várost.
Új képviselőként kezdi meg munkáját a testületben egyéni választókerületben megválasztott képviselőként Gál Zsombor (FIDESZ-KDNP), Laczkó-Zsámboki Angéla (FIDESZ-KDNP), listás mandátum alapján Gyuris Dávid Tibor (SZÖVETSÉG A HÍRÖS VÁROSÉRT), Hódi Zsuzsanna(Mi Hazánk) és Kordik Szabolcs (Magyar Kétfarkú Kutya Párt).
A kompenzációs lista alapján három új szervezet a Civil Összefogás Városunkért, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk is helyet kapott a közgyűlésben.
Az újrázó képviselők között van dr. Papp Zoltán (FIDESZ-KDNP), Nemcsik Mátyás (FIDESZ-KDNP), Szamler László (FIDESZ-KDNP), dr. Tóth Szilárd (SZÖVETSÉG A HÍRÖS VÁROSÉRT) Király József (SZÖVETSÉG A HÍRÖS VÁROSÉRT), Jánosi István (FIDESZ-KDNP), Pászti András (FIDESZ-KDNP), Lévai Jánosné (FIDESZ-KDNP), Sipos László (FIDESZ-KDNP), Leviczky Cirill (FIDESZ-KDNP), dr. Fekete Gábor Domicián (FIDESZ-KDNP), Dobos József (Civil Összefogás Városunkért Egyesület), Engert Jakabné (FIDESZ-KDNP), dr. Siposné Bodrozsán Alexandra (SZÖVETSÉG A HÍRÖS VÁROSÉRT), Kopping Rita (SZÖVETSÉG A HÍRÖS VÁROSÉRT).
Az új közgyűlés ma(kedd) ült össze első alkalommal. A képviselők elsőként elfogadták a működésüket szabályozó, teljesen egészében újraalkotott SZMSZ-t (Szervezeti és Működési Szabályzatot). Ennek két fontos újdonsága, hogy a közgyűlési munka gyorsítása érdekében mostantól csak napirend utáni felszólalásokra kapnak lehetőséget a képviselők, illetve ellenzéki javaslatra mostantól évi két közmeghallgatás lesz Kecskeméten.
A napirend után Király József bejelentette a SZÖVETSÉG A HÍRÖS VÁROSÉRT frakció, Leviczky Cirill pedig a FIDESZ-KDNP frakció megalakítását.
Az ülés folytatásában mondta el a következő 5 évre szóló polgármesteri programját Szemereyné Pataki Klaudia. (Részletek külön cikkünkben.)
Ezután választották meg az új ciklus alpolgármestereit. A közgyűlés saját tagjai közül Engert Jakabnét választotta meg a polgármester általános helyettesként, akihez a szociális és egészségügyi terület, az oktatás a családpolitika és esélyegyenlőség tartozik majd.
Szintén alpolgármester lett dr. Fekete Gábor, akihez a városüzemeltetés, vagyongazdálkodás, város stratégia és infrastruktúra fejlesztés, a sport és a határon túli kapcsolatok tartoznak majd többek között.
A közgyűlés nem saját tagjai közül lett alpolgármester Bán János, akihez a kultúra, a kommunikáció és a városmarketig, az idegenforgalom és a városimázs tartozik majd többek között.
A társadalmi megbízatású alpolgármesterek egyike Gaál József lett, akihez a többek között a gazdaságfejlesztés, a foglalkoztatás, az iparpolitika és a fenntarthatóság és környezetvédelem témaköre tartozik majd, míg dr. Homoki Tamáshoz pedig a helyi közösségi közlekedésért és az ehhez kapcsolódó városfejlesztés, valamint a közbiztonság tartozik a következő 5 évben.
Döntött a közgyűlés Szemereyné Pataki Klaudia polgármester illetményének és költségtérítésének összegéről is. Az ide vonatkozó törvények szerint a városvezető illetménye bruttó 1.3 millió forint lesz, ehhez nyelvvizsgái után még összesen 46. 390 forintot kap nyelvpótlékként, és további havi 195 000 forintos költségtérítésre is jogosult.
Döntött a közgyűlés az alpolgármesteri tiszteletdíjakról is. Engert Jakabné, dr. Fekete Gábor és Bán János egységesen bruttó 1.170 000 forintot kapnak, de havonta őket is megilleti költségtérítés. A társadalmi megbízatású alpolgármesterek Gaál József és dr. Homoki Tamás pedig havi 585 000 forintot kapnak majd, de ők is jogosultak költségtérítésre.
A közgyűlés döntött a leköszönő alpolgármesterek végkielégítéséről is. Falu György öt éves tevékenysége után 7 millió, prof. dr. Sztachó-Pekáry István pedig közel másfél éves tevékenysége után 4.6 millió forintot kap.
Zárt ülésen szavaztak a képviselők az állandó bizottsági tagok, valamint a tanácsnokok személyéről. A döntés kihirdetése után kiderült, hogy 5 tanácsnoka lesz Kecskemétnek.
Leviczky Cirill a vármegyei területfejlesztéssel kapcsolatos egyeztetésért, valamint koordinációs ügyekért, Sipos László a városüzemeltetésért, Lévai Jánosné a települési nemzetiségi önkormányzatokkal való kapcsolattartásért és hitéleti ügyekért, Dobos József a közbiztonságért, míg dr. Siposné Bodrozsán Alexandra a családokat érintő szociálpolitikai ügyekért felel majd. A közgyűlés munkáját ebben a ciklusban 7, egyenkét 7 fős új szakbizottság segíti majd.
Az Aktív Város Bizottság elnöke Jánosi István, társelnöke Gyuris Dávid Tibor lett. A bizottság képviselő tagjai Gál Zsombor, Szamler László, külsős tagjai pedig Baracsi Klára Klaudia, Somogyi Tímea Anna és Szilágyi Róbert lettek.
A Fejlődő Város Bizottság elnöke Nemcsik Mátyás, társelnök Király József lett. A testület képviselő tagjainak Kopping Ritát és Laczkó-Zsámboki Angélát, külső tagjainak pedig dr. Sztachó-Pekáry Istvánt és Szappanos Benedeket továbbá Vörös Máriát választották meg.
A Gazdálkodó Város Bizottságot Kopping Rita vezeti, itt a társelnök Leviczky Cirill lett. A képviselő tagok között ott van Jánosi István valamint Gyuris Dávid Tibor, a külső tagok között pedig dr. Kálló Nerina, ifj. Sipos László, Várkonyi Zoltán.
A Gondoskodó Város Bizottság elnökének Pászti Andrást, társelnökének pedig Kordik Szabolcsot választotta a közgyűlés. A testület képviselő tagja lett dr. Siposné Bodrozsán Alexandra, dr. Papp Zoltán, külsős tagja pedig Kalló Julianna, Kállai Rita és Tóth Attila.
A Kulturális Bizottságot dr. Papp Zoltán vezeti majd, Hódi Zsuzsanna pedig társelnök lesz. A testület képviselő tagjának választották Laczkó-Zsámboki Angélát és Lévai Jánosnét, külsős tagjainak pedig Győrfi Róbert Györgyöt, Hahn-Tapodi Zsuzsanna Évát valamint Ország Ilonát.
A Működő Város Bizottság elnöke Szamler László, társelnöke pedig Király József lett. A képviselő tagok között szerepel Sipos László, Lévai Jánosné a külsősök között pedig Alföldy-Boruss Dániel, Györkös Barnabás és Riczu Péter.
A Szabályozási Bizottságot a most induló ciklusban dr. Tóth Szilárd vezeti majd, a társelnöki pozíciót pedig Gál Zsombor tölti be. A testületnek önkormányzati képviselőként lesz tagja Dobos József és Nemcsik Mátyás, külsősként pedig dr. Dobos Lívia, dr. Horváth Nikolett valamint Papp Géza Dávid.
Az alakuló közgyűlés folytatásában 16 órától kerül sor az ünnepi ülésre, amelynek során a Helyi Választási Bizottság elnöke ismerteti a választás végeredményét. Ezt követően teszik le esküjüket az új közgyűlés tagjai: a képviselők, a polgármester, az alpolgármesterek, valamint a szakbizottságok külsős tagjai.