Emléktáblát avattak dr. Svébis Mihály tiszteletére
Dr. Svébis Mihály halálnak egyéves évfordulója alkalmából emléktábla avatással egybekötött megemlékezést tartottak a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban ma délután. Varga Nándor református lelkész azt mondta, „még ma is biztosan vannak olyan fájdalmas, szívfacsaró, vagy meghitt pillanatok, amikor a személyes, egyéni emlékezésünk történik meg dr. Svébis Mihályra".
– Ki így, ki úgy emlékezik. Eszünkbe jut egy gyermek vagy egy unoka szemébe tekintve, eszünkbe juthat a kórházi parkolóba beállva, egy fehér köpenyt magunkra öltve vagy látva, egy épületet, kérdéseken töprengve és válaszokat keresve: de jó lenne, ha lenne, aki tanácsot ad. Eszünkbe juthat egy italt kortyolva, erdőben sétálva, lesre várva, sípályán lecsúszva. A mai napig ki nem törölt telefonszám felett merengve. Miért történik mindez? Mert szeretnénk életben tartani, közöttünk tartani, magunkhoz kötni és magunkat hozzá kötni, el nem engedni azt, akit szerettünk és a mai napig is szeretünk – fogalmazott beszédében Varga Nándor.
Dr. Horváth Zsolt emlékezett meg a kórház nevében barátjáról és kollégájáról, dr. Svébis Mihályról. Az orvosigazgató azzal kezdte beszédét, hogy ez az egy év hosszú és rövid is volt egyben. Hosszú, mert mindennap érezték hiányát és rövid, mert oly frissen él még bennük a gyász és a megdöbbenés.
Felidézte, hogy dr. Svébis Mihály 1980-ban kezdte pályafutását a kecskeméti megyei kórházban sebészként. Imádta szakmáját, szinte az utolsó időkig műtött, ez az adrenalin volt egyik mozgatórugója. Fő terve volt hosszú intézményi vezetése alatt, hogy a Nyíri úti telephely beépüljön, és minden gyógyító egység egy helyen lehessen.
– Neki köszönhetően megvalósult az új épületszárnyunk, felépült az egynapos sebészeti ellátást biztosító épület és a gyermekpszichiátria is. Segítségével, iránymutatásaival és kitartásával az elmúlt években sikeresen megküzdöttünk egy pusztító világjárvánnyal is. Elismert orvosi szaktekintély, sebész és tiszteletreméltó, megbecsült vezető volt – tette hozzá dr. Horváth Zsolt.
Kiemelte, hogy dr. Gondos Miklós főigazgató, megyei intézményvezető méltó utódjaként folytatja a dr. Svébis Mihály által megkezdett munkát, de új lendülettel és szenvedéllyel.
– Köszönjük neki, hogy lehetővé teszi számunkra a folyamatosságot, iránymutatásaival, tapasztalatával terel bennünket tovább a helyes úton, és segít az álom további megvalósításában. Minél szélesebb körű szakmai tevékenységgel életre kelteni az egynapos sebészetet, átadni és megtölteni a jövő szakdolgozóival a nővérszállót. Mindannyian azon leszünk, hogy valóra váltsuk a kezdeti terveket, és helyére rakjuk az utolsó kockát, a Pólus 2 épületegyüttest – zárta beszédét az orvosigazgató.
Dr. Gondos Miklós, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház főigazgatója az eseményen elmondta, az ő dolga továbbvinni elődjének munkáját.
A megemlékező beszédek után leleplezték a dr. Svébis Mihályt ábrázoló emléktáblát, melyet Szemők Zsuzsanna szobrászművész készített, és amely azon a falon kapott helyet, melyet maga a volt főigazgató festett le.
Az eseményen a Magyar Kórházszövetség volt elnökének, Kecskemét, Újhartyán, Dunapataj díszpolgárának, Tiszteletbeli Székelynek felesége, lánya, unokája és testvére is megjelent. A megemlékezésen részt vettek a volt főigazgató barátai, munkatársai, a kórházhoz tartozó intézmények képviselői, vezetői, városi elöljárók, polgármesterek, országgyűlési képviselők. Dr. Svébis Mihályra a vendégek legtöbbje könnyes szemmel emlékezett.