Kodály Zoltánt megidézve ünnepelték a születésnapjukat
Kodály Zoltán az 1960-as években a zenei nevelés fontosságáról beszélt a Magyar Televízió egyik adásában. A Kecskeméti Kodály Iskola születésnapi koncertjének első perceiben ezt a videofelvételt tekinthette meg az intézmény Nemesszeghy Lajosné Szentkirályi Mártáról elnevezett termét zsúfolásig megtöltő közönség. Kecskemét neves szülöttje többek között ezeket mondta anno az emelt számú ének-zene órák pozitív hatásairól. „Kísérletképpen az oktatásügyi miniszter engedélyezte valami tíz szkolába, hogy heti hat óra legyen az énekből. Még nem sok tapasztalat van erről, de máris meglepő eredmény mutatkozik: ezekben az iskolákban minden tárgyból jobban haladnak. Jobban beszélnek, jobban írnak, jobban olvasnak, hamarabb tanulnak meg folyamatosan olvasni. Mindez a zenére megy vissza, mert az írásban például a kottaírás az olyan pontosságra kényszerít: egy kicsit feljebb vagy lejjebb van egy pont, már más hangot jelent. Ha ezt megtanulják, átviszik ezt a rendes írásra is. Vagy a számolás is sokkal jobban megy nekik. Mért? Mert már Euler megmondta, hogy a zene az hangzó matematika. Folytonos számolás a zene, tehát ez a rendes számtanban is hasznukra válik. De mindenekfölött értékes a zene nevelő és fegyelmező hatása. Ma, amikor általános a panasz, hogy milyen nehéz a gyerekeket fegyelmezni az iskolában, általános tapasztalat, hogy a zenei iskolákban sokkal könnyebben és barátságosabban megy mindez. És az együttes éneklés fegyelemre és felelősségérzetre szoktatja őket. Tehát ennyiben jellemképző ereje is van.”
Tanár úr – ahogyan Kodályt szólították egykori tanítványai és emlegetik gyakran mai követői, tisztelői is – felemelő gondolatai után az iskola néptánc tanszakának jelenlegi és volt növendékei léptek a színpadra. Születésnapunkra címmel összeállított vérpezsdítő műsorukkal hatalmas sikert arattak. A diákokat Bedőcsné Szabó Rita, Balogh Ildikó és Molnár Máté készítette fel, produkciójukban a Zönge zenekar tagjai és a citera tanszak növendékei működtek közre.
Ezt követően dr. Ittzés Tamás főigazgató lépett a mikrofon elé. „Ez az október 27-i dátum, amit a legritkább esetben tudunk az őszi szünet miatt pontosan a napján megünnepelni, ez az iskola születésnapja – mondta az intézmény vezetője. – Ez nekünk egy kicsit olyan, mint a karácsony, amikor nagyon várjuk, hogy mindent meg tudjunk mutatni, hogy meg tudjuk ajándékozni mindazzal a sokszínű, sokféle produkcióval a közönséget, a szülőket, a vendégeket, amit ennek az iskolának a falai között létre tudunk hozni már 74 éve.” Ünnepi beszédében dr. Ittzés Tamás több iskolai jubileumot is megemlített: 15 éves a szakgimnáziumi, illetve 25 éves az alapfokú néptáncoktatás, valamint az első gimnáziumi osztály 60 évvel ezelőtt indult. Ez utóbbi „csapatból” többen személyesen is helyet foglaltak a teremben, őket megkülönböztetett szeretettel üdvözölte, valamint köszöntötte az intézmény korábbi és jelenlegi vezetőit, továbbá Kecskemét jelen lévő két országgyűlési képviselőjét és a hírös város önkormányzati képviselőit. Az iskola főigazgatója Kodály Zoltán gondolatát segítségül hívva – „Ez az iskola nem zeneiskolának készült, és nem is ismételhetjük eléggé, hogy nem zeneiskola” – végül arról beszélt, hogy „itt a zene van központban, de azért, hogy teljes embereket neveljünk, és azért, hogy érzékenyebb, okosabb, kreatívabb jogászok, pedagógusok, politikusok vagy éppen orvosok, és még sorolhatnám a foglalkozásokat, kerüljenek ki a volt Kodály iskolások közül.”
A hangverseny folytatásában a Kodály Iskola diákjai – Boros Attila (hegedű, tanára Csákóné Törteli Anita; zongorán közreműködött Edőcs Fanni), Yan Jia Hao (zongora, tanára Seres József), Mészáros Botond (népi hegedűs, tanára Csík János; brácsán Mészáros János, nagybőgőn Varjasi László működött közre), Koleda Sára (fuvola, tanára Drastsay Ákos; zongorán közreműködött Éliás Katalin), Yang Yuxuan (zongora, tanára Radványi Mária), a 4. évfolyam diákjaiból nem rég alakult Triola Gyermekkar (vezényelt Závori Erika, énektanáraik Szegediné Tóth Ildikó és Pálfi Nikolett; gitáron közreműködött Bara Ákos 9. osztályos szakgimnáziumi tanuló és Mátrai György vendégtanár), a Miraculum Gyermekkar és az Aurin Leánykar (vezényelt Durányik László; zongorán közreműködött Nagy Dániel, illetve Lovászné Gajdos Éva) – léptek színpadra. A dísztermet csaknem teljesen megtöltő közönség valamennyiüket zajos ovációval kísért hosszas ünneplésben részesítette.
Az est érdekes színfoltjaként két műsorszám között egy, a napokban készített videóból is láthatott néhány részletet a nagyérdemű. Az intézmény képzőművész-tanára, Patkós László Kodály gimi 60 című produkciójában a hat évtizeddel ezelőtt indult első gimnáziumi osztály közöttünk lévő tagjai vallottak a régmúltról, arról, hogy az általános iskola végzőseiből és más iskolákból érkezett diákokból négy év alatt igazi közösség alakult.”