A Keller Quartet koncertjével zárult a Kodály-bérlet
A 2023/24-es Kodály-bérlet záróalkalmán ismét rangos művészeknek tapsolhatott a kecskeméti közönség. A koncert meghívójában a Keller Quartet nevét olvasva a hangverseny-látogató világklasszisokhoz illő hangszeres és zenei színvonalra számított, várakozásában nem kellett csalódnia. A Keller András (hegedű), Környei Zsófia (hegedű), Szűcs Máté (brácsa) és Fenyő László (cselló) alkotta együttes tagjai a hazai zenei szakma legnagyobb professzoraitól tanultak, Kurtág György, Mihály András, Rados Ferenc, Végh Sándor és Devich Sándor növendékei voltak. A napjainkban már Kossuth- és Liszt Ferenc-díjjal is kitüntetett hegedűművész által 1987-ben alapított kvartett – Keller András oldalán akkor Pilz János, Gál Zoltán és ifjabb Kertész Ottó játszott – az elmúlt évtizedekben rendszeresen fellépett a világ legnagyobb koncerttermeiben és fesztiváljain. Partnerük volt többek között Msztyiszlav Rosztropovics, Leon Fleisher, Alicia de Larrocha és Natalia G. Leonskaja.
A csütörtök esti kecskeméti koncerten a Keller Quartet először Mozart hat úgynevezett Haydn-kvartettje közül az időrendben másodikként komponált d-moll vonósnégyesét szólaltatta meg. A hat darab három éven belül, az 1782–1785 közötti időszakban keletkezett „hosszú és fáradtságos munka” eredményeként, ahogy Mozart maga írta Haydnnak: „Egy apa, aki elhatározta, hogy gyermekeit kiküldi a nagyvilágba, úgy gondolta, egy híres ember pártfogására és felügyeletére bízza őket, aki szerencsére az ő legjobb barátja. Íme – drága és híres barátom – az én hat gyermekem...”
Ezt követően Sosztakovics egyik legmélyebb, s talán legmegrázóbban kitárulkozó alkotása, a 8. c-moll vonósnégyese hangzott el, míg az est zárásaként Dvořák F-dúr „Amerikai” vonósnégyesét játszotta a Keller Quartet. A cseh nemzet ünnepelt zeneszerzője a New York-i konzervatórium igazgatójaként több évig Amerikában élt és közvetlenül az Újvilág-szimfónia után komponálta egy nyaralás során a „Néger-kvartettként” ismertté vált derűs vonósnégyesét. A négy muzsikust szép ünneplésben részesítette a Hírös Agóra színháztermében helyet foglaló publikum, akik köszönetképpen ráadásként Csajkovszkij első, D-dúr kvartettjének gyönyörűséges Andante cantabile tételét adták elő.
Az est különlegességét jelentette, hogy a felcsendülő művek előtt Kautzky Armand is rendre a mikrofon elé lépett: előbb Mozart 1777 októberében írt, édesapjához címzett levelét olvasta fel, majd Reményik Sándor Kegyelem, illetve Petőfi Sándor Szülőföldemen című versét szavalta el. Így – miként a Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész fogalmazott – a külföldi zeneművek mellett a magyar kultúra is megszólalt a koncerten.
Alakulásuk után két évvel a Keller Quartet játékát a Muzsika színikritikusa, Csengery Kristóf így méltatta: „A Keller Quartet óriási lépésekkel halad előre a fejlődés útján. Nem tudom, mikor fordult elő utoljára a nemzetközileg elismert értékeket ugyancsak produkáló magyar vonósnégyes-történet utóbbi fél évszázadában, hogy egy kvartett ilyen (viszonylag) rövid működési idő alatt máris ilyen magas színvonalat érjen el. A Keller-társulatnak saját hangzása és játékstílusa van; a pultoknál olyan mű-vészek ülnek, akik nemcsak alkalmazkodóképesek, de ahhoz is értenek, hogy az egymásra figyelés közepette megőrizzék egyéniségüket.” S bár 1989 óta sok év eltelt, és időközben a kvartett tagjai is cserélődtek, az együttes magas színvonalú játéka nem változott, produkciójuk után méltán szólt a vastaps.
A Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. idei Kodály-bérlete ugyan véget ért, de az ország legnagyobb komolyzenei koncertszervezője kecskeméti programjai már májusban folytatódni fognak. Az Orgonák éjszakája részeként május 18-án orgonaszó csendül majd fel a hírös városban egymás után három helyszínen, így egy séta keretében három orgonakoncerten vehetnek részt az érdeklődők. 19 órakor a Városháza dísztermében Mali Katalin (orgona) és az Ars Nova Énekegyüttes (vezényel: Kiss Katalin), 20 órakor a Barátok templomában Pedro Gomes (orgona), 21 órakor pedig a Nagytemplomban Stephan Pollhammer (orgona) és Gyivicsán György (harsona) lép majd fel. A Filharmónia „A három szoprán” című produkcióját is láthatja, hallhatja majd a kecskeméti nagyérdemű. A The Voice című televíziós zenei tehetségkutató műsor zsűritagja és a produkcióban megismert két énekes – Miklósa Erika, Kovács Alíz és Szakács Erika – koncertjét a „Nyitott Városháza” rendezvénysorozat keretében tartják meg május 29-én. Az est során fellép Túri-Nagy János orgonaművész is.