Négy év után emelik az önkormányzati lakások bérleti díját Kecskeméten

2024. 11. 28., 13:40
A mai nehéz döntések már a jövő évi költségvetés tervezését készítik elő. Mindezt Szemereyné Pataki Klaudia polgármester mondta a közgyűlés kezdetén, utalva például az önkormányzati lakások bérleti díjának kényszerű emelésére is. A díjak sávos növekedése kevésbé érinti a szociális bérlakásokban élőket, nagyobb mértékben a költségalapon, illetve piaci alapon kiadott ingatlanok bérlőit. Az előterjesztés kapcsán elhangzott, hogy a bérleti díjak 4 éve nem változtak Kecskeméten, a legrászorultabbak pedig továbbra is számíthatnak az önkormányzat segítségére.

Várhatóan két hét múlva tárgyalja a kecskeméti közgyűlés a város 2025-ös költségvetését, de már a mai ülésen is szóba került a nehéznek ígérkező évkezdet. Szemereyné Pataki Klaudia polgármester bevezetőjében azt mondta: az elmúlt évek kedvező helyzete után, most szembe kell nézni a nehézségekkel is.

A városvezető ezzel utalt a mai előterjesztésekben szereplő díjemelkedésekre, így az önkormányzati lakások bérleti díjának növekedésére is. A napirendi pont előterjesztőjeként dr. Fekete Gábor alpolgármester hangsúlyozta, hogy Kecskeméten 4 éve nem emelkedtek a bérleti díjak, ezzel szemben a lakások fenntartása egyre nagyobb kiadást jelent az ingatlanokat kezelő KIK-FOR Kft-nek. Ráadásul a hasonló adottságokkal rendelkező megyei jogú városokkal összehasonlítva a jelenlegi díjszabás az egyik legalacsonyabb. Az alpolgármester szerint ezzel szemben másfélszeresére növekedett az átlagos bérszínvonal, vagyis valamelyest erősödött a lakosok fizetőképessége.  

- Hangsúlyozni szeretném, hogy az előterjesztés gondoskodik a szociális rászorulók támogatásáról is, hiszen kibővítettük a jogosultak körét, annak érdekében, hogy még többen kaphassanak ilyen segítséget
— mondta dr. Fekete Gábor.

Az alpolgármester hozzá tette azt is, hogy jelenleg a lakások tényleges átlagos önköltsége 1.400 Ft/m². Az emelés hatására a lakások súlyozott, vagyis az összes lakást figyelembe vevő átlagos bérleti díja a jelenlegi 569 Ft/m²-ről 809 Ft/m²-re emelkedik, ám ahhoz, hogy ezek önfenntartóak legyenek 1.400 Ft/m² ár kellene. Mindez azt jelenti, hogy a lakások fenntartása még mindig többletforrásokat követel majd az önkormányzattól.

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a napirend kapcsán kiemelte, hogy a bérlakások nagyobb része jelentős felújításokra szorul.

- Mintegy 200 milliós költségvetési támogatásból közelmúltban 40 lakást újítottunk fel. Ezt a következő időszakban is folytatni kell, hiszen sok lakás tarthatatlan állapotban van. Energetikai korszerűsítést kell elindítani, hogy ezzel az ott élők rezsiköltsége is csökkenthető legyen. Sajnos az a realitás, hogy a mostani lakbérek semmiféle fedezetet nem nyújtanak a felújtásokra
— hangsúlyozta a városvezető.

Király József baloldali képviselő több ponton is bírálta az előterjesztést. A politikus szerint a bérlakásokban élők jövedelmének már most is 40 százalékát elviszik a fizetendő költségek. Király elfogadhatatlannak nevezte a mostani közel 50 %-os emelést, valamint a következő három évre tervezett évi 15-15 százalékos díjemelést.

A napirend tárgyalása során Nagy Gábor Tibor, a KIK-FOR Kft. ügyvezető igazgatója egy prezentáción keresztül mutatta be a díjemelkedés indokait, összehasonlítva a jelenlegi összegeket más nagyvárosokkal.

A cégvezető szerint az emelkedő lakbérek révén céljuk szép, energetikailag fenntartható és korszerű önkormányzati bérlakások kialakítása.

Dr. Siposné Bodrozsán Alexandra hozzászólásában azt hangsúlyozta, hogy a lakbérek emelkedése, tovább mélyítheti az érintett lakosság anyag bizonytalanságát. A baloldali képviselő szerint a gazdasági környezet nem indokol ilyen arányú bérletidíj emelkedést, mint mondta a bérlők teherbíró képessége az előterjesztéssel szemben nem javult.

Az ellenzéki politikusok nem értettek egyet, ugyanis a Mi Hazánk képviselője Hódi Zsuzsanna támogatta az előterjesztést.

Én nem gondolom azt, hogy nagy probléma, hogyha egy kicsit emelkednek a bérleti díjak, mert nyilván szükségszerű. Ahhoz, hogy fel lehessen újítani egy lakást, meg kell venni a festéket, bármit, amiből ezt megoldhatjuk. Minimális mértékben biztos, hogy szükség van emelésre.
— mondta Hódi Zsuzsanna önkormányzati képviselő.

Pászti András kormánypárti képviselő a téma kapcsán azt mondta, hogy a nagyszámú önkormányzati bérlakás Kecskemét számára olyan mint a „családi ezüst”, vagyis nem mindegy, hogy miként gazdálkodik vele. A politikus szerint a KSH adatai szerint az itteni lakások értéke 185 százalékkal nőtt, vagyis ha nem történnek meg a szükséges korszerűsítések, akkor ezek értéke csökken. 

A napirendi pont tárgyalását Jánosi István kormánypárti képviselő zárta le, aki hozzászólásában azt mondta, hogy Kecskemétnek, egy felelős városvezetésnek komplexen kell gondolkodni, figyelembe kell vennie az önkormányzat érdekeit épp úgy, mint az itt élőkét. Köztük azokét is, akik saját lakásukban élnek, hiszen ha nem lenne változás, a helyi adókon keresztül hovatovább nekik kellene majd megfinanszírozniuk a bérlakások költségeit. A lakbérekről szóló előterjesztést végül tartózkodás nélkül 14 igen, 4 nem szavazattal fogadta el a közgyűlés.

A fideszes képviselők mellett két ellenzéki képviselő, úgy mint Hódi Zsuzsanna, valamint a Kétfarkú Kutya Párt képviselője, Kordik Szabolcs is megszavazta a napirendi pontot.