Emléktáblát avattak az kuláküldözés emléknapján
Mától tábla emlékeztet a volt ÁVH épületének falán azokra a borzalmakra, amelyek házon belül történtek abban az időben, amikor a kommunizmus áldozatait szedte. Az alkotást ma délután leplezték le a kuláküldözés áldozatainak emléknapján. Az eseményen Latorcai Csaba miniszterhelyettes elmondta, a 75 évvel ezelőtt kezdődött kuláküldözés és a magyar parasztság megnyomorítása szomorú történelmi tény, de ami még szomorúbb az az, hogy napjainkban is tapasztalhatunk hasonlót.
„Mi ez, ha nem modernkori gazdaüldözés?” – tette fel a kérdést a miniszterhelyettes. Szemereyné Pataki Klaudia polgármester nevében dr. Fekete Gábor, a helyi Fidesz-KDNP frakcióvezetője mondott beszédet. Mint mondta, „Ebben a pincebörtönben 1948 és 1956. október 26-a között több mint 10 ezer parasztgazdát vallattak ki.”
Az önkormányzati képviselő megköszönte többek között Hajagos Csaba történésznek és az őt segítő Kecskeméti Katona József Múzeum tagjainak. Dr. Fekete Gábor azzal zárta szavait, hogy az emléktábla szembesítésként is kell, hogy szolgáljon a bűnös kommunistáknak. Az eseményen az emléknap és az emlékmű kezdeményezője, Varga László nyugalmazott püspök helyettes beszédében az alkotás előzményeiről szólt.
Az eseményt dr. Mák Kornél, a KDNP megyei és városi elnöke zárta.
„A hit legyőzte a kommunizmust, a hit legyőzte azt a gyalázatot, amit a kommunista éra alatt a hívő ember, az értékekkel élő ember meg tudott teremteni. Ha emlékezünk, akkor ez mindig a szívünkben él. Legyen ez így mindig, állítsuk a kereszteket, becsüljük a kereszteket, mert azok védik meg Magyarországot.”
A emléktáblát egyházi főméltóságok is megáldották, illetve elhelyezték a résztvevők az emlékezés koszorúit.