A magyar King's Singers énekelt a Kodály Iskolában

2023. 01. 27., 12:52
Forró hangulatú koncertet tartottak csütörtök este a Kecskeméti Kodály Iskolában. A zsúfolásig megtelt Nemesszeghy Márta-teremben a nyíregyházi AcapellArt Énekegyüttes lépett fel. A hat férfi énekesből álló zenei formáció – sokan a magyar King's Singersként tartják őket számon – hatalmas sikert aratott.

A héten immár másodízben telt meg zeneszeretőkkel a Kodály Iskola hangversenyterme. Hétfőn a magyar kultúra napja alkalmából tartottak ünnepi koncertet, míg csütörtök este az elsősorban az intézménybe járó diákok számára szervezett, Nemzeti Kulturális Alap által támogatott Miraculum-bérlet második alkalmát rendezték meg. Utóbbi est vendégei a sorozat kigondolója, Durányik László kórusvezető régi ismerősei voltak. Az ÉZI néhány nappal ezelőtt KÓTA-díjjal kitüntetett tanára a hangverseny első perceiben – miután köszöntötte a szép számú publikumot – elmesélte, hogy az 1990-es évek első felében a Nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskolában tanított. Örömmel emlékezett vissza ezekre az éveire, többek között arra, hogy ottani fiúkórusában az AcapellArt Énekegyüttes négy tagja is énekelt. Egykori tanítványait szólította tehát a színpadra, és a már felnőtt korú hat énekes mosolyogva, vidáman tett eleget a kérésének.

Az AcapellArt Énekegyüttes 

Az együttes 2013 májusában alakult. Mind a hat énekes a nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskola diákja volt, vagyis a Cantemus Kóruscsalád tagjaiként varázsolta el őket a közös éneklés szépsége, s ez a vonzódás mind a mai napig megmaradt. Előadásmódjuk jellegzetessége többek között az, hogy az angol King's Singers énekegyüttes hagyományaihoz hasonlóan kizárólag férfi hangokra épít. A férfiak hangszínének hasonlósága ezekben a harmóniákban egyedien tiszta hangzást kölcsönöz a felcsendülő kórusművek előadásakor. Az együttes tagjai: Leányvári László és Nagy Attila (kontratenor), Magyar Péter (tenor), Magyar István és Eszenyi Gábor (bariton), Nagy Gábor (basszus).

A koncert első részében reneszánsz madrigálokat, többek között Orlando di Lasso-, Pierre Passereau-, Josquin des Prés-, Giovanni Gastoldi-, Jacques Arcadelt- és Giovanni Pierluigi da Palestrina-műveket szólaltatott meg az AcapellArt Énekegyüttes. Ezt követően nagyot ugrottak időben, előbb a kortárs hazai élet egyik jelentős alakja, Nógrádi Péter Weöres Sándor versére írt darabját, azután az ezredforduló évében elhunyt kétszeres Kossuth-díjas zeneszerző, Farkas Ferenc Petőfi-vers ihlette kompozícióját, majd a nyíregyházi zenepedagógus, Szabó Soma Amott legel című népdalfeldolgozását énekelték el. Ez utóbbi mű elhangzása előtt Durányik László a jelenlévő aurinos lányokat is megénekeltette, a darabban felcsendülő egyik népdalt épp most tanulták meg. Érdekes volt hallani egymás után az eredeti és az átírt dallamot.

Fotók: Pálinkás Edit

Az est folytatásában könnyedebb műfajra váltottak a nyíregyházi fiúk. Az Illés együttes két legendás slágerét és Beatles-dalokat hallhatott előadásukban a nagyérdemű. Utóbbiakat részben „Ducsi bácsi” kedvéért énekelték el – egykori diákjai következetesen így szólították meg Durányik Lászlót –, akiről minden ismerőse tudja, hogy a „gombafejűek” fanatikus rajongója, nem múlhat el egyetlen angliai kórusút sem anélkül, hogy diákjait ne vinné el a Liverpooli Beatles Múzeumba. A vendég énekesek az egyébként is fantasztikus hangulatban külön zajos sikert arattak azzal, hogy az egyik Beatles-dal, a Blackbird megszólaltatásához színpadra hívták „Ducsi bácsit”, aki úgy tűnt, egy pillanatra mintha tétovázna a váratlan felkérésre, de azután beállt a fiúk közé, és immár heten énekelték az angol zenekar népszerű számát.

Fotók: Pálinkás Edit

Forró hangulatban ért véget a koncert, a széksorokat megtöltő zeneszeretők – diákok, szüleik, az iskola jelenlegi és korábbi tanárai – hatalmas ovációval köszönték meg az együttes valóban nagyszerű produkcióját. A közönség vastapsára válaszként ráadásszám következett, Magyar Péter Retro feeling című összeállítása. A Táncdalfesztivál AcapellArt módra alcímet kapott mű az 1960-as, ’70-es és ’80-as évek magyar könnyűzenei slágereit idézte vissza – Almát eszem, Ádám, hol vagy?, Sohase mondd!, Nem leszek a játékszered, Macskaduett, A Mézga család főcímzenéje stb. Meglepő módon nemcsak az éltesebb korúak, hanem a legfiatalabbak is „vették a lapot”, hosszú percekig tartott az ünneplés.

Fotók: Pálinkás Edit