A legfontosabb tudnivalók a Demján Sándor Tőkeprogramról

2025. 03. 10., 17:03
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások széles köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogramnak köszönhetően, melynek célja a vállalkozások beruházásának ösztönzése, méretugrásuk elősegítése ezáltal hitelképességük javítása. A programot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara valósítja meg, mely biztosítja a vállalkozások érdekképviseletét. A programról tartottak előadást ma (hétfő) délelőtt e Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara székházában.
Fotó: Bogdándi Ferenc
A galéria 23 képet tartalmaz

Vármegyénkben is jelentős az érdeklődés a Demján Sándor Tőkeprogram iránt, amelyről ma tartottak előadást a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában. Március 3-án nyílt meg a pályázati program, melyre országosan már 1800 cég regisztrált. Bács-Kiskunban is nagy a vállalkozói érdeklődés tudtuk dr. Balog Ádámtól, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnökétől.

- A Demján Sándor program keretében számos alprogram van, az egyik ezek közül a tőkeprogram. Erre egy 100 milliárdos keretet biztosított a kormány, és ezt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarára bízta. AZ MKIK létrehozott ill. megvásárolt egy alapkezelőt és ez az alapkezelő fogja ezt a pénzt kezelni. Tehát az MKIK lesz tulajdonképpen a tulajdonostársa a vállalkozóknak ebben az üzletben
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak dr. Balog Ádám a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke.

A tőkeprogram egy új forráshoz jutási lehetőség a korábbi pályázatok visszatérítendő vagy vissza nem térítendő pályázati rendszeréhez képest valamint a Széchenyi-kártya rendszeréhez képest is, melyek klasszikus hiteltermékek mondta el Gaál József a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki szerint ennél a programnál egy újításról van szó.  

- Az alapkezelő ezt a 100 milliárd forintot részben tőkejuttatásként helyezi ki, másrészt pedig tagi kölcsön formájában. Tehát a vállalkozásban 1% tulajdont kap a befektetési alap és utána, mint tagi kölcsönt tudja biztosítani a további forrást
— mondta érdeklődésünkre Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

A forrást olyan megtérülő fejlesztésekre ajánlott a cégeknek igénybe venni, amelyek nyereséget hoznak. A feltételekről is beszélt a vármegyei kamara elnök.

- 100 és 200 millió Ft közötti összeget lehet igényelni és kapni. Egyik fő feltétel, hogy az adott cégnek kétéves árbevétele a 300 millió forintos átlagot elérje. Ehhez nem kell egy óriási vállalkozásnak lenni, de már valamilyen bizonyított előélettel rendelkeznie kell
— hangsúlyozta Gaál József.

A 100 millió Ft feletti exportáló vállalkozások száma a vármegyében 3000 feletti, Kecskeméten 52, ismertette Gaál József. Ennek mintegy fele nemzetközi cég, ami azt jelenti, hogy mintegy 26 olyan magyar cég van, mely 100 millió feletti éves exportot tudnak elérni. Ezeknek a vállalkozásoknak, illetve azok számára, akik a hazai piacon már bizonyítottak és esetleg a külpiacra is ki akarnak lépni, jelent ez egy nagyon jó lehetőséget. A minimum 50%-ban magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozások számára biztosított Demján Sándor Tőkeprogramra 2026. június 30-ig, vagy a forrás kimerüléséig lehet pályázni.