A háttérben is sokat tesznek a kecskeméti kosarasok sikeréért

2025. 06. 05., 13:41
Természetesen egy sportoló fejlődésért a legtöbbet saját maga teheti, de egy bizonyos szint fölött ehhez már nemcsak az edzője tud hozzájárulni. A szakmai stáb is nagyon fontos, legyen szó például erőnlétről vagy gyógykezelésekről. Márpedig erre a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémián is nagy hangsúlyt fektetnek.

A kecskeméti Akadémia szakmai stábja folyamatosan fejlődik. Számos szakember dolgozik a háttérben annak érdekében, hogy a sportolók elérhessék álmaikat, minél magasabb szintre eljussanak. Horváth Dávid erőnléti edzővel, gyógytornásszal és Faragó Norbert gyógytornásszal, humánkineziológus hallgatóval beszélgettünk.

– Ez volt a második szezonom, amit itt töltöttem el az Akadémián, és azt gondolom, hogy sikeres idényt tudhatunk magunk mögött – mondta Faragó Norbert. – Új kollégákkal gazdagodtunk, akikkel nagyon gyorsan megtaláltuk a közös hangot. Emellett én is és kollégáim is azon voltunk, hogy tovább fejlesszük az Akadémián folyó munkát, ami véleményem szerint sikerült is. Természetesen mindenkinek van még hová fejlődnie a különböző metódusok és eszközök edzésnaptárba történő beillesztésében, de én azt mondanám, hogy jó alapot fektettünk le ahhoz, hogy ez a jövőben sokkal eredményesebb tudjon lenni – mondta a fiatal erőnléti edző.

Félig-meddig a Norbert által említett új kollégák közé tartozik Horváth Dávid is. – Ez az első szezonom az akadémián, de a KTE kosárcsapatánál már előtte is dolgoztam, így sok játékos és kolléga is ismerős volt már. Az első pillanattól minden akadémiás kollégával remek volt az együttműködés, segítőkész volt mindenki, így öröm volt csatlakozni. Úgy érzem, az év során közös célok felé haladtunk, kollaboratívan folytattuk a bevált munkát és próbáltunk ki új dolgokat a prevenció, teljesítmény és terhelés követés területén is – nyilatkozta Horváth Dávid.

De vajon hogy néz ki egy erőnléti edző és egy gyógytornász mindennapos munkája a kecskeméti Akadémián?

– Mindennapi munkám elsősorban a sérült játékosok ellátásával, rehabilitációs foglalkozások megtartásával zajlik. Természetesen nem csak a sérült testrésszel foglalkozunk, amikor már engedett az egész testet kezeljük. Például egy kéztörés esetén alsó végtagi és a törzs izomzatot célzó erőfejlesztést végzünk. Az idei évtől kezdtük el rendszeresen használni edzéseken és hazai mérkőzéseken a WIMU teljesítmény monitoring rendszert és erőplatós felméréseket is alkalmaztunk. Feladataim közé tartozott még az ezekből a rendszerekből kapott adatok kezelése és visszajelzés adása az edzőknek – avatott be a részletekbe Norbert.

Dávid a mindennapjait az U19-es és U16-os sportolók erőnléti és kondicionáló edzéseinek megtervezésével és levezetésével tölti, melyeket az év fejlesztési szakaszaival és a heti ciklusokkal egyezteti össze a stáb tagjaival. – Feladatom továbbá a játékosok terhelésének megtervezésében részt venni a stáb többi tagjával együtt, hogy az edzésperiódusok, mérkőzések és sérülések figyelembevételével az optimális mennyiségű és minőségű edzésterhelést kapjanak a játékosok. Például, a gyakorlatban a játékosok teljesítményének felmérése is fontos részfeladat, hogy tudjuk, hogy milyen területeket kell fejleszteni és programjaink eredményességének megítéléséhez szükséges – mondta Dávid, hozzátéve, hogy a prevenció, rehabilitáció során is alkalmaznak objektív paramétereket, mert a sérülés utáni edzésbe való visszatérés lépéseinek megtervezéséhez hasznos tudni a sérülés előtti teljesítmény-szintet.

A két edző azt is kifejtette, hogy miben segíti munkájukat a WIMU diagnosztikai kontroll rendszer.

A WIMU egy olyan mozaikszóból ered, amelynek lényege, hogy gyorsulásmérőkkel és helyzetmeghatározással a játékosok minden mozdulatát rögzítsék, és ezt valós időben feldolgozzák egy olyan szoftverrel, mellyel értékes információkhoz lehet jutni. A gyakorlatban a pálya köré felhelyezett antennákkal történő teljesítmény monitoring rendszer rengeteg adatot jelent nyújt, melyeket Dávid és Norbert együtt figyeltek és alkalmaztunk számos területen. Adatot ad minden játékos edzésen és mérkőzésen kapott terheléséről, ezt használják arra, hogy visszajelzést adjanak az edzőknek az edzés volumenéről és intenzitásáról, hogy segítsék megtervezni a periódusokat, optimalizálni a mérkőzésre való felkészülést és megelőzni a túlterhelést. Láthatók rajta teljesítmény mutatók: például egy adott játékos pulzus értékein láthatják, hogy a megszokottól fáradtabb, nehezen viseli az edzést – nem aludt jól, nagy volt a terhelés az elmúlt időszakban, most tért vissza betegségből és neki még sok –, valamint objektív célokat adhat a játékosok rehabilitációjában. Látható, hogy milyen teljesítményt nyújt mérkőzésen, milyen rehabilitációs célokat kell kitűzni a sikeres re-integrációhoz. Számos lehetőség van még azonban a rendszerben, mind a mindennapi, mind tudományos munkában.

A két edző egyéni céljairól is beszélt. – Jelenleg a mesterképzésem sikeres befejezése egy fontos célom. Emellett szeretnék egyre magasabb színvonalú ellátást biztosítani a játékosok számára. Jelenleg egy olyan rendszert próbálok kidolgozni, amely megkönnyíti a játékosok mindennapi terheléskövetését és az adatok értelmezését, ami megkönnyítené a stábtagok közötti kommunikációt – mondta Faragó Norbert gyógytornász, aki egyetemi humánkineziológus hallgató.  

– Célom az utánpótlás atléták fizikai képességének fejlesztése mellett a rehabilitáció és sérülésprevenció teljes spektrumának átlátása, a sérüléstől a pályára lépésig. Ebben elengedhetetlen a szöveti gyógyulástól a teljes fizikális felkészítés ismerete is, az erőnléti munka. Nagy örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy részese lehetek a csapatmunkának, melyben egy sérülés után a játékos a pályán teljesen természetesen és zavartalanul mozog, ahogyan az is, amikor fizikálisan helytállnak és előnyt mutatnak be a játékosok, akikkel és akikért közösen dolgozunk kollégáimmal. A szakmai fejlődés és fejlődésem szempontjából rendkívül támogatók az Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémia és a KTE Kosárlabda Klub Kft. munkatársai. Szeretnék tovább fejlődni és akár tudományos munkát is végezni itt kollégáimmal – zárta gondolatait Horváth Dávid erőnléti edző, gyógytornász.