Dr. Homoki Tamás: „Sikertörténet a kecskeméti kamerarendszer!”

2025. 02. 07., 15:45
Újabb helyszínekre helyeznek ki térfigyelő kamerákat Kecskeméten. A lakossági és a képviselői igények folyamatosan érkeznek a város felé, így a rendszer fejlesztése nem áll meg. 2024-ben összesen 13 helyszínen 51 kamerát telepítettek, 2025-ben pedig folytatódik a munka.

„Sikertörténet Kecskeméten!” Így jellemezte a város kamerarendszerét dr. Homoki Tamás. Az alpolgármester hangsúlyozta, lakosság és területarányosan az ország élmezőnyében van Kecskemét a térfigyelő és a rendszámfelismerő kamerarendszer tekintetében. 2024-ben 13 helyszínen 51 kamerát telepítettek.

– Idén is zajlanak fejlesztések. A Zsinór utca és a Gödrös temető utca környékén a térfigyelő kamera, illetve a Halasi úti hobbiknál, a Kiskertváros térségében a kamerarendszer befejezése várható a napokban. További három helyszínen - a Béke fasori Köztemető parkolója környékén, Vacsiközben, a Gázló utca környékén, illetve Kisfáiban a szeméttelep felé vezető úton - készül az előkészítés az év első felében
— tájékoztatott dr. Homoki Tamás, alpolgármester.

Mint elmondta, a 2024. december végi állapot alapján Kecskeméten jelenleg 159 helyszínen több mint 500 kamera működik. Ebből mintegy 420 körüli a térfigyelőkamera, és nagyjából 80 darab rendszámfelismerő kamera.

– Korábban elég sokan idegenkedtek ezektől a térfigyelő kameráktól, mert azt gondolták, hogy kihelyezésük a magánéletükben, a személyiségi jogaikba történő beavatkozás. Ez az időszak elmúlt, nagyon népszerű a lakosság körében. Nem tudjuk kielégíteni a képviselői és lakossági igényeket, hisz mindenki szeretné, hogy a lakókörnyezete kamerával fedett legyen, mert egy biztonságérzetet jelent. Ezt a biztonságérzetet teljesen alátámasztja az a rendőrségi adat is, hogy Kecskeméten a felderített nyomozásoknak körülbelül 80%-ban igénybe tudták venni a városi kamerarendszert. Tehát a kamerák abban is hatékonyak, hogy a bűnesetek elkövetői előkerüljenek - mutatott rá az alpolgármester.

És, ami a jövőt illeti: a technikával együtt fejlődik ez a rendszer is. A mesterséges intelligenciában is nagy lehetőségek vannak ezen a téren.

A Kecskemét Közbiztonságáért Alapítvány kezeli a kamera befektetési rendszert. Ez úgy működik, hogy az önkormányzat minden évben, immáron 20 éve, jelentős összeget áldoz a kamerák kihelyezésére. Ezt az összeget az alapítvány kapja meg, onnantól ők kezelik. 2025-ben 40 millió forintot adott a város erre a célra.

– Nem is a kamera beszerzése jelent komoly költséget, hanem annak az infrastruktúrának a kialakítása, amellyel ezeket működtetni tudjuk. Alapvetően három fő költsége van ennek a beruházásnak: oszlopot állítani vagy más fizikai rögzítést alkalmazni, energiával kell ellátni, illetve meg kell oldani az adatátvitel kérdést. A legnagyobb költség, amikor ásni, fúrni kell, fel kell bontani a földet, mert vagy az elektromos kábeleket vagy pedig a jeltovábbító rendszert be kell vinni a föld alá. Ezek a munkálatok nagyon megdrágítják az egyes beruházásokat
— magyarázta Szabó József, a Kecskemét Közbiztonságáért Alapítvány elnöke.

Hozzátette, a rendszámfelismerő kamerákat Kecskemét belterületére bevezető műutakon helyezik el, ami mind a beáramló, mind pedig a kifelé menő forgalmat ellenőrzi. Így lehetséges az utazó bűnözők által elkövetett bűncselekmények felderítése.

A közgyűlés a képviselői és lakossági megkeresésekre vonatkozó, indokolt javaslatokat igyekszik minél előbb végrehajtani, így 2025-ben további fejlesztések várhatók.