Feminus Creator: női teremtők alkotásai a Hírös Agórában

2024. 03. 09., 13:22
Feminus Creator címmel nyílt közös kiállítás Szűcs Emese festőművész és Lőrincz Luca kerámiaművész alkotásaiból március 8-án, azaz a nők napján a Hírös Agórában. Az izgalmas tárlat centruma a női lét ciklikus metamorfózisát, annak működési fázisait dolgozza fel. A kiállítás, amelyet A Fehér Vera képző- és fotóművész nyitotta meg, március 19-ig látható
Fotó: Gyenes Kata
A galéria 38 képet tartalmaz

– Mindenki számára magától értetődő a kapcsolat a nők és a teremtés között. Hiszen klasszikus esetben a nők teremtenek gyermeket és családot. De teremtenek időt, türelmet, szeretetet, nyugalmat, erőt is mindenhez. Elviselnek fájdalmat, feladást, megfelelést, öntorzulást. Valójában az egész létezés magja és mozgatórugója e kiállítás témája: a teremtés. A nők szerintem nem a gyengébbik, hanem a gyengédebbik nem. Őket erre teremtették. Kiállítóinkat azonban nem csak a szokásos evolúcióbiológiai vonatkozásban foglalkoztatja a teremtés lehetősége. Ők a teremtés művészi aktusát is művelik: nőművészek.  – kezdte megnyitóbeszédét A. Fehér Vera képző-és fotóművész.

Rámutatott arra, a nőket évszázadokon keresztül mellőzte a művészvilág. Az utóbbi időkben valamelyest enyhült a dolog, de napjainkban is túlnyomóan a fehér férfiak uralják ezt a terepet.

– Nem kell sokat visszamenni az időben: eme két hölgyet máglyán égették volna el, vagy legalábbis száműzték volna a társadalomból, ha efféle produktummal állnak nagyközönség elé. Több okból is megtorláshoz vezetett volna a kiállításuk, de elsősorban női individuumuk ilyen markáns felvállalása váltotta volna ki a frászt
– fogalmazott A. Fehér Vera, majd bemutatta a nőművészet történeti hátterét.

Megnyitóbeszédében szólt a két kiállító – Lőrincz Luca és Emese alkotásairól, művészi nyelvezetéről, különbözőségeikről és közös pontjaikról is.

„Emese testei nemtelen testek és torzult nők. Realizmus, keveredve absztrakcióval. A megfogható, ami mégis szétmállik az ujjaink közül. Gigantikus méretekben, melyekből emberléptékkel nehéz kiszabadulni. Önmagát teremti, majd mossa szét ezekben a ritmusokban, mint a lassú, partot omlasztó óceán.

Luca heteken keresztül gyűjtötte nőismerősei mellbimbójának mintázatát az itt látható amforáihoz. Ebben a helyzetben a nála megforduló hölgyek önkéntelenül is megnyíltak az önként vállalt kiszolgáltatott meztelenségük során. A mintákból készült tárgyban megjelenik egy másokból, más nőkből összegyúrt közösségi nyelvezet-aura. Egy másik közösségi térinstalláció is helyt kap a kiállításban. Kötél, mellette agyag, melyből a látogatók gyöngyöket vagy felfűzhető tárgyakat tudnak készíteni, majd gigantikus lánccá fűzik az itt teremtett szemeket. A nők összefogásának, közösségvállalásának szimbóluma is lehetne ez a munka, mely a nők közös ügyének komolyan vételére szólít fel.

Elérkezett az ideje, hogy bevalljuk, a teljes kiállítás egy gigantikus női kapcsolódás. Szép, hogy ez a virág épp nőnapon nyílik.

Ugyanis Luca és Emese több szálon és többféle közösséget alkot: egyrészt velünk, befogadókkal, másrészt ők ketten egymással is. Munkáik egy irányba igazítása nem egyszerű, mert nagyon különbözőek. Különböző a médiumuk: egyik agyag, másik festék. Három- és kétdimenzió. Különböző a nyelvezetük: egyikük szókimondó, hangos, direkt - másikuk titokzatos, introvertált, csendes.

A középpontos, oltár vagy anyaméh-szerű installáció (kinek hogyan tetszik), egyfelé fésüli a kettőjük művészetében húzódó szálakat. Különbözőségük tágabbá, általánosabbá teszi a hivatkozott női-halmazt, közös üzenetük ereje így örökérvényűbb, mintha külön, magányosan látnánk őket. Installációjukba lépve kettőjük tanulságaival egyszerre találkozunk, egyesülünk félelmeikkel, belegondolunk kérdéseikbe, s látjuk azt a szálat is, ahol szimbolikus kapcsolódásban összekötik egymás művészetének vivőanyagait” – mutatott rá A. Fehér Vera.

A tárlat megtekinthető a Hírös Agóra nyitvatartási idejében az előcsarnokból nyíló kamarateremben. A tárlatvezetéssel és táncművészeti performansszal egybekötött finisszázst március 19-én 17.00 órakor tartják.

Fotók: Gyenes Kata, Hírös Agóra Facebook oldala