A Homokhátság vízmegtartására keresték a megoldást a III. Csatári Bálint Emlékkonferencián

2023. 10. 12., 11:40
Immár 3. éve emlékkonferenciával tisztelegnek Csatári Bálint geográfus emléke előtt. A jövő szakemberei számára 2021-ben díjat is alapítottak tiszteletére. Idén is több fiatal nyújtott be diplomamunkát, keresve a választ a Homokhátság vízmegtartásának égető problémájára. A mai konferencián a legjobbakat díjazták a Vármegyeházán.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 17 képet tartalmaz

A növekvő vízhiány, az elsivatagosodás a klímaváltozás látható, tapasztalható jele, amelynek hatása különösen a Duna-Tisza közi Homokhátság területén érezhető. A vízmegtartás megoldásairól neves szakértők tartottak előadást ma (csütörtökön) a Vármegyeházán a III. Csatári Bálint Emlékkonferencián. A részvevőket dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte.

Kiemelte, azért is stratégiai fontosságú az emlékkonferencia, mert a közös gondolkodást segíti, összekapcsolja a tudományos kutatásokat, a társadalmi, az állami beruházási és az ökológiai, természeti, földrajzi, településszerkezeti folyamatokat.

Az emlékkonferencián Csatári Bálint unokája Sebe András és lánya Sebéné dr. Csatári Eszter is részt vett. Beszédében a miharabbi megoldást sürgette.

– A városi zöldterületek csökkenésének, a klímaváltozásnak, és az invazív növényfajok elszaporodásának problémáját már a saját bőrünkön is érezhetjük. Cselekvésre van szükség, nem csak egyéni, hanem társadalmai szinten is – fogalmazott Sebéné dr. Csatári Eszter.

A természetes vízmegtartó megoldások ösztönzése volt a témája a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács által kiírt pályázatnak, amelyre alapszakos és mesterszakos hallgatók adhattak be pályaműveket. A III. Csatári Bálint Emlékkonferencián hirdették ki az eredményeket.

A nyertes pályamunkát, „Esőkertek alkalmazási lehetőségei a városi csapadékvíz menedzsmentben” címmel a Neumann János Egyetem kertészeti és vidékfejlesztési kar pályázója, Szórát Krisztián készítette. A dolgozat rávilágít az esőkertek előnyeire: amellett, hogy megtartják és tisztítják a vizet, költséghatékony megoldást nyújtanak, és a csatornahálózatot is tehermentesítik.