Építőipari nívódíjjal ismerték el a kecskeméti Városháza felújítását

2023. 12. 12., 13:19
Az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma huszonharmadik alkalommal hirdette meg pályázati felhívását nyolc különböző kategóriában. Nagy büszkeség a város számára, hogy a Műemlék-helyreállítás és rehabilitáció kategóriában a kecskeméti Városháza felújítása Építőipari Nívódíjban részesült. Oklevelet kapott a beruházó önkormányzat, a kivitelező HÉP–Horváth Építőmester Zrt., a tervezők és a műszaki ellenőrök.
Fotó: Banczik Róbert

Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását 2023. évben huszonharmadik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA). Az első pályázat meghirdetésére 2000-ben került sor, akkor 7 díjazott volt. Az évek során 2022 –ig összesen 202 Nívódíjat ítélt oda a bíráló bizottság. Ehhez adódik hozzá 2023. évi 20 díjazott építmény.

A díjra pályázatot nyújthatott be minimálisan 100 millió Ft nettó végszámla értékű, legalább egy évvel korábban használatbavételi engedélyt kapott létesítménnyel a megvalósító szervezetek bármelyike. A 2023. szeptember 15-i határidőre 40 pályamű érkezett be, a környezetvédelmi és vízügyi létesítmény kivételével minden kategóriában érkezett pályázat.

A benyújtott pályázatokban szereplő létesítmények tervezési és kivitelezési szempontból egyaránt igen magas színvonalat képviseltek. A pályázatot kiírók delegáltjaiból álló 19 tagú Bíráló Bizottság az ügyrendje szerint eljárva a benyújtott dokumentációk, illetve a helyszíni bejárásai, valamint a referensek összefoglalói alapján bírálta és értékelte a pályázatokat. Külön szempont volt az értékelésben az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelése, a kivitelezés műszaki–technikai színvonala, szakszerűsége, a beruházás gazdaságossága, üzemeltethetősége, valamint a létesítményt létrehozók – különösen a beruházók, a tervezők és kivitelezők - közötti együttműködés.

A Bíráló Bizottság véleményezte a Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata által alapított Építési Alkotói Díjra és a MÉK Elnöksége által alapított Sándy Gyula Díjra, valamint a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség Épületgépészeti Nívódíjra tett javaslatokat is.

A Bíráló Bizottság összesen 20 építményt részesített Építőipari Nívódíjban és 2 részére elismerő oklevelet adott ki. A kecskeméti Városháza műemlék-helyreállítás és rehabilitáció kategóriában nyerte el a nívódíjat.

Az indoklás kitér arra, hogy a kecskeméti „tündérpalota” néven is ismert Városháza épület Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján épült. A műemléki- és városképi szempontokat előtérbe helyező jelenlegi rekonstrukció során a Lechner-tervek felhasználásával került visszaállításra az építéskori alaprajzi elrendezés. A belső terek, burkolatok, a külső- és belső nyílászáró szerkezetek, homlokzatok, a korábban károsodott födémszakaszok, a teljes tetőszerkezet felújításra és restaurálásra kerültek. Kialakították a város múltját és jelenét bemutató turisztikai Látogatóközpontot, valamint az építés korát visszaidéző „békebeli” kávéházat is. Az épületben energetikai korszerűsítés, épületvillamossági- és épületgépészeti felújítás valósult meg, illetve a létesítmény közvetlen környezetének területrendezésére is sor került. A város rangjához méltó beruházás az épület folyamatos, üzemszerű működése mellett példaértékűen valósult meg - áll az indoklásban.

Kecskeméti Városháza

Építtető: Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata
Tervező: ABC Group Kft. (Budapest) - Fazakas Építésziroda Kft. 
Műszaki ellenőr és műszaki szakértő: Főber Zrt. - Győrber Kft.- Friday Creative Kft.
Generálkivitelező: Horváth Építőmester Zrt. (Kecskemét) - Portula Kft. (Kecskemét)

Az Építőipari Nívódíjat tanúsítvány és a létesítményen elhelyezett, az alkotók megnevezésével ellátott bronztábla testesíti meg, ezeket 2024 tavaszán avatják fel ünnepélyes keretek között.