A fenntartható élelmiszerellátás jövőjéről tanácskoztak

2023. 02. 28., 13:39
Megtelt a Neumann János Egyetem CAMPUS-a agrárszakemberekkel kedden az Ökológiai Gazdálkodás-Ágazati Konferenciának köszönhetően. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet által szervezett egész napos programra több mint 500-an látogattak el, hogy a fenntartható élelmiszerellátás jövőjéről tanuljanak és beszélgessenek.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 30 képet tartalmaz

Geetie Singh-Watson, etikus gasztro vállalkozó, Anglia második legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági vállalkozásának tulajdonosa mesélt elsőként tapasztalatairól és életútjáról az országos „Ökológiai Gazdálkodás - Ágazati Konferencián” a Neumann János Egyetemen. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet által szervezett eseményen megtelt a CAMPUS legnagyobb előadóterme.

– Igyekszünk átölelni az egész szegmenst a kertészeti termesztéstől kezdve, a szántóföldi gazdálkodáson át az állattenyésztésig. A termékpályafejlesztési program és a kutatásfejlesztés is szerepet kap ezen a téren, ugyanis a cél az, hogy a következő közös agrárpolitika időszakában sikeresen fejlődjön itthon az ökológiai ágazat – hangsúlyozta dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője.

A mai nap egyik fontos célja volt a külföldi jó tapasztalatok megismerése. A fő előadások is főként e köré szerveződtek a konferencián. A nagy előadóterem falain kívül meghívott előadókkal és gazdálkodókkal beszélgethettek a résztvevők több kisebb szekcióban, tematizált foglalkozásokon.

– Az ökológiai gazdálkodásnak az elmúlt évtized volt a siker évtizede. Én azt gondolom, ez a hazai ökológiai gazdálkodásra is igaz, hiszen 2012-ben 135.000 hektárról és ezerötszáz lelkes gazdálkodóról indultunk. 2022-ben pedig több mint 6700 ökológiai gazdálkodó volt 335.000 hektáron.
— emelte ki dr. Juhász Anikó, agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár. 

Dr. Juhász Anikó hozzátette, 2022-ben a Magyar Kormány elfogadta a Nemzeti Ökológiai Cselekvési Tervet, ami egyben uniós kötelezettség is volt. 2027-ig azt a célt tűzték ki, hogy az ökológiai gazdálkodás területét 500.000 hektárra bővítsék.

De ez önmagában nem elég a fejlődéshez, hiszen kialakulófélben lévő termelési és kereskedelmi láncokat kell támogatni, ennek érdekében pedig a Magyar Kormány mindent megtesz. Ennek részleteiről és az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos tervekről, lehetőségekről a KTV Kiemelő című magazinjában hallhatnak bővebben.